Цікаві факти про Клеопатру

цікаві факти про клеопатру Цікаві факти про відомих людей

Хто така Клеопатра? Мабуть кожен з нас чув це ім’я, дізнаємося цікаві факти про Клеопатру в цій статті.

Клеопатра: цікаві факти

Клеопатра VII Филопатор – остання цариця елліністичного Єгипту з македонської династії Птолемеїв. Вона – останній єгипетський фараон.

Клеопатра VII правила Єгиптом 22 роки зі своїми братами (вони ж за традицією формальні чоловіки) Птолемей XIII і Птолемей XIV, потім у фактичному шлюбі з римським полководцем Марком Антонієм.

Була останнім незалежним правителем Єгипту до римського завоювання і нерідко, хоча не зовсім правильно, вважається останнім фараоном Стародавнього Єгипту. Широкої популярності набула завдяки любовному зв’язку з Юлієм Цезарем і Марком Антонієм. Від Цезаря мала сина, від Антонія двох синів і дочку.

Її відносини з Цезарем і Марком Антонієм представляють у вигляді класичного любовного трикутника: одні автори вважають, що вона обожнювала Цезаря, інші впевнені, що єдина справжня любов її життя – Марк Антоній.

• Клеопатра була письменницею. Вона написала книгу “Косметика”. Книга була присвячена медичній та фармакологічній роботі. До книги вона включила засоби від випадання волосся та лупи.

• Гробницю, в якій були поховані Марк Антоній та Клеопатра після їх смерті, так і не знайшли.

Зовнішній вигляд і характер Клеопатри

клеопатра цікаві фактиВсупереч поширеній думці остання єгипетська цариця не була красунею. На старовинних монетах ми бачимо її зображення – довгий ніс, чоловікоподібні риси обличчя. Але боги наділили Клеопатру чарівним голосом і харизмою.

Крім цього, вона була добре освіченою жінкою. Клеопатра VII була першим фараоном з династії Птолемеїв, хто міг говорити по-єгипетськи. Крім того, вона знала ще 8 мов. Ні для кого не було секретом, що Птолемей XIII тільки називався фараоном, правила ж країною Клеопатра.

Клеопатра виросла в видатному на той час центрі – Олександрії. Поезія, мистецтва, науки знаходили притулок в цьому місті, і при дворах єгипетських царів налічувалося чимало видатних поетів і художників. Дівчина отримала прекрасну освіту і вільно говорила на декількох мовах, вивчала філософію, була добре знайома з літературою і грала на різних інструментах.

Але в той же час вона володіла хтивою натурою. Для задоволення своїх бажань Клеопатра мала безліч красивих чоловіків. У ті часи це зовсім не вважалося аморальним.

Збереглися свідчення сучасника, який пише, що Клеопатра призначила смерть ціною свого кохання… За ніч, проведену з царицею, божевільні платили своїм життям, і їхні голови виставлялися перед палацом спокусниці!

Боротьба за владу

Якщо ти перебуваєш у владі, то повинен був готовий до того, що цю владу у тебе будуть намагатися відібрати. Першу спробу повалити царицю зробив … її власний чоловік, через три роки після весілля. 15-річний Птолемей XIII не був самостійною фігурою, але за ним стояв честолюбний наставник Пофінус …

У 48 році в Олександрії почалося повстання, Клеопатра тікала в Сирію разом з молодшою ​​сестрою Арсиноей.

Але Клеопатра була не з тих, хто легко здається. Дуже скоро вона посунула армію до єгипетського кордону … Брат і сестра, чоловік і дружина збиралися з’ясувати відносини на полі битви.
У той же самий час в Римській Імперії теж йшла бійка за владу: між Юлієм Цезарем і Помпеєм. Програвши битву при Фарсалосі, Помпей біжить в Олександрію, в надії отримати там політичний притулок. Але при владі не той Птолемей, якого свого часу римський генерал допоміг повернутися на трон, а його слабовільний син.

