“Ніч перед боєм” Довженко аналіз

ніч перед боєм аналіз твору Аналіз твору

Ніч перед боєм” аналіз твору Довженка – тема, ідея, жанр, композиція та інша інформація допоможуть підготувати паспорт оповідання.

Олександр Довженко “Ніч перед боєм” аналіз (паспорт твору)

АвторОлександр Довженко

Рік написання – 1942

Літературний рід — епос

Жанр – оповідання

Тема: Відображення віри у перемогу звичайних людей Платона Півторака і діда Савки, розкриття їх ролі у формуванні світогляду Петра Колодуба та інших героїв – захисників Вітчизни;

Ідея: Уславлення героїчного подвигу народу.

Головна думка оповідання “Ніч перед боєм” – возвеличення патріотизму, героїзму українських бійців у роки Другої світової війни,

Головні герої твору “Ніч перед боєм”:

  • Петро Колодуб – герой Радянського Союзу, знаменитий командир.
  • Іван Дробот – внук діда Савки.
  • Дід Платон Півторак,
  • Борис Троянда,
  • Дід Савка – дідусь років семи десяти, з підстриженою борідкою.

Проблематика твору

  • людина на війні;
  • життя і смерть;
  • патріотизм;
  • відповідальність;
  • самовідданість;
  • героїзм.

Основна думка: «Життя – бо ваше вже, а не моє. А тільки я так скажу вам на прощання. Не з тієї пляшки наливаєте. П’єте ви, як бачу, жаль і скорботи. Марно п’єте. Це, хлопці, не ваші напої. Це напої бабські. А воїну треба напитися зараз кріпкої ненависті до ворога та презирства до смерті. Ото ваше вино. А жаль — це не ваше занятіє. Жаль підточує людину, мов та шашіль. Перемагають горді, а не жалісливі!»

У цих словах діда Платона виражена основна думка твору. У такий спосіб Довженко виявив своє бачення ситуації, пропагуючи таку необхідну на той час «науку ненависті». Її своєчасність та актуальність стверджує в оповіданні командир Петро Колодуб, від імені якого ведеться розповідь. Для нього, як і для багатьох відступаючих бійців, переправа через Десну стала справжнім духовним очищенням. Тоді, як сам про те розповідає, його охопив сором і розпач, зникли жаль і туга, натомість «нестерпний вогонь пропік наскрізь». Завдяки цьому вогню, що викресав дід Платон, тепер він, капітан Колодуб, «у бою сторукий, помножений стократ на гнів і ненависть».

Найвищої емоційної напруги сповнений в оповіданні епізод незвичайної смерті мужніх дідів. Платон і Савка гинуть, потопивши посеред Десни свій човен, вщерть наповнений фашистами. Ця драматична сцена теж працює на основну ідею твору. Адже героїчний вчинок дідів — це приклад мужності та відваги для відступаючих бійців, це переконливе підтвердження істинності та щирості їхньої науки.

Образи дідусів Платона і Савки у творі символізують невмирущий героїчний дух рідного народу. Невипадково для цієї ситуації письменник-романтик обрав саме « крайню» вікову категорію — старість. Вона якраз увиразнює кращі народні риси: глибоку мудрість, зневагу до смерті, сміливість, здатність до самопожертви в боротьбі з ворогом.

«Ніч перед боєм» сюжет та композиція

«Ніч перед боєм» має композицію рамки. Обрамлення — прийом композиції твору, який передбачає включеність одного сюжету в інший.

Саме обрамлення містить в собі розмову в окопі військових, що очікують на початок бою. Розповідь у творі веде Герой Радянського Союзу і відомий командир Петро Колодуб.

Експозиція: солдати говорять в окопі.

Зав’язка: повернення солдат з поля бою. Зустріч солдат та двох дідів — Савки і Платона.

Кульмінація: розмова дідів, які впевнені в перемозі, про цінність рішучості в бою.

Розв’язка: прощання з дідами.

Післяслово: розповідь про подальшу долю дідів.

  • Позасюжетні елементи:яскраві діалоги, описи, авторські відступи та ін.

Аналіз оповідання “Ніч перед боєм” Ви можете доповнити через форму коментарів, щоб допомогти своїм одноліткам.

Аудіокнига “Ніч перед боєм” (скорочено)

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. віка

    ЛЮДИ ТУТ НЕПРАВИЛЬНИЙ СЮЖЕТ, ХТО ЧИТАЄ ДЛЯ ШКОЛИ, ТОМУ НЕ ПІДІЙДЕ

    Відповіcти
    1. адад

      спасибо

      Відповіcти
    2. РОМЧИК МАКАРОНЧИК

      Тут все правильно просто у кого школа то так скороченно а тут по цілому твору.

      Відповіcти