Непарнокопитні

Зоологія

Непарнокопитні – це тварини з непарною кількістю розвинених пальців на кінцівках (один або три). Інші пальці або недорозвинені, або відсутні. Шлунок має просту будову. Перетравлювати рослинну їжу їм допомагають бактерії, що знаходяться в товстому кишечнику. Відомо 16 сучасних видів непарнокопитних, які ділять на такі види:

  • Сімейство тапірових
  • сімейство носорогових – нечисленна група копитних (5 видів) з трипалими кінцівками і голою товстою шкірою. На лобових кістках розташовані один або два роги. Поширені в Африці і Південно-Східній Азії. Ці види раніше активно знищувалися заради рогів, яким приписували лікувальні властивості. Найбільші розміри має білий носоріг. Зараз всі види носорогів занесені в Міжнародну Червону книгу і взяті під охорону.
  • сімейство конеподібних (коні, віслюки і зебри). Кінцівки у коней, зебр, ослів мають один розвинений палець. Тіло покрите короткою густою шерстю, тільки на верхній частині шиї і на хвості вона довга.
    З диких коней зберігся тільки кінь Пржевальського. Цей невеликий кінь раніше був поширений в степах Центральної Азії. Зараз, в основному, живе на заповідних територіях (Асканія-Нова).

Особливості непарнокопитних:

  • пальці на ногах покриті роговими чохлами – копитами;
  • нерозвинені або відсутні ключиці, що є пристосуванням до швидкого бігу;
  • більшість видів – рослиноїдні;
  • кишечник подовжений, у жуйних парнокопитних шлунок має складну будову – він чотирикамерний.

На відміну від жуйних тварин, всі непарнокопиті переварюють їжу за допомогою бактерій в розширенні товстої кишки, т. зв. сліпа кишка. Їжа проходить через шлунок в два рази швидше, ніж у жуйних, а ферментація і травлення більш уповільнені. Кінь перетравлює на 30% менше їжі, ніж корова.

Непарнокопитні: середовище проживання

Непарнокопитні живуть на сході та півдні Африки; в центральній, південній та південно-східній Азії; Центральній та Південній Америці.

Ці тварини живуть в різних умовах: пустелі, ліси і луки. Деякі види вибрали степи, а інші – болота.

Непарнокопитні: спосіб життя

Сучасні коні – єдині збережені соціальні непарнокопиті. Коні організовуються в невеликі групи з домінуючою самкою на вершині ієрархічної структури. Кілька груп можуть жити на загальній території, причому деякі члени однієї групи приєднуються до іншої. Ці групи, в свою чергу, утворюють стадо або табун.

Сучасні носороги, є поодинокими тваринами, які контролюють свою територію і часто нападають на своїх родичів, коли їх особистий простір порушується.

Тапіри також поодинокі тварини, хоча вони не такі агресивні, як носороги і не захищають свою територію.

Непарнокопитні: харчування

Всі представники загону непарнокопитних – травоїдні. Тапірові харчуються водоростями, фруктами, листям і ягодами. Раціон носорогових складається з деревної і трав’янистої рослинності, а іноді фруктів, і коренеплодів. Коні їдять траву, коренеплоди і злаки.

Непарнокопитні: розмноження

Непарнокопитні характеризуються низькою репродуктивною швидкістю. Як правило, у них народжується одне дитинча за раз. Вагітність: від 11 місяців у коней до 16 місяців у носорогів. Новонароджений здатний стояти на ногах майже відразу після народження, проте сильно залежить від своєї матері. Вигодовування материнським молоком триває до наступного сезону розмноження. Дитинча носорогів і тапірів, після відлучення від матері бродить в пошуку нових кормових майданчиків.

Як і самці, непарнокопиті часто б’ються один з одним для право бути з самкою.

Непарнокопитні: значення для людини

Дикий осел був першою твариною, яку одомашнили. Це сталося близько 5000 років до н.е. в Єгипті.

Коні були одомашнені 1000 років по тому, в пізньому неоліті. Початкова мета одомашнення коней, можливо, була для їжі, але близько 4000 років тому вони стали засобом пересування людини, і використовувалися на війні. В даний час коні беруть участь також в спортивних заходах.

Хоча носороги не були одомашнені, їх утримували в зоопарках і звіринцях з давніх часів. Зеброїда, тобто гібрид зебри, почав з’являтися в зоопарках і звіринцях протягом 19 століття. Крім того, дикі види непарнокопитних мають велике значення, оскільки їжа і шкури тапірів широко використовуються людьми. На носорогів незаконно полюють через роги і інші частини тіла, які використовуються в традиційній азіатській медицині.

Непарнокопитні: цікаві факти

Оцініть статтю
Додати коментар