Які основні ідеї і етапи розвитку позитивізму, Ви дізнаєтеся з цієї статті.
Основні ідеї позитивізму
Позитивізм – філософський напрямок XIX-XX століть, який підкреслює цінність і надійність наукового позитивного знання в порівнянні з духовною діяльністю і філософією. Позитивізм віддає перевагу методам емпіричного пізнання і вказує на хиткість і недостовірність теоретичних побудов.
Позитивізм підрозділяється на 3 напрямки, які об’єднані упевненістю в тому, що створити метафізику неможливо.
Напрями та ідеї позитивізму
- класичний позитивізм
Основні представники: Огюст Конт, Герберт Спенсер, Джон Мілль. Головна праця «Курс позитивної філософії».
Класичний позитивізм складається з політики і філософії. В його основі лежить концепція пізнання і Закон трьох стадій:
- Теологічна стадія. Відповідає свідомості немовляти, яке не може ще вирішувати наукові завдання. Дана стадія включає 3 ступені: політеїзм, монотеїзм і фетишизм. Роль теологічної стадії в розгадці першопричини буття і в прагненні до абсолютного знання.
- Метафізична стадія. Спостерігається також прагнення до абсолютного знання. Світ контролюють абстрактні сили, а не надприродні сутності. Головне поняття метафізичної стадії – субстанція, а основна риса – вперте аргументування замість спостереження.
- Наукова стадія. Відбувається відмова від пошуків абсолютного знання. Природу речей неможливо розкрити, її можна тільки описати з практичною метою.
Конт визначив мету позитивізму – створення кордонів майбутнього політичного режиму. У ньому людина є частиною бездоганного пристрою. Всі питання вирішуються владою, систематизуючою думкою і дією.
Людство, по Конту, хворіє небезпечною недугою – кризою умів. Тому ідейний плюралізм необхідно викорінити.
Філософ упевнений, що розвинені країни об’єднаються і створять позитивістську Західну республіку, центром якої стане Париж. Її очолить комітет робітничого класу, союз філософів і пролетарів. У республіці не буде революцій, все відбувається шляхом освіти і перетворень.
- Емпірио-критицизм
Основні представники: Ернст Мах. Головна праця «Пізнання і омана».
Головна ідея в тому, що філософія не є синтезом знань, а методом, який звільняє науку від псевдопроблем. Питання про непізнаване в душі і в собі не мають ніякого сенсу. Єдине, що має значення це функціональна залежність елементів досвіду і спостереження за змінами, що відбуваються.
- логічний позитивізм
Основний представник: Рудольф Карнап. Головна праця «Подолання метафізики логічним аналізом мови».
Головна ідея – створення бібліотеки уніфікованого знання. Основний метод – логічний аналіз мови.
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, які основні ідеї філософії позитивізму.