Джаз. Його виконавці (представники)

Музика

“Джаз” реферат українською допоможе Вам підготуватися до занять з музики та поглибити свої знання в цій сфері. Також розповідь про джаз містить багато докладної інформації про цю форму музичного мистецтва.

Що таке джаз?

Джаз є формою музичного мистецтва. Батьківщина джазу США, де він виник в ХХ столітті в процесі синтезу європейської та африканської культур. Потім це мистецтво поширилося по всій планеті.

Джаз – це жива, приголомшлива музика, яка увібрала в себе ритміку Африки і скарби багаторічної гри на барабанах. Його історія динамічна, незвичайна і наповнена чудовими подіями, що вплинули на музичний світовий процес.

До Нового Світу джаз привезли раби – народи африканського континенту. Вони часто належали до різних родів і для кращого розуміння один одного створили новий музичний напрям з блюзовими мотивами. Припускають, що джаз зародився в Новому Орлеані. Перша грамплатівка була записана 26 лютого 1917 в студії «Victor», Нью-Йорк. З композиції групи «Original Dixieland Jazz Band» почалася його історія в світі.

Особливості джазу

Основними характеристиками цього музичного напрямку є:

  • Біт – регулярна пульсація.
  • Поліритмія, яка заснована на синкопованих ритмах.
  • Імпровізаційність.
  • Тембровий ряд.
  • Барвиста гармонійність.
  • Свінг – це комплекс прийомів для виконання ритмічної фактури.

Одночасно можуть імпровізувати кілька виконавців. Члени ансамблю взаємодіють між собою художнім образом і «спілкуванням» з публікою.

Стилі та представники джазу

Стильове розмаїття джазу з моменту появи вражає уяву. Назвемо лише найпоширеніші види джазу:

Авангард. Виник в 1960 році. Йому притаманні гармонія, ритм, метр, традиційні структури, програмна музика. Представники – Sun Ra, Alice Coltrane, Archie Shepp.

Acid Jazz. Це фанковий музичний стиль. Наголос робиться не на словах, а на музиці. Представники – James Taylor Quartet, De-Phazz, Jamiroquai, Galliano, Don Cherry.

Біг Бенд. Склався в 1920-тих роках. Складається з таких оркестрових груп – саксофони – кларнети, мідні духові інструменти, ритм-секція. Представники – The Original Dixieland Jazz Band, The Glenn Miller Orchestra, King Oliver’s Creole Jazz Band, Benny Goodman And His Orchestra.

Бібоп. Склався в 1940-вих роках. Характеризується складними імпровізаціями і швидким темпом, які засновані не так на зміну мелодії, а на зміні гармонії. Джаз виконавці бібопа – барабанщик Макс Роуч, трубач Діззі Гіллеспі, Чарлі Паркер, піаністи Телоніус Монк і Бад Пауелл.

Бугі Вугі. Це інструментальне соло, яке поєднує в собі елементи джазу і блюзу. Стиль зародився в 1920 -тих роках. Представники – Алекс Мур, Піано Ред і Девід Олександр, Jimmy Yancey, Cripple Clarence Lofton, Pine Top Smith.

Боса Нова. Це унікальний синтез ритмів бразильської самби і джазовою імпровізацією в стилі «кул». Представники – Антоніо Карлос Жобім, Стен Гетц і Чарлі Берд.

Класичний джаз. Поширився в кінці ХІХ століття. Представники – Кріс Барбер, Акер Білк, Кенні Болл, «Бітлз».

Свінг. Склався на рубежі 1920 – 30-тих років. Характеризується поєднанням європейських і афроамериканських форм. Представники – Ike Quebec, Oscar Peterson, Mills Brothers, Paulinho Da Costa, Wynton Marsalis Septet, Stephane Grappelli.

Мейнстрім. Це новий вид джазу, який характеризувався певною інтерпретацією музкальних творів.

Представники – до Бен Уебстер, Лестер Янг, Рой Елдрідж, Коулмен Хоукінс, Джонні Ходжес, Бак Клейтон.

Північно-східний джаз. Виник на початку ХХ століття в Новому Орлеані. Музика гаряча і швидка. Північно-східний джаз представники – Луї Армстронг, Арт Ходес, барабанщик Барретт Дімс і кларнетист Бенні Гудмен.

Стиль Канзас-сіті. Новомодний стиль виник в кінці 1920-тих років в Канзас-Сіті. Він характеризується проникненням п’єси блюзового забарвлення в живу джазову музику і енергійним соло. Представники – Каунт Бейсі, Бенні Моута, Чарлі Паркер, Джиммі Рашінг.

Джаз Західного узбережжя. Виник в 50-ті роки ХХ століття в Лос-Анджелесі. Представники – Шорті Роджерс, саксофоністи Бад Шенк і Арт Пеппер, кларнетист Джиммі Джюффрі і барабанщик Шеллі Менн.

Кул. Почав розвиватися в 1940-их роках. Характеризується відчуженим, плоским і однорідним звуком. Представники – Чет Бейкер, Джордж Ширінг, Дейв Брубек, Джон Льюїс, Ленії Трістано, Лі Коніц, Тед Дамерон, Зут Сімс, Джеррі Малліген.

Прогресив-джаз. Характеризувався сміливою гармонією, частими секундами і блоками, ритмічною пульсацією, колоритністю.

Сучасний джаз

Сучасний джаз увібрав в себе традиції і звуки всієї планети. Сталося переосмислення африканської культури, яка була його джерелом. Серед представників сучасного джазу виділяють: Кена Вандермарка, Метс Густафссона, Евана Паркера і Пітера Броцманна, Уїнтона Марсаліса, Джошуа Редмана і Девіда Санчеса, Джеффа Воттса і Біллі Стюарта.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Зорана

    Дуже цікава стаття, дякую за інформацію

    Відповіcти