Розповідь про лебедів на українській мові допоможе дізнатися про їх спосіб життя. Інформація про лебедів може бути доповнена цікавими фактами.
Повідомлення про лебедів
Лебеді — рід водоплавних птахів родини качкових. Ці величні птахи стали символом вірності. Поговоримо про лебедя шипуна.
Ця велична птиця поширена в Євразії, була завезена в США, Канаду, Австралію, Нову Зеландію і на південь Африки. Якщо в Азії переважають дикі птахи, то в Європі шипуни здебільшого приручені або ведуть наполовину домашній спосіб існування.
В кінці XIX століття відбулося різке скорочення популяції через появу кулінарних пристрастей того часу. Після 1960 року полювання на них було заборонене в більшості країн Європи.
Живе лебідь-шипун тільки поблизу чистої води. Крім прісних водойм птахи вибирають місця для гніздування біля морських берегів і в гирлах річок.
Зимують лебеді біля Чорного і Каспійського моря або в широких заплавах річок на півночі Китаю. Для сезонних міграцій вони збираються в численні зграї, що складаються з різних сімейних груп і летять ключем високо в небі. У Європі багато птахів залишаються зимувати в місцях гніздування, де їх щедро підгодовують дбайливі місцеві жителі.
Пережити зиму лебедям допомагає густе оперення, що складається з майже 25 000 пір’я. Ніжний пух під верхнім пір’ям забезпечує прекрасну термоізоляцію.
Шийний відділ лебединого хребта складається з 25 хребців, при цьому шия самця може досягати довжини 80 см, що дозволяє йому дотягнутися до кожного пір’їнки під час чищення. Під час гігієнічних процедур вони ретельно очищають пір’я від паразитів і змащують його водовідштовхувальними виділеннями куприкової залози.
Повернувшись після зимівлі додому, лебеді-шипуни відразу ж втрачають всі махові пера і здатність літати на півтора місяця. У період линьки вони живляться водоростями, з’їдаючи їх до 4 кг на добу і готуються до виведення майбутнього потомства.
Раціон складається головним чином із зростаючих в воді рослин, дрібних рибок, молюсків, амфібій і комах. На суші лебеді часто відвідують пасовища і поля, поїдаючи злакові та кормові культури.
Розмноження лебедів
Шлюбний період починається з приходом весни. Самець плаває навколо самки з піднятими крилами. Якщо такою красою йому вдалося зачепити серце своєї обраниці, то вона приймає точно таку ж позу.
Після утворення подружньої пари птиці зберігають вірність один одному до кінця свого життя.
Під час гніздування пара лебедів займає ділянку площею до 100 га, після чого приступають до будівництва гнізда. Гніздо знаходиться посеред очерету. Іноді одне і те ж гніздо використовується кілька сезонів поспіль.
Будівельні матеріали збирає самець, а споруджує гніздо виключно самка, скріплюючи стебла очерету або осоки грудками бруду. Діаметр гнізда приблизно 1,5 м, а висота сягає 60 см.
По завершенню будівництва вона відкладає 4-8 яєць жовто-бурого кольору по одному яйцю через день і насиджує їх протягом 35-37 днів. Коли вона відлучається підкріпитися, її чоловік пильно охороняє кладку.
При найменшій загрозі птиці ретельно прикривають рослинністю яйця і відпливають від них подалі, щоб відвернути хижаків. Якщо хижаки все ж пробираються до гнізда, то самець відчайдушно вступає в сутичку з агресором і навіть може сильними ударами крил вбити собаку або лисицю.
Пташенята, що вилупилися важать близько 220 г. Вони вкриті густим теплим пухом. Вони можуть бути як сірими, так і білими. Білі пташенята, подорослішавши, відрізняються від своїх родичів світло-рожевими лапками.
Лебедята самі харчуються всім, що зможуть знайти. На нічліг вони повертаються в гніздо, гріючись під материнським крилом. За діточками стежать обоє батьків, захищаючи їх від будь-яких несподіванок і вибираючи кращі місця для годівлі.
Часто пташенята заповзають матері на спину, використовуючи її як плавальний засіб. Таким чином вони захищаються від хижих риб.
У три місяці від народження молодь вже дуже добре літає і разом з батьками відлітає на зиму у вирій. В кінці зимівлі пташенята розлучаються з батьками і збираються в окремі групи. У три роки лебідь-шипун стає повністю білим, а у віці 4 років статевозрілим.
Опис лебедя
Довжина тіла дорослих особин досягає 150 см при розмаху крил до 200-240 см і вазі 12-20 кг. Оперення однотонно біле. Шия довга, полегшує добування корму під водою.
Тіло масивне, широкогруде. Крила довгі і широкі. Короткий хвіст відкривається віялом при польоті. Сильні ноги пофарбовані в чорний колір. Три звернені вперед пальці з’єднані плавальною перетинкою. Маленький четвертий палець обернений назад і при ходьбі по суші не торкається землі.
З боків голови посаджені невеликі темні очі.
Середня тривалість життя лебедів-шипунів 14-20 років. Чисельність їх популяції в даний час оцінюється в 620 000 птахів.