“Надзвичайні ситуації” реферат коротко розповість Вам все про ці події і допоможе підготуватися до заняття.
“Надзвичайні ситуації” реферат
Надзвичайні ситуації – це обставини, які виникають внаслідок стихійних лих, катастроф і аварій в промисловості, на транспорті, диверсій, екологічних катастроф або факторів соціального, політичного і військового характеру. Вони полягають у відхиленні від норми постійних явищ і процесів. Надзвичайні ситуації впливають на економіку, життєдіяльність людей, природне середовище або соціальну сферу.
Давайте тепер докладно розглянемо надзвичайні ситуації природного і техногенного характеру.
Надзвичайні ситуації техногенного характеру
До надзвичайних ситуацій техногенного характеру відносять вибухи, аварії, пожежі і події, які викликані господарською діяльністю. Сьогодні відбувається наповнення сфери послуг і виробництва новітньою технологією і технікою, що підвищує ризик виникнення такого роду катастроф.
Надзвичайні ситуації техногенного характеру класифікуються наступним чином:
- Транспортні аварії
Сюди відносять аварії пасажирських поїздів, вантажних залізничних поїздів, на автомобільних дорогах, на мостах, в залізничних переїздах і тунелях, на магістральних трубопроводах, на підводних і вантажних судах, авіаційні катастрофи, наземні аварії космічних ракетних комплексів, а також орбітальні аварії.
- Пожежі, вибухи
Сюди відносять пожежі на комунікаціях, на об’єктах переробки, видобутку і зберігання легкозаймистих, вибухових і горючих речовин, на технологічно обладнаних промислових об’єктах, в шахтах, гірських і підземних виробках, метрополітенах, в будівлях соціально-побутового, житлового та культурного призначення, на небезпечних хімічних і радіаційних об’єктах.
- Аварії з викидом небезпечних хімічних речовин
Такі аварії відбуваються на об’єктах з виробництва, переробки або зберігання небезпечних хімікатів, а також на транспортних засобах, які перевозять такі речовини.
- Аварії з викидом радіоактивних речовин
Сюди відносять аварії на АЕС, енергетичних атомних установках дослідного і виробничого призначення з викидом радіоактивних елементів, на підприємствах ядерного і паливного циклу.
- Аварії з викидом біологічно небезпечних речовин
Аварії з викидом небезпечних речовин на промислових підприємствах, в науково-дослідних лабораторіях, аварії на транспорті.
- Гідродинамічні аварії
Сюди відносять прориви шлюзів, дамб, перемичок з утворенням хвиль і катастрофічних затоплень, проривного паводка. Вони тягнуть за собою змив родючих грунтів на великих територіях.
- Раптове обвалення споруд і будівель
Сюди відносять обвалення виробничих будівель, споруд соціально-побутового, житлового та культурного призначення, а також обвалення транспортних комунікацій.
- Аварії на електроенергетичних системах
Сюди відносять аварії на автономних електростанціях з перервами електропостачання, на електроенергетичних мережах і аварії на транспортних електроконтактних мережах.
- Аварії на системах життєзабезпечення
Сюди відносять аварії в системах каналізації з викидом забруднюючих речовин, в системах гарячого водопостачання, в системах постачання питної води та аварії на комунальних газопроводах.
- Аварії на очисних промислових спорудах
Сюди відносять аварії на промислових очисних підприємствах стічних вод з величезним викидом забруднюючих речовин, а також на спорудах для очищення промислових газів.
Надзвичайні ситуації природного характеру
Дані стихійні лиха являють собою природні катастрофічні явища і процеси, які надають негативну дію на навколишнє природу і призводять до порушення укладу життя груп людей, до людських жертв і знищення цінностей матеріального характеру.
Надзвичайні ситуації приклади – землетруси, повені, зсуви, селі, снігові лавини, смерчі, циклони, лісові, торф’яні і степові пожежі, а також виверження вулканів, епізоотії, епідемії, посухи і поширення гризунів, комах-шкідників.
ВООЗ (всесвітня організація охорони здоров’я) характеризує природні надзвичайні ситуації як події, які тягнуть за собою підрив економіки, руйнування, загибель людей. Іншими словами, стихійні лиха являють собою природні небезпечні процеси або явища геологічного, гідрологічного, метеорологічного або біологічного походження внаслідок яких виникають природні надзвичайні ситуації.
Такі надзвичайні ситуації трапляються раптово, і передбачити їх практично неможливо. Вони залежать від потужності того природного явища, яке його викликало.
Класифікація надзвичайних ситуації природного характеру:
- Геофізичні – виверження вулканів, землетруси.
- Геологічні – селі, зсуви, обвали, просадка лісових порід або земної поверхні, лавини, схиловий змив, осипи.
- Морські гідрологічні – тайфуни, хвилювання і коливання рівня моря, цунамі, ранній крижаний покрив, дрейф льодів, обмерзання суден, відрив прибережних льодів.
- Гідрологічні – повінь, дощові паводки, зажори і затори, вітрові нагони, поява льоду на річках і водоймах, ранній льодостав.
- Гідрогеологічні – високі і низькі рівні грунтових вод.
- Природні пожежі.
- Агрометеорологічні і метеорологічні – хуртовини, посухи, суховії, урагани, бурі, смерчі, вертикальні вихори, зливи, снігопади, торнадо, шквали, ожеледь, заморозки, крупний град.
- Інфекційні захворювання людей.
- Інфекційні захворювання сільськогосподарських тварин.
- Поразка шкідниками і хворобами сільськогосподарських рослин.
Сподіваємося, що доповідь по ОБЖ “Надзвичайні ситуації” допомогла Вам підготуватися до заняття. Розповідь на тему “Надзвичайні ситуації” Ви можете залишити через форму коментарів нижче.
Дуже допомогли