Яку роль у житті й творчості Пушкіна відіграла творчість Байрона?
Про зв’язок поезії О.С. Пушкіна з творчістю відомого англійського поета лорда Джорджа Гордона Байрона написано багато. Дослідники досі сперечаються про ступінь впливу романтизму Байрона на лірику Пушкіна. Але в тому, що вони були, не сумнівається ніхто.
З творчістю Байрона Пушкін познайомився в 1820 році, коли відпочивав в Гурзуфі. І романтичні поеми англійського поета в поєднанні з природою чорноморського узбережжя Кавказу зробили сильний вплив на Олександра Сергійовича.
Твори Байрона Пушкіну читали Олена Раєвська і її брат Микола, які добре володіли англійською мовою. А вже пізніше в Одесі Пушкін роздобув французький переклад кількох поем «східного циклу» і «Чайльд Гарольда» – найбільш відомого твору Байрона. Олександр Сергійович був в захваті від них, про що неодноразово писав своїм друзям. Ці твори Байрона не могли не вплинути на твори Пушкіна.
Особливо помітний цей вплив в творах: «Бахчисарайський фонтан», «Кавказький полонений», «Брати розбійники», «Цигани». У них ми бачимо властивий Байрону образ бентежного героя. Він не сприймає навколишню дійсність, але не знає, як боротися з нею, тому прагне втекти від реальності. Його зусилля марні, а доля трагічна.
Але, крім загальних моментів, схожість з поемами Байрона помітна і в деталях. Наприклад, сюжет «Кавказького бранця» має багато спільного з «Корсаром» Байрона. У поемах Пушкіна з’являється багато етнографічних відступів, описи побуту, звичаїв інших народів, що теж характерно для англійського поета. Але говорити про пряме запозичення навряд чи варто. Справа тут, скоріше в близькості поглядів і світосприйняття двох поетів.
До образу байроновского Чайльд Гарольда А.С. Пушкін звертається в творі «Євгенії Онєгіні», де головний герой у багато нагадує байроновского героя.
Вплив Байрона на творчість Пушкіна був сильним, але нетривалим. У другій половіні 1820-х років, після розгрому повстання декабристів витончений романтизм вже не приваблює поета. Хоча вплив ідей Байрона ще простежується в таких творах як «Полтава» та «Мазепа». Але це вже соціально-філософські ідеї, наприклад, переконання, що історією керує випадок.
Вплив поезії лорда Байрона на творчість Пушкіна вважався безперечним ще за життя поета, а з кінця XIX століття він став активно вивчатися літературознавцями. Однак, тут правильніше говорити про те, що на поезію і Пушкіна, і Байрона вплинула історична епоха першої чверті XIX століття. Саме вона народжувала схожі ідеї і образи, героїв і сюжети.