Радники вважають, що нерозумно сваритися з Цезарем, тому Помпея вбивають прямо на очах фараона. Через три дні прибуває до Олександрії Юлій Цезар і підносить своєрідний “подарунок” від Птолемея XIII – голову Помпея. Радники прорахувалися – до того, як почалася боротьба за владу, Помпей був другом Цезаря, тому “подарунок” нажахав Імператора. Цезар наказав припинити військові дії і звелів братові та сестрі з’явитися до палацу для роз’яснень.

Клеопатра прекрасно розуміла, що варто їй з’явитися в Олександрії, як її одразу ж уб’ють поплічники брата. Цариця придумує геніальний хід – її, загорнуту в килим, таємно привозять до палацу в якості подарунка великому Цезарю. Килим розгортають … Цезар зачараваний Клеопатрою, між ними виникає зв’язок.

На наступний день Птолемей виявив, що старша сестра перехитрила його. Він намагається взяти штурмом палац, але Цезар віддає наказ про його арешт. Ви ще не забули про Пофінусе? Очолювана ним і (дивіться-но) молодшою ​​сестрою Клеопатри Арсиноей єгипетська армія починає наступ.

Олександрійська війна тривала півроку, поки в одній з битв не загинув її ідейний натхненник Пофінус, а фараон Птолемей XIII потонув в Нілі, намагаючись врятуватися втечею.

Олександрія присягнула Цезарю, Арсиноя була арештована, трон повернувся до Клеопатри, яка виходить заміж … за єдиного, що залишився в живих брата Птолемея XIV (якому було 12 років).

Після перемоги Цезар і Клеопатра відправляються в двомісячну подорож по Нілу. Саме в цей період Клеопатра завагітніла і в призначений термін народила сина, якого назвали Птолемеєм XV Цезаріоном. Цезар визнав хлопчика своїм сином.

Відтепер в Олександрії для захисту цариці знаходяться три римські легіони. Через рік Клеопатра з сином і чоловіком приїжджає в Рим, на урочистості з нагоди закінчення війни. За римським вулицями женуть полонених, в тому числі Арсіною. Цезар зберіг їй життя, але дещо пізніше Марк Антоній вб’є Арсіною на прохання її старшої сестри Клеопатри.

Два роки Клеопатра з сином мешкає неподалік від Риму. Її царствений коханий обожнює її: золота статуя цариці єгипетської поміщена в храмі Венери; Цезар навіть намагається змінити закон, щоб одружитися на Клеопатрі і зробити Цезаріона своїм єдиним спадкоємцем … На жаль, у Цезаря була законна дружина Калпуріна, жінка, про яку мало хто згадував тоді й пам’ятає зараз.

15 березня 44 року до Різдва Христового відбудуться знамениті збори Сенату, під час якого група змовників вбиває Цезаря.

Клеопатра негайно залишає Рим і прямує назад до Єгипту. Незабаром після її прибуття вмирає Птолемей XIV, отруєний за наказом цариці – ніхто не повинен стояти між владою і її сином – Цезаріоном.

Приїзд до Риму. Клеопатра і Марк Антоній

Після смерті Цезаря владу між собою поділили племінник Цезаря Октавіан, Марк Лепідус і Марк Антоній.

У 42 році Марк Антоній наказує Клеопатрі з’явитися в Тарсус, щоб з’ясувати, чи не чи підтримує вона його ворогів. Цариця прибуває на розкішному кораблі, одягнена в костюм Венери, в оточенні покоївок, вбраних морськими німфами і хлопчиків-купідонів.

Вона безпомилково визначає слабкі місця Марка Антонія і вміло підіграє йому. Клеопатру не бентежить той факт, що новий коханець трохи неотесаний і обожнює грубий солдатський гумор.

Марк Антоній зачарований, він кидає всі справи і їде разом з царицею в Олександрію. Всю зиму тривають розваги. Клеопатра не залишає його без нагляду ні вдень, ні вночі. З великими труднощами римлянину вдається вирватися з цього хороводу задоволень і повернутися додому.

Через 6 місяців після його від’їзду Клеопатра народила близнюків – Клеопатру Селену і Олександра Геліоса. Їх батька вона знову побачить тільки через 4 роки. На той час Марк Антоній одружується на зведеній сестрі Октавіана Октавії, в цьому шлюбі у нього народиться дві дочки, обох назвуть Антоніо.

