Томас Гоббс основні ідеї та політичні погляди

Людина і світ

Томас Гоббс і його вчення про державу вплинуло на формування поглядів багатьох вчених.

Томас Гоббс основні ідеї

Філософські ідеї Томаса Гоббса

Філософ Томас Гоббс вважав, що єдиним предметом науки і філософії є ​​кінцеві і матеріальні предмети, тобто тіла. Бог залишається непізнаваним, тому філософія його судити не може. Таким чином, природний підхід до світогляду зводився тільки до тіл.

Мислення людини він зводив до логіки і обмежував простими математичними операціями розрізнення і порівняння, вирахування і складання. Оскільки філософ був послідовником емпіризму, то логіка у нього оперується тільки даними з досвіду. Думки виникають в ході руху органів всередині людини. А ідеї обробляються шляхом зв’язку між матеріальними слідами рухів. З’єднання, поділ і порівняння переробляють прості ідеї в складні.

Політичні вчення Томаса Гоббса

Томас Гоббс вчення про державу виклав в книзі «Левіафан». Спершу він виступав на захист прав влади королів проти бунтівних підданих, спираючись на необмеженість верховної влади. Також мислитель вважав, що основу влади становить воля народу. Його книга у Франції була заборонена.

В цілому політичне вчення Гоббса охоплювало 2 сторони – він сприяв новому звільненню політичної думки від релігійної опіки, а також філософ був теоретиком державного початку, яке тільки зміцнювало своє панування.

Гоббс – прихильник ідеї державного абсолютизму, разом з тим абсолютно байдуже ставився до божественного походження королівської влади. Якщо бути точніше, то його політична теорія виражала ідею світської держави, що не симпатизувало для теологічних захисників королівської влади. Ідеї ​​Томаса Гоббса неоднозначно були прийняті суспільством. У його послідовників віднімалися дипломи і наукові звання, а самі книги автора вважалися забороненими.

Політичне вчення Гоббса не обійшлося без утворення людських товариств. Мислитель стверджував, що людина не є суспільною. А шукає світ тільки для особистого самозбереження. А це можливо тільки в суспільстві. Значить, людина з людиною укладає договір для спільного захисту і миру. Права людей скрізь однакові, незважаючи на різні держави, в яких вони живуть. Влада сама по собі безмежна, вище законів, безкарна, безвідповідальна. А король повинен бути втіленням народу або самим народом.

Права підданих лунають із боку держави. Природний стан держави обумовлено тим, що в ньому немає власності, адже кожен у кожного може відняти що-небудь.

Розглядав він і питання церкви: вона не повинна мати незалежну верховну владу. Тоді в суспільстві буде 2 держави. А це призвело б до появи анархії.

Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, які основні ідеї Томаса Гоббса.

Оцініть статтю
Додати коментар