Слово о полку Ігоревім (Слово про похід Ігорів) — героїчна поема кінця XII ст, одна з найвідоміших пам’яток давньоруської літератури. Але хто автор “Слово про похід Ігорів” ніхто й досі не знає, звісно що існує маса варіантів.
Хто автор “Слово про похід Ігорів”
Єдиної версії, щодо того хто автор “Слово про похід Ігорів” так і не існує.
Існує певна переконаність, що «Слово…» написав учасник чи свідок походу. Хоча хто він, на сьогодні вважають невідомим. Так, наприклад, деякі вчені схильні думати, що твір написав великий київський князь Святослав, бо й «золоте слово» цього героя, й ідейна позиція автора збігаються.
Дехто з науковців приписує авторство поеми Біловодові Просовичу, якого згадано в Київському літописі якраз там, де йдеться про похід князя Ігоря.
Інші вважають за автора легендарного Ходина, ім’я якого присутнє в самому тексті.
Російський же дослідник Борис Рибаков стоїть на тому, що автором пам’ятки є київський тисяцький Петро Бориславович.
Іван Вагилевич та Василь Яременко наполягають, що автором міг бути старець Ян, він же — чернець Вишатич.
Але найпереконливішою треба вважати гіпотезу Леоніда Махновця та Степана Пушика, які вважають, що автор “Слова… не хто інший, як брат княгині Ярославни, — галицький князь Володимир Ярославович.
Але це все лише припущення. Безперечно, автор — спостережлива людина, яка неодноразово бувала в ратних походах. Серед можливих авторів дослідники «Слова…» називали й давньоруського книжника з Галича, Тимофія, співця Митусу, що вцілів після поразки дружини князя Ігоря.
Не викликає сумнівів те, що автор «Слова…» — людина високоталановита, освічена, чудово знає історію, легко орієнтується в політичних перипетіях як свого часу, так і часу минулого, цінує світову літературу й духовну спадщину власного народу, докладно називає всі подробиці військового побуту, обізнана з тактикою ведення бою, зброєю. Одне слово, фахівець військової справи. Автором «Слова» без сумніву можна вважати Ольстина Олексича, який у 1177 році був наказним (січовим) гетьманом у Великого Київського князя Святослава, а у 1185-87 роках воєводою князя Ярослава Чернігівського. Це про автора «Слова» говорено у вислові «Рек Боян і ходина Святослава, пестворця старого часу Ярослава». Старожитнє «боян» — наказний гетьман (казанець), «ходина» — посол (дипломат), «пестворця» (латина «pes» — ходя, шлях) — драгоман (воєвода).
Останніми роками набула другого дихання гіпотеза про те, що «Слово» є підробкою кінця XVIII століття. Новочасний неоскептик Едвард Кінан вважає автором фальсифікації чеха Й. Добровського
“Слово про похід Ігорів” план твору
1. Ліричний вступ – заспів.
2. Розповідь про похід:
а) князь Ігор вирушає на половців;
б) перша переможна і друга невдала битви з ворогом;
в) сон і “золоте слово” князя Святослава;
г) плач Ярославни;
д) втеча Ігоря з полону.
3. Закінчення – прославлення князів.