Григорій Квітка-Основ’яненко цікаві факти

Григорій Квітка-Основ'яненко цікаві факти Цікаві факти про відомих людей

Григорій Федорович Квітка-Основ’яненко цікаві факти з життя, дитинства, творчості (біографії) розкажуть багато нового про цього митця.

Цікаві факти про Григорія Квітку-Основ’яненко

Справжнє ім’я – Григорій Квітка. Псевдонім письменник взяв від назви слободи Основа, де він народився.

Його вважають засновником прози в новій українській літературі та батьком жанру соціально-побутової комедії.

Народився він у заможній дворянській родині. Та довго соромився свого панського походження.

Квітка-Основ’яненко був розумним та здібним, хоча навчався він лише вдома та в школі при монастирі.  Там найменше дбали про науку і стежили лише за щоденним відвідуванням церковних богослужінь.

Григорій був музично обдарованим – грав на флейті та фортепіано.

У дитинстві через хворобу осліп. Лікарі й знахарі нічим не могли допомогти, та у 6 років раптово зір повернувся.

Можливо, саме через таке зцілення він мріяв стати ченцем. І у 22 роки хлопець таки став послушником Курязького монастиря (селище Подвірки біля Харкова). Там Григорій мав пройти через 4 роки ревних молитов. Та не молитвою єдиною… послушник мав тяжко працювати. Його чекали важка праця у холоді та бруді, він мав доглядати за кіньми, хоча їх він боявся з дитинства.

Ченцем Григорій так і не став – згодом попросив звільнити його з монастиря… Він повернувся до світського життя, був активним діячем громадського і культурного життя Харкова. Він був одним із засновників та директором Харківського професійного театру, Благодійного товариства.

Саме він був ініціатором створення Харківської губернської бібліотеки, для відкриття якої сам зібрав кошти.

Григорій Квітка створив Харківський інститут шляхетних панночок, на який пожертвував “майже весь свій статок”. Там навчалися 20 діти дворян губернії. За 5 років він домігся, щоб інститут утримувався за державні кошти. Квітку обрали членом інститутської ради, й він опікувався закладом, вирішуючи купу господарських питань.

У Харкові Квітка був одним із найвпливовіших людей. Він багато зробив для розвитку міста як культурного центру. Окрім благодійницької та просвітницької діяльності митець займався ще громадською та державною: обіймає посади судді, повітового предводителя дворянства, головує палатою карного суду.

Свій перший твір опублікував лише у 49 років.
Найвідоміші твори Квітки-Основ’яненка:
  “Конотопська відьма”, “Сватання на Гончарівці”, “Мертевецький Великдень”, “Сердешна Оксана”, “Маруся”, “Пан Халявський” чи “Козир-дівка”.

Квітка-Основ’яненко не виїздив із Харкова все своє життя.

Писав Квітка-Основ’яненко швидко, майже завжди без чернеток! Літературній роботі присвячував від 2 до 4 годин в день, а за листок з видавця просив по 150 рублів.

Григорій Квітка-Основ’яненко: особисте життя

цікаві факти григорій квіткаОдружився він пізно. Лише у 43 роки він зважився на заручини. За свою обраницю він був старший на 22 роки.
Вперше вони зустрілися в Інституті шляхетних дівчат, де Ганна Григорівна Вульф була класною дамою. Це була розумна, освічена та душевна дівчина. Її направили у Харків з Петербургу, Анна була вихованкою в Санкт-Петербурзького інституту св. Катерини для шляхетних панночок. Дівчат у таких закладах виховували суворо: заборонялося розмовляти навіть тоді, коли вони йшли в їдальню чи клас, їх готували на гувернанток в знатні родини.
Переїзд до Харкова дівчина сприйняла болісно: її світом був Петербург, який вона дуже любила і в якому мріяла залишитися. Та на новому місці вона закохалася в на 20 років старшого члена інститутської ради Григорія Квітку, а за два роки стала його дружиною (у 1821 році).

Спочатку вона мріяла повернутися до столиці. Та Квітка не хотів покидати рідне місто, і Анна Григорівна призвичаїлася. Вона добре знала іноземні мови, глибоко цікавилася літературою, особливо творами французьких письменників.

Дружина обожнювала чоловіка, була його першим читачем і першим цензором. Разом вони прожили 23 роки у щасливому шлюбі, але дітей у них не було.

Квітка-Основ’яненко з дружиною завжди радо приймали гостей. У них часто бували: Євген Гребінка, Олександр Афанасьєв-Чужбинський, Михайло Щепкін, Петро Григор’єв, Петро Гулак-Артемовський, Амвросій Метлинський, Микола Костомаров, Ізмаїл Срезневський, Олександр Корсун. Листувався митець з Тарасом Шевченком.

Письменник помер від запалення легень у 64 роки. Анна пережила чоловіка на дев’ять років.

Оцініть статтю
Додати коментар