“Наталка Полтавка” АНАЛІЗ Іван Котляревський

наталка полтавка аналіз паспорт Аналіз твору

“Наталка Полтавка” аналіз твору Котляревського допоможе підготувати літературний паспорт твору (тема, ідея, жанр, сюжет, композиція, головні герої, проблематика).

“Наталка Полтавка” аналіз твору (паспорт)

Автор: Іван Котляревський

Рік написання – 1819

Літературний рід: драма

Напрям: Просвітительський реалізм і класицизм  з елементами сентименталізму

Жанр: соціально-побутова драма (за визначенням автора – малоросійська опера)

Тема: показ життя й побуту українських селян на початку ХІХ ст,; вірність у коханні людей з народу

Ідея: возвеличення духовної величі людини з народу; засудження покірності долі, владі та застарілим звичаям.

Мотив: розлука дівчини з коханим-бідняком  та одруження з багатієм

Головні герої твору “Наталка Полтавка”:

Композиція “Наталка Полтавка”

У цьому творі є дві дії: І дія (7 яв), ІІ дія (11 яв). Особливістю композиції є обрамлення кожної дії піснями.

 • Експозиція: знайомство з Наталкою та її родиною, виборним, возним. Наталка кохає Петра і чекає його. 
 • Зав’язка: намір возного одружитися з Наталкою.  Наталка давно кохає наймита Петра, який відправився на заробітках через відмову Наталчиного батька віддати за нього дочку. Дівчина відповідає: «Ви пан, а я сирота; ви багатий, а я бідна; ви возний, а я простого роду», натякаючи на їхню станову нерівність.
 • Розвиток дії: Наталка погоджується на шлюб з возним заради покращення матеріального становища сім’ї: її мати Терпилиха мріє про заможного зятя. Микола влаштовує побачення Наталки з Петром, який повернувся із заробітків.
 • Кульмінація: Наталка категорично відмовляється стати дружиною возного. Петро радить підкоритися матері й пропонує коханій усі зароблені ним гроші.
 • Розв’язка:  Матір дає благословення Наталки і Петра на одруження. Розчулений таким актом самопожертви, возний зрікається Наталки на користь благородного парубка, бо розуміє, що Наталки йому не втримати.

Твір «Наталка Полтавка» започаткував нову українську драматургію й повів її шляхом народності до вершин світової драматургії.

“Наталка Полтавка” проблематика твору

наталка полтавка проблематика

Джерела твору:

 1. Життя українського суспільства;
 2. Українські лірично-побутові, обрядові, купальські та баладні пісні;
 3. Літературні традиції: українські вертепні, шкільні драми, інтермедії ХVІІІ ст. 

Характеристика героїв

Наталка – головна героїня твору Котляревського, ідеальна жінка: 

Не багата я і проста, но чесного роду,
Не стижуся прясти, шити і носити воду.

«Золото – не дівка. Кромі того, що красива, розумна, моторна і до всякого діла дотепна, – яке в неї добре серце, як вона поважає матір свою, шанує всіх старших себе; яка трудяща, яка рукодільниця; себе й матір на світі держить».

Вірна в коханні, чекає на Петра вже чотири роки: «Наталка без душі його любить, через його всім женихам одказує…».

Горпина Терпилиха – ця жінка наче й любить Петра, як рідного сина, але в той же час зневажає його, через бідність (голодранець, шибеник, пройдисвіт). Горпина мріє про багатство: їй краще вмерти, як жити в бідності.

Петро – коханий Наталки. Він чесний, великодушний, здатний на самопожертву заради коханої. Він любить Наталку «більше, як самого себе», готовий усі зароблені гроші віддати їй, щоб возний ніколи не дорікнув, що «взяв бідну».

Микола – життєрадісний та впевнений у собі, ніколи не впадає в розпач, дотепний, оптиміст, відчаю немає місця в його житті, любить козацьке товариство. Як і Петро він сирота, без роду, без племені, без талану і приюту.

Возний Тетерваковський 0 чиновник, бюрократ, хабарник, «хапун такий, що із рідного батька злупить». Говорить він жахливим суржиком з українських і російських слів, завчених канцеляризмів, часто використовує паразит «теє-то як його». Але навіть у його душі є місце для великодушності (чоловік відмовився від коханої Наталки заради її щастя).

Виборний Макогоненко – двоїстий персонаж: з одного боку – «хитрий як лисиця», «де і чорт не зможе, пошли Макогоненка — зараз докаже. Він може плести інтриги, влаштовує сватання возного, але, з іншого боку, йому шкода матір Наталки, яка страждає через бідність.

Аудіокнига “Наталка Полтавка”. Скорочено українською онлайн

Оцініть статтю
Додати коментар

 1. Дідо Василь

  гарий твірр

  Відповіcти
 2. Валєрка

  Дякую

  Відповіcти
 3. Баба Катя

  дуже гарний

  Відповіcти