Характеристика Пані Журден з твору “Міщанин шляхтич” Мольєра допоможе розкрити образ дружини головного героя.
“Міщанин шляхтич” характеристика Пані Журден
Одна з головних героїв комедії, дружина пана Журдена і мати Люсіль. Пані Журден не соромиться свого походження.
«Та хіба ж твій батько не був таким самим крамарем, як і мій?» – запитує вона в чоловіка.»
На відміну від свого дурного чоловіка, вона зберігає свіжу голову і вміє розбиратися в людях. Пані Журден насміхається над спробами свого чоловіка стати аристократом, бо бачить їх безперспективність, безрезультатність. Вона розуміє, що Журдена, точніше його гроші, використовують непорядні люди, бачачи його дурість.
Вона відразу бачить, що граф Дорант пройдисвіт і грошей, які дав йому її чоловік, граф повертати не збирається.
А в особі Клеонта вона відразу побачила чесність і благородство, і що він цілком підходить для обранця для дочки. Героїня цінує Клеонта не за титул, а за його моральні якості, бажає справжнього щастя своїй дочці і сповнена рішучості влаштувати її щастя наперекір чоловіку.
Пані Журден хоче для доньки чоловіка, який не буде цуратися своїх родичів, буде належати до їхнього кола, любити її доньку, чесного і порядного юнака. Таким, на її думку, є Клеонт.
«Твоїй дочці потрібен чоловік до пари: для неї чесний, заможний, гарний на вроду хлопець багатокращий від будь-якого шляхтанчика-жебрака та потвори». Вона рішуче стає на захист родинних інтересів: « Нерівний шлюб завжди не щасливий. Не хочу, щоб мій зять дорікав моїй дочці ріднею, щоб мої онуки соромилися називати мене бабунею».
Крім цього, вона прекрасно розуміла з самого початку, що вчителі музики, танців і т.д. тільки і роблять, що викачують гроші з кишень її чоловіка.
Мольєр не ідеалізує її образ, бо пані Журден неосвічена, грубувата, криклива. Пан Журден називає свою дружину обмеженою: «Отак собі міркують обмежені люди і не мають навіть бажання видряпатися знизу нагору». Але цей образ викликає симпатію автора, бо героїня має здоровий глузд.
Цитатна характеристика пані Журден
Пані Журден не розуміє і не поділяє прагнення чоловіка. Зовнішній вигляд Журдена викликає у неї обурення, здивування, сором за нього:
«Що ти це нап’яв на себе, чоловіче? Чи нездумав часом людей посмішити, щоб на тебе всі тицяли пальцями?»
« А мені просто сором дивитися на все, що ти виробляєш».
« Однаковий дурень – що ззаду, що й спереду».
« З твого поводження давно вже всі сміються,» всі « що мають здоровий глузд і розумніші за тебе».
Пані Журден одразу розпізнає брехню графа Доранта. «Та ти зовсім з глузду з’їхав, чоловіче! Чи чуване таке? І всі вигадки почалися в тебе відтоді, як ти з отими аристократами злигався».
«…він робить тобі послуги, він до тебе ласкавий, але за те ж грошенята в тебе позичає».
«Цей панок робить з тебе дійну корову».
«Це справжнісінький пройдисвіт».
« Шляхетний пан, а потурає дурощам мого чоловіка».
«Усі його милі розмови тільки для того, щоб якнайкраще пошити тебе в дурні»