Толстой “Юність” головні герої

Зарубіжна література

«Юність» – третя і остання повість у псевдо-автобіографічній трилогії Льва Толстого, описує університетські роки життя головного героя і його однокурсників. Головні герої повісті “Юність” Толстого проживають насичене, цікаве життя.

Толстой “Юність” головні герої

  • Микола Іртеньєв – від його імені ведеться розповідь
  • Володя – брат Миколки
  • Сонечка – перша кохана Миколки
  • St.-Jérôme – гувернер Миколи
  • Папа
  • Мімі
  • Дубків – приятель Володі
  • Дмитро Нехлюдов – друг Миколи
  • Іконін – товариш Миколи, однокурсник Миколи
  • Авдотья – мачуха Миколи
  • Варенька Нехлюдова – сестра Дмитра, кохана Миколи
  • Семенов – однокурсник Миколи
  • Зухін – товариш Миколи, друг Семенова

Іртеньєв Миколка (Микола Петрович) – головний герой, від імені якого ведеться розповідь. Дворянин, граф. Із знатного аристократичного прізвища. Образ автобіографічний. У трилогії показується процес внутрішнього росту і становлення особистості М., його взаємини з оточуючими людьми і світом, процес осягнення дійсності і самого себе, пошук душевної рівноваги і сенсу життя. М. постає перед читачем через своє сприйняття різних людей, з якими так чи інакше зіштовхує його життя.

«Дитинство».

У повісті М. десять років. Серед його домінуючих рис – сором’язливість, що доставляє герою безліч страждань, бажання бути коханим і самоаналіз. Герой знає, що зовнішністю він не блищить і на нього навіть знаходять хвилини відчаю: йому здається, «що немає щастя на землі для людини з таким широким носом, товстими губами і маленькими сірими очима». Знайомство з героєм відбувається в момент його пробудження, коли його будить гувернер Карл Іванович. Вже тут, в першій сцені повісті, проявляється одна з головних рис толстовського письма – психологічний аналіз, знаменита «діалектика душі», про яку написав у статті, присвяченій трилогії і військовим розповідям Толстого, М. Г. Чернишевський і яка отримає розвиток в майбутніх його творах. У повісті відбувається кілька великих (смерть матері, переїзд до Москви і в село) і малих (день народження бабусі, гості, ігри, перші любовні та дружні захоплення та ін.) подій, завдяки яким письменникові вдається глибше заглянути в душу героя.
Прекрасно передаючи дитячу психологію, Толстой зображує маленького М. , що гостро сприймає не тільки навколишню природу, а й по-дитячому живо і безпосередньо відгукується на біди близьких йому людей. Так, він співчуває гувернеру Карлу Івановичу, якого вирішив звільнити його батько. Толстой докладним чином описує душевні стани героя. «Після молитви загорнешся, бувало, в ковдрочку; на душі легко, світло і радісно; одні мрії женуть інші, – але про що вони? вони невловимі, але виконані чистою любов’ю і надією на світле щастя ». Дитинство М. – час максимальної життєвої повноти і гармонії, безтурботності і сили віри, невинної веселості і безмежної потреби любові – малюється письменником з почуттям неприхованого розчулення.

«Отроцтво»

