Який внесок Яна Амоса Коменського в педагогіку? Педагогічні ідеї Коменського вплинули на розвиток науки та допомогли покращити процес навчання. Саме завдяки ньому ми йдемо до школи 1 вересня.
Коменський внесок у педагогіку
Ян Амос Коменський – засновник наукової педагогіки.
Він є автором ідеї систематичного виховання дітей в сім’ї. Його внесок в розвиток педагогіки не можна переоцінити, він створив поняття материнської школи. У ній дітям до 6 років батьки повинні надати можливість бігати, грати, гратися. Необхідно виховувати правдивість, працьовитість, ввічливість, шанобливість до старших.
- Педагог сформулював “золоте правило наочності” – все в світі має сприйматися відповідним йому органом почуття.
- Ян Коменський є автором класно-урочної системи організації навчальної діяльності. Він запропонував навчання в класах проводити в постійному складі учнів і починати заняття 1 вересня, ділити весь матеріал на відрізки-уроки.
- Наголошував на тому, що кожен урок слід будувати доцільно і методично продумано.
Він був першим, хто порахував основним засобом виховання не палицю, як раніше, а правильнк постанову занять і особистий приклад вчителя. Він назвав школу «майстерньою гуманності».
Він придумав ввести в процес навчання підручники і домашнє завдання. Коменський першим написав підручники для вивчення латині.
Коменський розвинув ідею розвиваючого навчання, згідно з яким розвиток реалізується природними задатками і талантами. Закликав до формування у людини ідеалів добра і суспільної користі.
Я. А. Коменський вважав, що навчання й виховання має бути узгоджене з природою в цілому і з віковими особливостями дітей зокрема. Він не виділяв людини з природи, а розцінював її як частину природи, підпорядковував загальним законам природи. Найбільш цікавим для сучасної педагогіки є створений Коменським принцип природовідповідності навчання:
1. Дитинство — весна, юність — літо, змужніння — осінь, старість — зима.
2. Освіту потрібно розпочинати навесні людського життя — у дитинстві.
3. Ранкові години найзручніші для навчання: ранок — весна, полудень — літо, вечір — осінь, ніч — зима.
4. Природа ніколи не використовує непридатного.
5. Потрібно запалювати у дітей бажання вчитися.
6. Із зерна виростає рослина (врахування вікових особливостей).
Ян Амос Коменський відомі публікації: «Листи до неба», «Викриття антихриста», «Велика дидактика», «Відкриті двері мов», «Відкриті двері предметів», «Провісник пансофии», «Світ чуттєвих речей в картинках».
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, який внесок Коменського в педагогіку.