Що таке імпічмент?

Правознавство

Що означає імпічмент президента? Хто ініціює імпічмент? Відповіді на ці питання Ви знайдете нижче.

Що таке імпічмент?

Своїми словами, імпічмент – це недовіра або відмова від займаної посади.

Імпічмент можливий тільки в демократичних державах. При авторитарному устрої країни вся влада зосереджена в одних руках. Слово в перекладі з англійської означає «відкидання» або «недовіру». Суть імпічменту – відсторонення від владних повноважень.

Ця форма зміни влади може бути застосовна не тільки по відношенню до президента. Імпічмент може торкнутися прем’єр-міністра або іншої особи з вищих ешелонів влади. Судді і губернатори теж зміщуються зі своїх посад через імпічмент.

Дана процедур використовується не так часто, але практика розвинених країн підтверджує доцільність такого заходу щодо непорядних політиків.

Хто ініціює імпічмент?

Питання про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту ініціюється більшістю від конституційного складу Верховної Ради України.

У США ініціатива імпічменту належить Палаті представників за підтримки Сенату через дві третини голосів.

Причина ініціювання імпічменту повинна бути вагомою, наприклад, державна зрада або інший антинародний злочин, який має доказову основу (з підтверджуючими документами). Якщо процедура виконана за всіма правилами, то діючий президент позбавляється своїх владних повноважень до кінця життя, незалежно від країни і її законодавства.
Відсторонене обличчя згодом має право оскарження незаконності рішення в суді. Цим правом намагався скористатися Віктор Янукович.

Імпічмент в практиці різних країн

У Британії, вперше запропонувала дану процедуру ще в XIV столітті.

Настрої недовіри до існуючої влади періодично з’являються у різних країнах. Зазвичай влада або перемикає увагу народу на якісь значущі події або йде на ліберальні поступки, роблячи правильні висновки.

У Литві Роландас Паксас був звинувачений (хоча і не визнав своєї провини) і був відсторонений від посади через імпічмент. Справа була пов’язана з наданням громадянства бізнесменові – пряме звинувачення в корупції.

Серія звинувачень прокотилася по Латинській Америці. Висловлення недовіри президенту з 1990 до 2018 року торкнулося:

  • Еквадору;
  • Перу;
  • Бразилії;
  • Венесуели;
  • Парагваю.

Наслідки імпічменту

Процедура імпічменту в багатьох випадках була доведена до кінця, навіть якщо чинний президент подавав у відставку. Події, що розвиваються подібним чином, зазвичай негативно позначалися на іміджі країни.

Будь-яке відсторонення президента від влади може призвести до таких наслідків як:

  • політична криза;
  • конфлікт інтересів різних рівнів влади;
  • падіння авторитету країни на міжнародній арені;
  • розрив зовнішньополітичних (дипломатичних) і економічних зв’язків;
  • відтік іноземних інвестицій.

У США така практика теж є. Під «недовіру» підпадали Білл Клінтон, Ендрю Джонсон (сенат їх виправдав) і Річард Ніксон, який подав у відставку.

Оцініть статтю
Додати коментар