Скрипка: історія виникнення, цікаві факти

Музика

Хто винайшов першу скрипку? Твір про скрипку розповість багато нового про цей музичний інструмент.

Розповідь про скрипку

Скрипка – струнний смичковий музичний інструмент високого регістру. Має народне походження, сучасний вигляд отримала в XVI столітті, а широке поширення в XVII столітті.

Скрипка є вишуканим і витонченим музичним інструментом. Не дарма їй віддана роль королеви оркестру.

Скрипка: історія виникнення

Прототипами скрипки були арабський ребаб і німецька рота, злиття яких і утворило скрипку.

В середині XVI століття на півночі Італії і утворилася сучасна конструкція скрипки. Аж до початку XVII століття виготовленням скрипок займалося сімейство Аматі в Італії. Інструменти відрізнялися чудовим матеріалом і прекрасною формою. Взагалі Італія зайняла лідируючі позиції по виготовленню якісних скрипок. Свого часу ними займалися Гварнері і Страдіварі, інструменти яких сьогодні цінуються на вищому рівні.

Сольним інструментом вона стала в XVII столітті. Перші твори, написані для неї, це «Romanesca per violino solo е basso» (Маріні з Брешії 1620 рік) і «Capriccio stravagante» (Фарін). Засновником художньої гри на скрипці був А. Кореллі, потім Торелли, Тартіні, П’єтро Локателлі.

Опис скрипки

Інструмент має 4 струни, які налаштовані по квинтам – соль малої октави, ре, ля першої октави, мі другої октави відповідно. Скрипка складається з таких частин:

Корпус. Він овальної форми з округлими з боків виямками, що утворюють так звану «талію» скрипки. Подібна округлість забезпечує зручність гри. Нижня і верхня частини корпусу (деки) з’єднані смужками дерева — боками (обичайками). Нижня частина виготовляється з клена, а верхня з Тірольської ялини. У верхній деці є 2 резонаторних отвори (ефи), які впливають на тембр звучання. В середині верхньої частини розташувалася підставка зі струнами, закріпленими на струнотримачі зі смужки чорного дерева. В сторону кріплення струн він розширюється. Усередині корпусу з резонансної ялини вставлений круглий штифт, душка. Він забезпечує резонанс коливання звуку.

Гриф. Це довга пластинка чорного дерева або пластмаси. Нижня його частина кріпиться до відшліфованої і закругленої планки – шийки.

Також на звучання інструменту впливають склад лаку, яким він покритий, і матеріал виготовлення.

Звучання скрипки

Скрипка видає витончений і напористий звук. Тембр звучання залежить від якості інструменту, вибору струн і майстерності виконавця. Басові струни видають насичений, густий, суворий і строгий звук. Середні струни звучать душевно, м’яко, оксамитово. Верхній регістр струн звучить сонячно, дзвінко і яскраво. Виконавець творів може видозмінювати звучання, вносячи свою палітру звуків.

Цікаві факти про скрипку

Сучасна скрипка має вік більше 500 років. Вона була спроектована в 1500-х роках Андреа Аматі.

У 2003 році Атхіра Крішна з Індії увійшов до книги рекордів Гіннеса, безперервно граючи на скрипці протягом 32 годин.

Гра на інструменті спалює 170 калорій на годину.

Скрипки зазвичай виготовляють з деревини ялини або клена. Скрипки дуже складні. Більше 70 різних шматків дерева зібрані разом для створення сучасної скрипки.

До 1750 року струни робилися з овечих кишок.

Інструмент стимулює роботу мозку.

Слово скрипка походить від середньовічного латинського слова vitula, що означає струнний інструмент;

У місті Гуанджоу (південь Китаю) була створена найменша скрипка в світі, довжиною в 1 см.

Надзвичайно високо цінуються скрипки виробництва Страдіварі і Гварнері.

Найдорожча скрипка, коли-небудь куплена приватним інвестором, була придбана за 16 мільйонів доларів. Проте, Музей Ашмолея в даний час володіє скрипкою вартістю 20 мільйонів доларів.

Відомі скрипалі:

  • Арканджело Кореллі (1653-1713) – італійський скрипаль і композитор, один з основоположників жанру кончерто гросо.
  • Антоніо Вівальді (1678-1741) – венеціанський композитор, скрипаль, педагог, диригент.
  • Джузеппе Тартіні (1692-1770) – італійський скрипаль і композитор. Удосконалив конструкцію смичка, подовживши його, і виробив основні прийоми ведення смичка.
  • Джованні Баттіста Віотті (1753-1824) – італійський скрипаль і композитор, автор 29 концертів для скрипки.
  • Ніколо Паганіні (1782-1840) – італійський скрипаль, гітарист і композитор, автор скрипкових каприсів, концертів.
  • Анрі В’єтан (1820-1881) – бельгійський скрипаль і композитор, один із засновників національної скрипкової школи. Автор численних творів для скрипки – семи концертів з оркестром, ряд фантазій, варіацій, концертних етюдів та ін.
Оцініть статтю
Додати коментар