Історія вишиванки

Історія

Символ України – вишиванка. Саме цей одяг, останнім часом, став популярним і символом нової держави.

Історія вишиванки

Сьогодні жіночі, чоловічі, дитячі вишиванки можна придбати в магазині вишиванок. А раніше кожну річ майстрині виготовляли для себе чи членів своєї родини самостійно.

Вишивка – один з найдавніших видів рукоділля. Її історія почалася ще за часів первісних людей. Як тільки жінки навчилися шити за допомогою кам’яної голки і ниток, виготовлених з підручних матеріалів, вони стали замислюватися про те, як можна прикрасити одяг. І тоді-то їм і спала на думку ідея скористатися стежками для створення візерунків. Тоді, як і зараз використовувалася вишивка для оздоблення одягу та взуття, побутових дрібниць.

Спочатку для створення вишивки використовувалися жили тварин, нитки з льону і конопель, шерсть і навіть волосся. Створювалися ж візерунки на шкірі і шкурах тварин, пізніше – на витканих полотнищах.

На території Київської Русі вишивка відігравала величезне значення. За допомогою орнаментів і різноманітних візерунків – ліній, хрестів, ромбів люди не тільки прикрашали свій одяг, а й створювали потужні обереги талісмани. Так, вишитий за один світловий день рушник вважався наймогутнішим оберегом, здатним виліковувати навіть від смертельних хвороб. Над таким рушником працювали одночасно кілька рукодільниць. Вони починали свою роботу на світанку і повинні були встигнути завершити її до заходу сонця.

Дівчата навчалися мистецтву вишивки з дитинства. Завданням кожної дівчини було зібрати собі придане – вишиті скатертини і рушники, одяг, інші побутові дрібниці. Прикрасити всі ці предмети вишивкою вона повинна була самостійно. При цьому оцінювалася якість стібків і візерунків, і робився висновок про те, наскільки хороша господиня вийде з майстрині.

До XVIII століття вишивкою займалися тільки знатні і багаті дівчата. Причиною цього була висока вартість матеріалів. Згодом, мистецтво вишивки стало доступним і дівчатам з нижчих верств суспільства. При цьому вони використовували для створення вишивки дешевші і простіші матеріали.

Сьогодні вишивка втратила своє сакральне значення. Але вона до цих пір залишається одним з найбільш популярних видів рукоділля.

Оцініть статтю
Додати коментар