Торф – це паливна корисна копалина

Природознавство

Торф – це паливна корисна копалина, про яку можна дізнатися багато цікавої інформації. Міні проект про торф на урок природознавства можна доповнити цікавими фактами.

Торф – це паливна корисна копалина

Торф – це дуже потрібна людям паливна корисна копалина. Торф утворюється при гнитті мохів, трави та лишайників на болотах або болотистих ділянках.

Торф люди видобувають, щоб в подальшому його використовувати як паливо, добриво, в тваринництві та в сільському господарстві, в хімічній промисловості, а також в медицині.

Торф складається на 50% з вуглецю, а також в його складі присутні фосфор, гумінові кислоти, кальцій, залізо, калій, рослинні волокна, азот.

Вчені поділяють цю корисну копалину на два види – це низинний і верховий види торфу.

  • Низинний вид торфу характеризується невисоким рівнем кислотності і великою кількістю поживних елементів.
  • Верховий вид торфу утворюється при розкладанні сосни в результаті опадів у вигляді дощу і снігу, він практично не містить бактерій і шкідливих живих мікроорганізмів, а також насіння різних бур’янів.

Низинний вид торфу знайшов широке застосування в якості добрива, як у сільському господарстві, так і на городах дачників. Такий вид корисної копалини дозволяє краще пропускати повітря і воду, і тому дуже сприятливо діє на коріння сільськогосподарських культур.

Верховий вид торфу використовується як паливо, або служить відмінною теплоізоляцією для будівель. У тваринництві такий вид корисної копалини використовують, як підстилку для свиней і корів. Він не містить шкідників і сприяє лікуванню деяких хвороб домашньої худоби.

Хімічна промисловість з торфу за допомогою спеціальних технологічних процесів отримує етилові і метилові спирти, віск, аміак, фенол, парафін, оцет.

Всьому світу відомі торф’яні лікувальні ванни, які володіють високими бактерицидними властивостями і позбавляють від дерматологічних захворювань, артриту, заспокоюють нервову систему. Їх також використовують для омолодження організму і тіла людини.

Міні проект про торф

Торф – це поширена корисна копалина. Схожий він на коричневий грунт, але відноситься до гірських порід. Торф’яні поклади зустрічаються по всьому світу, чим далі на північ, тим більше покладів.

Утворюється він в болотистій місцевості з моху та рослин, які не повністю розкладаються. Рослини на болоті гинуть і з кожним роком накопичуються. Через вологість і відсутність повітря ця маса перетворюється в торф. Нижня частина цієї маси називається низинний торф, та, що вище – верховий.

Корисну копалину використовують як добриво і як паливо. Рідше торф’яні брикети застосовуються як утеплювач при будівництві. Для будівництва будинків використовують торф’яні цеглини як внутрішній утеплювач.

Дачники, чиї ділянки розташовані на торфовищах, отримують хороші врожаї. Торф складається з вуглецю, багатий азотом, упереміш з грунтом і іншими добривами дає живильне середовище для рослин. Продається в квіткових магазинах, активно використовується в квітникарстві.

Торф добре горить. Ще кілька десятиліть тому тепломережі використовували його як основну сировину для обігріву. Для видобутку торфу осушувалися болота, брикети торфу сушили та постачали в тепломережі. Зараз від використання торфу відмовилися, його замінив газ. А висушені раніше болота почали затоплювати назад.

З горючістю матеріалу пов’язана і небезпека. Часто сухі торфовища спалахують. Страшно те, що знаходяться поклади під землею. Там, на глибині, торф прогорає і утворюються порожнечі, куди може провалитися навіть пожежна машина. Загасити такі осередки дуже важко, потрібна величезна кількість води. Тліти торф’яники можуть навіть взимку під шаром снігу. Крім цього, при торф’яних пожежах утворюється дим, який упереміш з газами і викидами утворює смог. Дихати таким повітрям дуже важко, а хворим людям навіть небезпечно.

А ще торф добре очищає воду. При проходженні через торф осідають важкі метали, вода стає нешкідливою. Ці ж властивості корисної копалини використовують для ліквідації природних катастроф, наприклад розливу нафти. Крім цього, з торфу роблять ліки, лікувальні ванни, тканини і навіть готують алкогольні напої на торф’яних вогнищах. Застосовується торф і в металургії. З нього роблять кокс – це відновник металу, використовується для виплавки.

Ось таке дешева, доступна і з широким спектром застосування корисна копалина.

Оцініть статтю
Додати коментар