“Джури козака Швайки” історична основа твору

джури козака швайки скорочено читати 6 клас

Історико-пригодницький роман «Джури козака Швайки» – це перша книга з історичної трилогії  В. Г. Рутківського для дітей.

 Історична основа роману «Джури козака Швайки»

Історична основа цього твору – це боротьба українських козаків проти татарської орди. Автор розповідає про події ХV ст., про напади татар на українські землі, про  часи козацтва.

Наприкінці XV століття українські землі – Волинь, Чернігово-Сіверщина, Поділля, Київщина,  Переяславщина – входять до Великого князівства Литовського. Основна маса населення в цей час зосереджувалася на обжитих землях Галичини, Поділля, Волині, Полісся, північної Київщини. Решта території України – Середнє Подніпров’я, Побужжя, Запорожжя – була майже не заселена. Ватаги так званих ухідників із прикордонних селищ селились на уходах – в гирлах річок – і там рибалили, добували мед, полювали. Невдовзі до ухідників почали приєднуватись селяни-втікачі з Галичини, Волині, Полісся, Західного Поділля. Вже у другій половині XV – на початку XVI ст. на Наддніпрянщині утворились загони вільних озброєних людей із різних соціальних прошарків. Біля порогів, як і раніше на Середньому Придніпров’ї, зіткнулися дві колонізаційні хвилі: панська – в особі магнатів, переважно старост південно-східного прикордоння Великого князівства Литовського, та народна, яку представляли запорозькі козаки.

Не меншою була для українців загроза й з півдня, від кримських татар, які безперервно спустошували «уходи» та захоплювали в полон козаків. У 1449 р. на території Кримського півострова утворено незалежне Кримське Ханство на чолі з Хаджі Ґераєм. В 1475 р. кримська правляча династія в особі Менґлі I Ґерая визнала сюзеренітет османського султана. У XV–XVII ст. південь України був охоплений полум’ям безперервної боротьби з татаро-турецькими загарбниками. Не маючи надії на захист степових кордонів державою, український народ організував його самотужки.

Про складний період протистояння українців турецько-татарським набігам і сваволі польсько-литовських магнатів та зародження козацтва розповідається в романі В. Рутківського «Джури козака Швайки»

історія створення “Джури козака Швайки”

Володимир Рутківський завжди цікавився добою козацтва. Його предки теж були козаками. Він детально вивчив цю добу і написав цікаві твори для дітей: «Джури козака Швайки» (2007), «Джури-характерники» (2009), «Джури і підводний човен» (2010), «Джури і Кудлатик» (2014).

«Джури козака Швайки» В. Рутківський. Аудіокнига (скорочено)

 

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Юна

    Чего и это в 6 классе?! Это что такое?!

    Відповіcти