«Таємниця Віті Зайчика» аналіз твору
Автор: Всеволод Нестайко.
Рік написання: 1986.
Жанр: повість.
Літературний рід: епос.
Тема: Зображення дорослішання Віті Зайчика (Нестеренка) й перехід від казкового дитячого світу до реального з його складнощами й викликами.
Ідея: Показати складний дорослий світ через призму дитячого бачення; спонукати читача до життя в правдивій реальності, якою б вона не була.
Проблематика
- Проблема батьків і дітей:
- Обман заради добра (намагання бабусі й мами захистити Вітю від правди, нерозуміння того, наскільки важливою є довіра дитини й те, що нею не можна нехтувати);
- Неповні сім’ї (однокласники Віті й він сам; Кіра та Георгій Вадимович; сплата аліментів і відчуття покинутості, непотрібності дітьми);
- Відповідальність дітей за батьків (Юра Лякін і його тато у в’язниці, Клава Жмурилко та її тато-п’яниця);
- Діти-сироти (Альховка, який живе з тіткою й у свої п’ятнадцять відрізняється від однолітків особливою дорослістю);
- Очікування батьків від дітей та розчарування у разі їх несправдження (Сергій Порфирович та його спроби навчити кататись Дмитрика на велосипеді, бабуся Світлана, яка хотіла зробити з Віті спортсмена).
- Інакшість, буття «білої ворони» (Вітя відрізнявся хворобливістю, був слабкішим й тихішим від інших хлопчаків, мав мрійливу вдачу, через що йому важко було заводити друзів у школі; неприйняття Юри Лякіна в клас через «темне» минуле);
- Перша дитяча симпатія (Вітя й Кіра, їхнє знайомство й казкова частина дружби);
- Життя в казковій реальності (створення Добряндії та Зландрії, пригоди Віті там, намагання зрозуміти навколишній світ через казку, фантазію);
- Дуальність казкового світу й неоднозначність реального (в казці є добро і зло, в реальному світі все набагато складніше);
- Праця як необхідність в житті кожної людини (Вітін «порятунок» дяді Васі та Альховки від роботи й розуміння, що без цього тільки гірше).
Головні герої
- Вітя Зайчик (Нестеренко) – головний герой повісті, семирічний хлопчик, що подорожує через казку в реальність, дорослішає і долучається до складнощів реального світу.
- Бабуся Світлана – виховує Вітю, весь час живе з ним, розважає і є бабусею та найкращим другом водночас.
- Мама – працює геологом, більшість часу проводить у дослідженнях, вдома буває рідко.
- Тато – працює в Африці, допомагає розбудовувати промисловість, не приїжджає зовсім, тільки надсилає листи й подарунки.
- Кіра – дочка Георгія Вадимовича з третього поверху, приїздила до нього на канікули, поки її мама була в санаторії; перша симпатія Віті.
- Боря Жабський та Алик Здоровега – головні шкільні забіяки, однокласники Віті.
- Дядя Вася – майстер на всі руки, завжди допомагає всім в будинку з дрібним ремонтом, любить працювати.
- Альховка – круглий сирота, живе з тіткою, йому п’ятнадцять, але він поводиться по-дорослому, є близьким другом дяді Васі та його помічником.
- Міс Таємниця – провідниця в світ казки.
Інші герої:
Сусіди Віті з будинку.
Однокласники Віті.
Вчителька Марія Іванівна.
Мешканці Добряндії (добрянці).
Мешканці Зландрії (зландці).
Сюжет твору
- Експозиція – розповідь про Вітю та його квартиру, рідних, сусідів і казковий світ Добряндії і Зландрії (в тексті знаходиться після зав’язки).
- Зав’язка – перед Вітею з’являється незнайомка і запрошує його з собою в невідому мандрівку.
- Розвиток дії – подорож Віті Зайчика казковим світом – іменини Самсонія в Добряндії, визволення Кіри з замку, ув’язнення Віті у Зландрії та інше.
- Кульмінація – раннє повернення Віті зі школи додому, розмова мами й бабусі, яку він випадково підслухав.
- Розв’язка – прощання Віті та його рідних з татом, дорослішання героя та його примирення з таємницею, яка з ним на все життя.
Автор аналізу – cup_of_flowers
Авторські права на опублікований матеріал належать сайту dovidka.biz.ua.