Вищі спорові рослини – це збірна група рослин, що розмножуються і поширюються за допомогою спор, які утворюються безстатевим і статевим шляхом. Давайте розглянемо загальні ознаки вищих спорових рослин.
Ознаки вищих спорових рослин
До вищих спорових рослин належать усі наземні листостеблові рослини, які розмножуються спорами. Це представники відділів Мохоподібні, Плауноподібні, Хвощеподібні та Папоротеподібні.
Характерні ознаки вищих спорових рослин:
– наявність різних типів тканин;
– розчленування тіла на органи;
– органи статевого розмноження (гаметангії) завжди багатоклітинні;
– онтогенез завжди починається із зародка;
– наявність правильного чергування статевого і нестатевого поколінь;
– переважання у циклі розвитку спорофіту (за винятком мохоподібних).
Характерні фази розвитку вищих рослин, які чергуються одна з одною: гаметофіт і спорофіт.
Гаметофіт це– статеве покоління, на якому утворюються багатоклітинні статеві органи – антеридії та архегонії.
Антеридії це– овальні або кулясті тільця, зовнішня стінка яких укрита одним або кількома рядами стерильних клітин. В антеридії розвиваються спермагенні клітини, з яких потім виникають чоловічі гамети – рухомі сперматозоони. Під час достигання антеридії розриваються, і тоді сперматозоони виходять назовні. Вони активно рухаються у воді та підпливають до архегоніїв.
Архегонії це– колбоподібні тільця, що складаються з нижньої розширеної частини – черевця і верхньої звуженої – шийки. Зовні архегоній оточують стерильні клітини, що захищають його від висихання. В черевці архегонія знаходиться нерухома жіноча гамета – яйцеклітина. Над яйцеклітиною розташована черевцева канальцева клітина. Під час достигання яйцеклітини канальцеві клітини ослизнюються, архегоній на верхівці відкривається. По слизу сперматозоон проходить у черевце архегонія, де зливається з яйцеклітиною, відбувається запліднення.
Спорофіт це– безстатеве покоління, на якому утворюються органи безстатевого розмноження – спорогонії, в яких шляхом редукційного поділу утворюються гаплоїдні спори. Спори у вищих рослин можуть бути морфологічно однакові або різні. Дрібніші за розмірами спори називають мікроспорами, а більші – мегаспорами. Із мікроспори розвивається чоловічий гаметофіт, а з мегаспори – жіночий.
А здав вчителю це і отримав 6