Непартнокопитні тварини: представники, цікаві факти

Зоологія

Непарнокопитні (Perissodactyla) – це загін травоїдних, наземних ссавців. На відміну від парнокопитних, тварини цього загону мають непарну кількість розвинених пальців.

Непарнокопитні представники: коні, зебри, віслюки, тапіри і носороги.

Непарнокопитні тварини, як правило, великого розміру, мають відносно прості шлунки і виключно травоїдні. На відміну від жуйних парнокопитних, вони переварюють рослинну целюлозу в кишечнику, а не в першій камері (рубці) шлунка.

Непарнокопитні мають важливе екологічне, комерційне і культурне значення. Вони займають певне місце в наземних харчових ланцюгах, хоча великі розміри і швидкість багатьох дорослих видів роблять їх важкою здобиччю для більшості хижаків. У комерційному і культурному відношенні одомашнення деяких видів, особливо коней і віслюків, має велике значення для пересування людей, ведення війни і транспортування. Тапіри також є популярним джерелом їжі та шкіри, а також об’єктами спортивного полювання. На носорогів полюють через їх роги і інші частини тіла, які використовують в традиційній азіатській медицині. За винятком одомашнених видів, більшості непарнокопитних загрожує зникнення.

Непарнокопитні: класифікація

Загін непарнокопитних традиційно ділиться на три збережених сімейства, шість родів і близько 18 видів: сімейство тапірових (Tapiridae) включає один рід і чотири види тапірів; сімейство носорогових (Rhinocerotidae) включає в себе чотири роди і п’ять видів носорогів; сімейство кінських (Equidae) включає один рід і дев’ять видів коней, віслюків і зебр.

Непарнокопитні: опис

Непарнокопитні характеризуються їх єдиним функціональним копитом або трьома з’єднаними функціонуючими пальцями. Члени сімейства Equidae (коні, зебри і т.д.) мають один функціональний палець. Представники Rhinocerotidae (носороги) мають по три пальці на всіх чотирьох кінцівках. Члени Tapiridae (тапіри) мають три пальці на задніх кінцівках, і чотири – на передніх.

Система травлення

На відміну від жуйних тварин, всі непарнокопиті переварюють їжу за допомогою бактерій в розширенні товстої кишки, в т.зв. сліпій кишці. Їжа проходить через шлунок в два рази швидше, ніж у жуйних, а ферментація і травлення більш уповільнені. Кінь перетравлює на 30% менше їжі, ніж корова. Таким чином, Perissodactyls споживають більше їжі на одиницю ваги, ніж жуйні парнокопитні тварини.

Розміри і зовнішній вигляд

Живі непарнокопиті представляють собою різноманітну групу, яка не має узагальненого зовнішнього вигляду. З одного боку – гнучкі і витончені коні; з іншого – величезні, як танк носороги; і тапіри, схожі на свиней. Всі непарнокопитні мають великий розмір тіла, від гірського тапира, який досягає 200 кілограмів до білого носорога, з вагою понад 3500 кілограмів. Після представників загону хоботних, це одні з найбільших наземних ссавців, поряд з парнокопитними.

Поширення і середовище проживання

Непарнокопитні живуть східній і південній частинах Африки; центральній, південній та південно-східній частині Азії; Центральній та Південній Америці. Кілька сотень років тому вони були більш поширеним загоном тварин і зустрічалися в Європі, але дикі коні вимерли в цій частині світу ще в дев’ятнадцятому столітті. У Північній Америці представники загону вимерли близько 10 000 років тому.

Спосіб життя

Непартнокопитні тварини: представники, цікаві фактиСучасні коні – єдині збережені соціальні непарнокопиті. Коні організовуються в невеликі групи з домінуючою самкою на вершині ієрархічної структури, а також з самцем, що постійно живе в цій групі. Кілька груп можуть жити на загальній території, причому деякі члени однієї групи приєднуються до іншої. Ці групи, в свою чергу, утворюють стадо або табун. Припускають, що деякі доісторичні носороги, такі як Diceratherium, були також соціальними тваринами, які організовувалися в стада. Сучасні носороги, є поодинокими тваринами, які контролюють свою територію і часто нападають на своїх родичів, коли їх особистий простір порушується.

Тапіри також поодинокі тварини, хоча вони не такі агресивні, як носороги і не захищають свою територію.

Чим харчуються непарнокопитні?

Всі представники загону непарнокопитних травоїдні. Тапірові харчуються водоростями, фруктами, листям і ягодами. Раціон носорогових складається з деревної і трав’янистої рослинності, а іноді фруктів, і коренеплодів. Коні їдять траву, коренеплоди і злаки.

Розмноження непарнокопитних

Непарнокопитні характеризуються низькою репродуктивною швидкістю. Як правило, у них народжується одне дитинча за раз. Дуже рідко у самки народжуються двоє дитинчат. Вагітність дуже довга: від 11 місяців у коней до 16 місяців у носорогів. Новонароджений здатний стояти на ногах майже відразу після народження, проте сильно залежить від своєї матері. Вигодовування материнським молоком триває до наступного сезону розмноження. Дитинча носорогів і тапірів, після відлучення від матері бродить в пошуку нових кормових майданчиків. Як і самці багатьох інших загонів тварин, непарнокопиті часто б’ються один з одним за самку.

Значення непарнокопитних для людини

Дикий осел був першою твариною, яку одомашнили. Це сталося близько 5000 років до н.е. в Єгипті. Коні були одомашнені 1000 років по тому, в пізньому неоліті. Початкова мета одомашнення коней, можливо, була для їжі, але близько 4000 років тому вони стали засобом пересування людини, і використовувалися на війні. В даний час коні беруть участь також в спортивних заходах. Хоча носороги були одомашнені, їх утримували в зоопарках і звіринцях з давніх часів. Зеброїда, тобто гібрид зебри, почав з’являтися в зоопарках і звіринцях протягом 19 століття. Крім того, дикі види непарнокопитних мають велике значення, оскільки їжа і шкури тапірів широко використовуються людьми.

Цікаві факти про носорогів

Цікаві факти про коней

Цікаві факти про зебр

Цікаві факти про віслюків

Охорона непарнокопитних

Непарнокопитні були одними з найважливіших рослиноїдних ссавців. Час від часу вони були домінуючими травоїдними в багатьох екосистемах. Однак протягом мільйонів років багато видів вимерли через кліматичні зміни, еволюції рослин, хижаків, хвороб і конкуренцію з боку інших травоїдних, особливо парнокопитних.  Скорочення чисельності особин триває і сьогодні.

Більшість видів  знаходяться під загрозою зникнення, і хоча жоден вид не рахується вимерлим, деякі підвиди вже зникли. Непарнокопитні, як правило, добре живуть в неволі, і існує безліч програм розведення, щоб відновити дикі популяції. Кінь Пржевальського недавно був випущений в дику природу. Більшість диких носорогів контролюються, а у деяких з них обрізані роги для захисту від браконьєрів. Проте, якщо охоронні заходи не поліпшаться, цілком можливо, що єдиними живими непарнокопитими стануть одомашнені коні і віслюки.

Оцініть статтю
Додати коментар