Розповідь про Перикла

Історія

Розповідь про Перикла повідомить про знаменитого афінського стратега і демократа, на роки правління якого припадає «золотий вік» Еллади. Інформація про Перикла може бути доповнена цікавими фактами.

Розповідь про Перикла

Перікл був видатним афінським стратегом, вождем демократії. Він увійшов в історію Еллади як реформатор. Його реформи, такі як введення щоденної плати посадовим особам, скасування майнового цензу, поширення квитків на вистави для пересічних громадян, заміна голосування жеребкуванням при наданні посад привели до розквіту афінської демократії.

Він був ініціатором будівництва Пропілеї, Парфенона, Одеона. Перікл прагнув посилити Делоський союз, а також брав участь військових кампаніях в період Пелопоннеської війни.

Перікл з’явився на світ в 490 році до н.е. в аристократичній родині, що належала до панівної еліти. Батько майбутнього полководця Ксантіпп брав участь в Греко-перських війнах, в десантній операції біля мису Микале в 479 року до н.е., командуючи афінським флотом.

Батьки дали Периклу прекрасну освіту, він володів даром красномовства. Це віщувало йому успішну політичну кар’єру. Спочатку Перікл не бажав брати участь в державних справах, проте в кінці 50-тих років він все ж вирішив зайнятися політикою. Він став виразником інтересів демократичних прошарків.

З 443 до 429 рр. до н.е. Перікл очолює Афінську державу. Він проявив себе як видатний дипломат, полководець і реформатор. Завдяки йому були введені грошові виплати для громадян за:

  • участь в судах в якості присяжних,
  • службу в армії,
  • службу на флоті,
  • відвідування театру під час державних свят

Це дозволяло будь-якому громадянину Афін, незалежно від матеріального становища, користуватися всіма політичними правами і займати вищі магістратури. Кожен міг виступити зі своєю пропозицією або законодавчою ініціативою на народних зборах, де вирішувалися всі питання. Тому Афіни за час його правління досягли небаченого розквіту, як економічного, так і культурного. Крім того, політик багато зробив для зміцнення Афінського морського союзу.

Завдяки йому афіняни встановили контроль над важливими торговими шляхами. Союзні поліси виявилися в повному підпорядкуванні – Афіни встановили адміністративний, фінансовий і військовий контроль. На найкращих землях союзників вводилися колонії афінських громадян – клерухії. Перікл також дбав про підтримання боєздатності свого флоту, який забезпечував полісу економічні та військово-стратегічні інтереси Афін в басейні Чорного і Егейського і морів.

Багато коштів він виділяв на будівництво міст, намагаючись перетворити місто в головний центр художнього та культурного життя Еллади. У 433 році до н.е. афіняни втрутилися в конфлікт, що виник між Керкирой і Коринфом, союзником Спарти. Це стало приводом для війни. Шляхом переговорів нічого не вдалося вирішити і в 431 році до н.е. почалася війна в Аттиці.

Спартанські війська взяли Афіни в тривалу облогу, їх околиці були спустошені. Все сільське населення сховалося за стінами міста. Через перенаселення у місті почала розповсюджуватися чума і тиф.

У 429 році до н.е. від тифу помер і сам Перікл. На цьому «золотий вік» всієї Еллади закінчився.

Цікаві факти про Перікла

Перікл побудував прекрасний Акрополь і храм Парфенон. Між портом Пірея і містом звів «Довгі стіни», перетворивши Афіни в неприступну фортецю.

Був двічі одружений. Хоча другою дружиною стала розумна і освічена жінка Аспасія з Мілет їх шлюб був неможливий, так як вона не була громадянкою Афін.

Перікл створив спеціальний фонд – феоріконів, який роздавав гроші малозабезпеченим громадянам для відвідування театра.

Перікл був сором’язливий. У нього була голова у вигляді груші, тому він часто ставав об’єктом висміювання афінських співаків.

Перікл захоплювався історією, економікою, стратегією і літературою.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Анастасія

    Дякую, дуже допомогло

    Відповіcти