“Матінка Кураж та її діти” короткий зміст

Матінка Кураж та її діти скорочено Короткий зміст

“Матінка Кураж” короткий зміст твору нагадає головні події, сюжет та історичну основу твору Бертольда Брехта. Читати скорочено “Матінка Кураж та її діти” варто кожному, адже цей твір є драмою-пересторогою, який показує страшні наслідки війни.

«Матінка Кураж та її діти» скорочено (аудіокнига)

“Матінка Кураж” переказ

Дія п’єси відбувається під час Тридцятирічної війни, що обернулася для Німеччини національною катастрофою.

Весна 1624; шведський воєначальник Аксель Оксеншерна набирає військо для походу на Польщу, однак вербування йде погано. Фельдфебель і Вербувальник зустрічають на дорозі фургон маркітантки Анни Фірлінг, на прізвисько Кураж. Дорогами війни вона поневіряється зі своїми дорослими синами Ейліфом і Швейцеркасом і німою дочкою Катрін. Поки Фельдфебель заговорює зуби мамаші Кураж, Вербувальник обробляє її старшого сина. Незважаючи на протести матері, що пророкує йому швидку загибель, Ейліф йде з Вербувальником.

Минає два роки. У Польщі, біля палатки шведського воєначальника, матуся Кураж торгується з його кухарем-голландцем з приводу каплуна; воєначальник з’являється разом з Ейліфом, який, як з’ясовується, здійснив подвиг: відбив у селян 20 голів худоби, порубав при цьому чотирьох. Полковий священик виправдовує Ейліфа: «Господь наш вмів створити з п’яти хлібів п’ятсот йому й потреби не було. Тому й міг він вимагати: люби ближнього свого. Бо люди ситі були. Нині не ті часи ».

Проходить ще три роки; Швейцеркас став скарбником Фінського полку, в який влилася і матуся Кураж. Війна «налагодилася», і справи у неї йдуть – гріх скаржитися; у супроводі священика до Кураж часто заходить кухар – поговорити про політику, про цю війну, де, за його словами, «трошки грабіж, трошки різанина, трошки підпали, не забути б, трошки гвалтуваннь». Тим часом наближаються католики, армія лютеран стрімко відступає, – разом з священиком, який не встиг сховатися, дочкою і Швейцеркасом, в останній момент прибіг до матері, щоб заховати в її фургоні полкову казну, Кураж виявляється на території, зайнятій католиками.

Швейцеркас намагається дістатися до свого полку, але, ледве встигнувши переховати скриньку, потрапляє в руки до католиків, які давно шукають скарбника. Кураж, щоб підкупити фельдфебеля і врятувати сина, якому загрожує смертна кара, готова закласти свій фургон; колишня полкова повія Іветта дає їй під заставу 200 гульденів і сама веде переговори з фельдфебелем. Однак виплатити борг Кураж розраховувала з полкової скарбниці, від Іветти вона дізнається: під тортурами Швейцеркас зізнався в тому, що, помітивши погоню, він викинув скриньку в річку. Викуповувати фургон нема на що, – Кураж просить Іветту поторгуватися і знизити «викуп» за сина; поки вона торгується, Швейцеркаса засуджують до смертної кари.

Минуло ще кілька років; матуся Кураж зі своїм фургоном об’їздила пів-Європи. Її справа процвітає, але в битві під Лютценом гине шведський король Густав Адольф і воюючі сторони укладають мир. Для Кураж мир – розорення: тепер її товар нікому не потрібний; і тим не менш вона рада миру: принаймні другого сина війна у неї не відніме. Біля  її намету знову з’являється кухар.

Кураж вирушає на базар – продати свій товар, поки за нього хоч щось можуть заплатити; в її відсутність під конвоєм призводять Ейліфа: він повторив свій давній «подвиг» – відібрав у селянина худобину, зарізав при цьому господиню; але в мирний час за це розстрілюють, і побачитися з матір’ю йому дозволили перед стратою. Кураж повертається зі своїм товаром і щаслива тим, що не встигла його продати: як з’ясувалося, мир закінчився і вже третій день знову йде війна. Вона знову вирушає в дорогу, взявши з собою кухаря, який нічого не розповідає їй про Ейліфа.

Зображення війни як засобу збагачення в драмі Матінка Кураж та її діти

Осінь 1634, «війна за віру» йде вже шістнадцять років. І кухареві, і Кураж набридло поневірятися, торгівля не йде: людям нічим платити; кухар одержує звістку про те, що його мати померла і залишила йому у спадок маленький трактир; він кличе з собою Кураж, але – без Катрін: трьох його трактир не прогодує. Кураж відмовляється кинути дочку.
Два роки Кураж і Катрін поневіряються по Німеччині в обозі війська. Фургон зупиняється на ніч у селянському будинку, і Катрін чує, як три католика вимагають, щоб селянин показав їм дорогу в місто; за ними рухається полк. Катрін піднімає тривогу і гине. Оплакавши дочку, Кураж знову впрягається в свій фургон: «Треба знову налагоджувати торгівлю».

«Матінка Кураж та її діти» (нім. Mutter Courage und ihre Kinder) – п’єса німецького поета і драматурга Бертольта Брехта, що має підзаголовок «Хроніка часів Тридцятилітньої війни»; написана в 1938-1939 роках і є одним з найяскравіших втілень теорії «епічного театру».

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Марія

    А що за товар вона продавала?

    Відповіcти