Федір Шаляпін біографія та цікаві факти

Композитори

Федір Шаляпін біографія та цікаві факти з життя російського оперного співака Ви дізнаєтеся в цій статті.

Федір Шаляпін біографія коротко

Шаляпін Федір Іванович народився 13 лютого 1873 року в Казані в звичайній сільській сім’ї. Батьки помітили у маленького хлопчика здібності і відправили його співати в церковний хор, де він ознайомився з азами музичної грамоти. Паралельно з цим Федір навчався шевській справі.

Федір Шаляпін закінчив тільки кілька класів початкової школи і відправився на роботу на посаді помічника писаря. Одного разу він відвідав оперний Казанський театр, і мистецтво полонило його. У віці 16 років юнак пробується на прослуховуванні в театр, але марно. Федора взяв собі в якості статиста Серебряков, керівник драматичного колективу.

Згодом йому доручають вокальні партії. Успішне виконання партії Зарецького (опера Євгеній Онєгін ») приносить йому невеликий успіх. Натхнений Шаляпін вирішує змінити колектив на музичну групу Семенова-Самарського, в який його взяли солістом, і їде до Уфи.

Набрався музичного досвіду співака, запрошують в малоросійський мандрівний театр Деркача. З ним Шаляпін гастролює по країні. У Грузії Федора помічає Д. Уастов, педагог по вокалу, і бере його до себе на повне забезпечення. Майбутній співак не тільки навчався в Усатова, але і працював в місцевому оперному театрі, виконуючи басові партії.

Творчість Федора Шаляпіна

Життя Федора Шаляпіна змінюється в 1894 році, коли він вступив на службу в петербурзький Імператорський театр. Саме тут під час одного спектаклю його помітив благодійник Савва Мамонтов, який переманив Федора до себе. Мамонтов надав йому свободу вибору в своєму театрі щодо виконуваних партій. Той виконував партії з опер «Життя за царя», «Садко», «Псковитянка», «Моцарта і Сальєрі», «Хованщина», «Борис Годунов» і «Русалка».

На початку ХХ століття він з’являється в Маріїнці як соліст. Разом зі столичним театром гастролює Європою, Нью-Йорку. Багаторазово виступав в московському Великому Театрі.

У 1905 році Федір Шаляпінбув вже знаменитим співаком. Часто виручені гроші від концертів віддавав робочим та дітям емігрантів.

Після революції в Росії Федора Івановича призначили керівником Маріїнського театру і присудили звання Народного артиста Республіки. Але попрацювати на новій посаді він зумів недовго. У 1922 році разом зі своєю сім’єю співак емігрує за кордон і більше в радянській Росії він не виступав. Влада через деякий час позбавила його звання Народного артиста Республіки.

За кордоном він їздив в турне по світу. В 1937 році, у нього діагностували лейкоз. Лікарі говорили, що більше року він не проживе. Помер великий співак в квітні 1938 в своїй паризькій квартирі.

Федір Шаляпін особисте життя

Перша його дружина був балериною італійського походження. Звали її Іола Торнагі. Пара одружилася в 1896 році. У шлюбі народилося 6 дітей – Ігор, Борис, Федір, Тетяна, Ірина, Лідія.

Шаляпін часто їздив виступати в Санкт-Петербург, де познайомився з Марією Валентинівною Петцольд. У неї було від першого шлюбу двоє дітей. Вони стали таємно зустрічатися і, фактично, Федір Іванович завів другу сім’ю. Подвійне життя артист вів до виїзду в Європу, куди він взяв другу сім’ю. На той момент Марія народила йому ще трьох дітей – Марфу, Марину і Дасію.

Пізніше Шаляпін забрав п’ятьох дітей від першого шлюбу в Париж (син Ігор помер в 4-ньому віці). Офіційно шлюб Марії і Федора Шаляпіна був зареєстрований в Парижі 1927 року. Хоча і з першою дружиною Іолою він підтримував дружній зв’язок, постійно писав їй листи про досягнення їхніх дітей. Сама Іола виїхала в Рим в 1950-их роках на запрошення сина.

Федір Шаляпін цікаві факти

Федір Шаляпін не тільки співав. Він захоплювався скульптурою, живописом і навіть знявся в 2 фільмах.

Ще в юності він пробувався в хор разом з М. Горьким. І керівники колективу віддали перевагу останньому. Образу на Горького Шаляпін затаїв на все життя, хоча і не знав, як звали його конкурента. Одного разу при зустрічі з письменником Федір Іванович розповів йому цю історію. А Горький, посміявшись, сказав, що тим кривдником був він.

Має свою зірку на алеї слави в Голлівуді.

Прекрасно малював, про що свідчать його «Автопортрет».

Колекціонував зброю.

Його друга дружина офіційно носити прізвище Шаляпін не могла, так як він не був розлучений зі своєю першою дружиною. У західній пресі з цього приводу завжди виникали скандали. Один раз навіть, на гастролях в Нью-Йорку, артиста шантажували репортери, вимагаючи 10 000 доларів, щоб інформація не пішла в народ.

Федір Шаляпін зробив неоціненний внесок у розвиток оперного мистецтва. В його репертуарі – понад 50 зіграних ролей в класичних операх, понад 400 пісень, романсів і російських народних пісень. У Росії Шаляпін прославився басовими партіями Борисова Годунова, Івана Грозного, Мефістофеля. Федір

Шаляпін побував в Японії, Америці, Канаді, Англії, Італії, Німеччині, на Гавайських островах, а після еміграції жив в Парижі.

Оцініть статтю
Додати коментар