Одноклітинні організми: представники

Біологія

Які є одноклітинні тварини чи організми Ви дізнаєтеся в цій статті.

Хто такі одноклітинні?

Одноклітинні або найпростіші – це процвітаюча і різноманітна група тварин, що представляє собою вихідний етап в еволюції життя. До одноклітинних відносяться близько 70 тис. сучасних видів.

Їх тіло представлено морфологічно однією клітиною, яка відповідає цілому організму. Одні організми харчуються як рослини на світлі, інші, як тварини, в темряві. Саме одноклітинні провели «кордон» між тваринним і рослинним світом. Вони досить легко пристосовуються до складних, екстремальних умов навколишнього середовища. Найпростіші присутні у всіх частинах біосфери. Організми характеризуються тим, що можуть переходити в стан спокою, коли умови життєдіяльності стають несприятливими для них. І навпаки, стають більш активними в покращеній обстановці. Діляться дуже інтенсивно: раз в 3 години.

Скільки живуть одноклітинні?

Одноклітинні живуть досить довго. У несприятливий період організми навколо себе створюють цисту. У такому стані вони можуть жити до 17 років.

Одноклітинні організми: представники

Різноманіття одноклітинних організмів вражає.

  • всі прокаріоти – бактерії і синьо-зелені водорості (ціанобактерії);
  • гриби – одноклітинні дріжджі;
  • рослини – одноклітинні зелені водорості (хламидомонада, хлорелла);
  • тварини – найпростіші (амеби, інфузорії, споровики).

Ми наведемо приклад найвідоміших представників цієї групи тварин:

Амеба

Мешкає в водоймах з брудною водою. Розмір організму становить 0,2-0,5 мм. Характеризується непостійній формою. Складається з оболонки, цитоплазми, скорочувальної вакуолі і ядра. Пересуваються за допомогою виростів цитоплазми. Харчується водоростями, бактеріями та іншими найпростішими. Дратівливо реагує на механічні дії, світло і зміну концентрації хімічних речовин.

• Зелена Евглена

Мешкає в товщі води. Розмір організму 0,05 мм. Евглена має витягнуту, веретеноподібну форму, всередині якої ядро, хлоропласти, вічко, ядро, скорочувальна вакуоля, джгутик, цитоплазма. Пересувається за допомогою джгутика. Характеризується яскраво червоним оком, що реагує на механічні дії, світло і зміну концентрації хімічних речовин.

• Інфузорія туфелька

Інфузорія туфелька є морським планктоном, розмір якого коливається в межах 0,1-0,3 мм. Зовні організм має витягнуту форму, схожу на туфельку. Під оболонкою розмістилися вії, мале і велике ядро, травна і скорочувальна вакуолі, цитоплазма. Пересувається за допомогою коротких вій. Харчується бактеріями. Дратівливо реагує на механічні дії, світло і зміни концентрації хімічних речовин

Найпростіші одноклітинні організми відіграють важливу роль в харчових ланцюгах водойми: вони поїдають бактерії і деякі водорості, будучи їжею для інших. В океанах відмерлі раковини найпростіших утворюють різні гірські породи. Серед представників одноклітинних багато паразитів: дизентерійна амеба, лямблії, баланідій, малярійний паразит.

Оцініть статтю
Додати коментар