Питирим Сорокін біографія і цікаві факти

Наука

Сорокін Питирим біографія і цікаві факти з життя російського, американського соціолога і культуролога, основоположника теорій соціальної мобільності та соціальної стратифікації викладені в цій статті.

Питирим Сорокін біографія коротка

Сорокін Питирим Олександрович з’явився на світ 21 січня 1889 року (інші джерела вказують іншу дату – 23 січня) в селі Тур’я, Вологодська губернія. У цьому селі він провів 15 років життя, після чого здійснилося його становлення як соціолога в Санкт-Петербурзі.

Сорокін в 1909 році вступає в Петербурзі в Психоневрологічний інститут. Провчившись рік, він переводиться в Санкт-Петербурзький університет на факультет юрисдикції. На третьому курсі він публікує першу свою книгу під назвою «Злочин і кара, подвиг і нагорода» (1913 ). Приблизно в цей період Питирима захоплює хвиля революційної діяльності і за неї студент кілька тижнів відсидів у в’язниці.

Після успішної Лютневої революції в 1917 році в Росії соціологія набуває статусу офіційної наукової дисципліни. Сорокін був першим російським вченим, якого призначили керівником міжфакультетської кафедри, а після він очолив в Петроградському університеті відділення соціології.

Варто зазначити, що він брав активну участь в Лютневій революції на стороні есерів. Коли до влади прийшли більшовики, Сорокін став на бік опозиції по відношенню до нової влади. У 1918 році його двічі було заарештовано. Питирима мало не розстріляли. Перебуваючи на межі смерті, він припиняє політичну діяльність і його відновили в якості викладача університету Петрограду на юридичному факультеті.

У 1922 році його разом з групою інших вчених, які не прийняли більшовицьку політику і марксистську ідеологію, вислали з Росії. Після вигнання Сорокін живе і працює в Празі. У 1923 році його запросили читати лекції в Іллінойському і Вісконсінському університетах, в США. Після успішних лекцій його запросили в Мінесотський університет на посаду штатного професора.

Питирим продовжував активну роботу над своїми лекціями, статтями і книгами. За все життя він опублікував більше 30 книг.

Сорокін Питирим помер в Вінчестері 10 лютого 1968 року.

Питирим Сорокін цікаві факти

Батько Сорокіна дуже часто вживав алкоголь, в результаті чого він часто страждав від нападів білої гарячки. Одного разу, будучи в неадекватному стані, батько жорстоко побив синів. Внаслідок цього у Питирима на кілька років залишилися сліди від травми на верхній губі.

Сорокін був одружений з Баратинською Оленою Петрівною (дочкою помісного дворянина), з якою поєднався узами шлюбу 26 травня 1917 року. У пари народився син Сергій.

Питирим Сорокін був засновником російської школи соціології кримінології та кримінального права. Також він є автором теорії конвергенції товариств періоду Другої світової війни і концепції культури як специфічного типу історичної системи.

Перебуваючи в еміграції, Питирим створив в 1949 році Дослідницький центр по творчому альтруїзму в Гарварді.

Ролі альтруїзму і любові він присвятив кілька маніфестів – «Альтруїстська любов: дослідження американських« добрих сусідів » і християнських святих» і «Шляхи та влада любові».

У 1964 році Сорокіна обрали президентом Американської соціологічної асоціації. Таким чином, його вважають і російським, і американським дослідником.

Оцініть статтю
Додати коментар