Отроцтво, за словами оповідача, починається для нього зі смерті матері. Про нього він говорить як про «пустелі», де рідко знаходяться «хвилини справжньої теплого почуття, так яскраво і постійно висвітлював початок мого життя». Дорослішаючого М. починають відвідувати питання, доти його абсолютно не хвилюючі, – про життя інших людей. До цих пір світ обертався навколо нього одного, а тепер погляд його поступово починає змінюватися. Імпульсом до цього стає розмова з дочкою подруги матері Мімі Катею, що виховується разом з Іртеньєвими , яка говорить про різницю між ними: Іртеньєві багаті, вони ж з матір’ю бідні. Героя тепер займає, як же живуть інші, «коли вони анітрохи не дбають про нас?., Як і чим вони живуть, як виховують своїх дітей, чи вчать їх, чи пускають грати, як карають? і т. д. ». Для письменника надзвичайно важливий – і з психологічної, і з моральної точки зору цей процес поступового розмикання індивідуалістичної замкнутості на собі одному, хоча в повісті він не оцінюється ним як гріх, оскільки дитячий егоїзм, на його думку, – явище, так би мовити, природне, як, втім, і соціальне – наслідок виховання в аристократичних сім’ях. Ускладнюються відносини М. і з іншими людьми, насамперед з рідним братом Володею, який старший його всього лише на рік і кілька місяців, але і цей розрив здається набагато більшим: брат нестримно віддаляється від М., викликаючи в ньому гірке почуття втрати, ревнощі і постійне бажання заглянути в його світ (сцена розгрому М. колекції прикрас брата, які він перекидає разом зі столом). Різкіше і суперечливіші стають його приязні і неприязні (епізод з гувернером St.-Jerom (oM), його самовідчуття, докладно аналізуються автором. «Я був соромливий від природи, але сором’язливість моя ще збільшувалася переконанням у моїй потворності. А я переконаний, що ніщо не має такого разючого впливу на напрямок людини, як зовнішність його, і не стільки сама зовнішність, скільки переконання в привабливості або непривабливості її ».

Герой так описує свій вигляд: «Я набагато нижче ростом Володі, широкоплечий і м’ясистий, як і раніше дурний і як і раніше мучусь цим, Я намагаюся здаватися оригіналом. Одне втішає мене: це те, що про мене тато сказав якось, що в мене розумна рожа, і я цілком вірю в це ».
Саме в цей період «найулюбленішими і постійними предметами» роздумів героя стають «абстрактні питання про призначення людини, про майбутнє життя, про безсмертя душі …». Толстой підкреслює, що у вирішенні їхніх М. осягає безсилля розуму, потрапляє в безвихідне коло аналізу своїх думок, втрачаючи разом з тим силу волі, свіжість почуття і ясність розуму (що згодом позначиться на загальній концепції особистості письменника). В цей же час зав’язується і перша справжня дружба М. з Дмитром Нехлюдовим, під впливом якого М. приходить до «захопленого обожнювання ідеалу чесноти і переконання в призначенні людини постійно вдосконалюватися».

«Юність».

М. – майже сімнадцять. Він неохоче готується до університету. Головне його захоплення – прагнення до морального вдосконалення, яке дає тепер їжу не тільки розуму, пробуджуючи нові думки, а й почуття, спонукаючи до діяльного його здійснення. Герой, однак, тверезо усвідомлює різке протиріччя між чудовими планами моральної діяльної життя і теперішнім її «дріб’язковим, заплутаним і пустим порядком». Мріяння поки замінюють реальність. В основі їх, як повідомляє герой, чотири почуття: любов до уявної жінки; любов любові, тобто бажання бути коханим; надія на незвичайне, марнолюбне щастя і очікування внаслідок цього чогось чарівно-щасливого; відраза до себе і каяття, що складалися в ненависті до минулого і пристрасному бажанні досконалості. Герой становить життєві правила і намагається дотримуватися їх. Все життя його в цей період проходить в низці падінь і відроджень.

Герой вступає на математичний факультет університету, батько дарує йому дроги з конем, і він проходить перші спокуси свідомості власної дорослості і самостійності, які, однак, призводять до розчарування. Читаючи романи (особливо влітку) і порівнюючи себе з їх героями, М. починає намагатися бути «як можна більш comme il faut» (це поняття він називає «одним з найбільш згубних, помилкових понять, щеплених мені вихованням і суспільством»), тобто відповідати ряду умов: відмінне знання французької мови, особливо вимова, довгі і чисті нігті; «Вміння кланятися, танцювати і розмовляти»; «Байдужість до всього і постійний вираз деякої витонченої презирливої нудьги» і т. д. Саме це поняття, як підкреслює Толстой, – причина помилкової упередженості героя до інших людей, насамперед до студентів, що навчаються разом з ним , які не тільки не менш розумні, ніж він, а й знають набагато більше, хоча далеко не відповідають вибраним ним критеріям. Фінал повісті – провал М. на іспиті з математики та відрахування з університету. Герой знову вирішує писати правила життя і ніколи не робити нічого поганого.

Оцініть статтю
Додати коментар