У 37 році Марк Антоній розпочинає чергову військову кампанію. Але дуже скоро він опиняється в обіймах

Клеопатри, яка в 36 році стає його дружиною. На світ з’являється ще один спадкоємець – Птолемей Філадельфіус.
Несподівано дружина Октавія відправляється відвідати свого загулявшого чоловіка. В Афінах її чекає лист від Антонія, в якому він повідомляє, що далі їй їхати не потрібно, він сам приїде до Афін. Дізнавшись про це, Клеопатра пускає в хід всі жіночі хитрощі, щоб не допустити зустрічі Марка Антонія з його першою (законною) дружиною. Їй це вдається – Марк Антоній скасовує поїздку, Октавія повертається в Рим, так і не побачивши чоловіка.

Римляни обурені подібним ставленням Марка Антонія до законної дружини. Останньою краплею стало проголошення Олександра Геліоса королем Вірменії, Клеопатри Селени – королевою Криту, Птолемея Філадельфіуса – королем Сирії. Цезаріона оголосили “царем царів”, а Клеопатру “царицею царів”.

Обурений Октавіан оголошує війну Єгипту. У роковій битві неподалік від Актіума (Греція) Клеопатра, вирішивши, що Марк Антоній програє, спішно покидає поле битви і фактично “здає” свого коханця.

Три дня Антоній відмовляється бачити її, розмовляти з нею. Коханці повертаються до Єгипту, де їх наздоганяє звістка про те, що війська Марка Антонія оточені і розгромлені. Пора готуватися до смерті. Клеопатра експериментує з різними отрутами, щоб з’ясувати, яка з них приносить швидку і безболісну смерть.

У 30 році військо Октавіана знаходиться на підступах до Олександрії. Армія Марка Антонія присягає Октавіану – після битви при Актіуме ніхто не сумнівається, що Марк Антоній втратив голову через жінку і не в змозі мислити самостійно.

Клеопатра наказує слугам оголосити Антонію, що вона померла. У розпачі він заколює себе кинджалом. Ще живий Марк доповзає до мавзолею Клеопатри. Цариця боїться відкрити двері, тому смертельно поранений Марк Антоній змушений забиратися через вікно, по скинутим Клеопатрою мотузках. Він помирає на її ліжку.

Смерть великої цариці Клеопатри

Коли воїни Октавіана оточили мавзолей, Клеопатра відмовилася відкрити двері і спробувала накласти на себе руки. Але її обеззброїли і взяли в полон.
Після похорону Антонія вона кілька разів намагалася звести рахунки з життям – попереджена охорона припиняла всі спроби. Щоб обдурити пильність майбутнього імператора, горда цариця впала в ноги Октавіану, благаючи зберегти їй життя. Дивно, але проникливий володар Риму повірив у щирість страждань жінки.

У цариці не було ніяких ілюзій щодо її майбутнього – як і її сестра Арсинії, вона мала пройти в ланцюгах по вулицях Риму. Єдине, про що вона просила Октавіана, щоб єгипетський трон залишився за її дітьми.

Клеопатрі вдалося уникнути ганьби: віддані цариці слуги передали їй кошик з плодами фіги. Варта оглянула кошик і не знайшла в ньому нічого підозрілого.
Після обіду Клеопатра написала лист, в якому просила Октавіана поховати її поряд з Марком Антонієм. Стривожений Октавіан відправив стражників на той випадок, якщо вона знову зробить спробу самогубства. Але було вже пізно – отрута маленької змійки вбиває майже миттєво, коли варта прибула в покої Клеопатри, цариця була мертва.

Клеопатра VII була останнім фараоном, після її смерті Єгипет став однією з римських провінцій.

Її сина Цезаріона за розпорядженням Октавіана задушив учитель, дочка Клеопатри Селена вийшла заміж за короля Мавританії, про долю Олександра Геліоса і Птолемея Філадельфіуса нічого не відомо.

Все своє життя Клеопатра намагалася зберегти єгипетський престол … І вона програла. Програла тому, що була більше жінкою, ніж могла собі дозволити.

Оцініть статтю
Додати коментар