Цікаві факти про Ліну Костенко

ліна костенко цікаві факти з життя Цікаві факти про відомих людей

Цікаві факти про Ліну Костенко – відому українську письменницю, поетесу розкажуть про її життя, дитинство, захоплення, творчість та про сім’ю найвідомішої українки сучасності.

Ліна Костенко цікаві факти з життя

Ліна Костенко народилася в невеличкому місті Ржищів (Київщина) у родині вчителів. За першою освітою вона педагог. Другу вищу здобувала у Московському літературному інституті.

В дитинстві мріяла бути льотчицею. Якось вирішила стрибнути з парашутом. Взяла стару мамину парасольку, обідрала чорну тканину (адже парашут повинен бути білим, яким бачила його в небі), натягнула на каркас простирадло. Забралася на горище і, відкинувши драбину, стрибнула … Звичайно, сильно забилася. Але не плакала.

Коли їй було 11 років почалася Друга Світова війна. Ці дитячі спогади вплинули на її творчість, вона багато писала про війну та мир.

У Ліни Костенко було тавро дочки «ворога народу» (батька поетеси, Василя Костенка, блискучого педагога і поліглота, який знав 12 мов, у 1936-му засудили на 10 років концтаборів).

У 15 років вона вже читала Дідро, Гельвеція, Платона, Аристотеля … Закінчила школу з медаллю.

ліна костенко хронологічна таблицяПерші вірші Ліна Костенко опублікувала в 16 років.

У радянські часи брала активну участь у дисидентському русі, за що була надовго виключена з літературного процесу. Вимушене мовчання тривало 16 років, в Україні твори Костенко не друкувалися. У відповідь на таку жорстоку ценцуру, поетеса навіть оголосила голодування.

Після Чорнобильської катастрофи Ліна Костенко – єдина з українських письменників – майже 20 років регулярно відправлялася в Чорнобильську зону. Та висвітлювала цю трагедію у своїх віршах.

Ліна Костенко  – почесний професор Києво-Могилянської академії, почесний доктор Львівського та Чернівецького університетів.

Улюблений музичний твір Ліни Костенко – «Реквієм» Верді, особливо «Dies Irae» («День Гніву»).

Відмовилась від звання Героя України, так як для неї політичні заслуги неважливі, так як покликання письменника – лише писати.

Через впертість та неабияку сміливість Ліну Костенко називають залізною жінкою. Вона завжди говорила та писала, що хотіла. Навіть коли її колеги боялись репресій та мовчали, вона відкрито критикувала владу. Таку незламність поетеса унаслідувала від бабусі.

Ліна Костенко особисте життя

Чоловіки:

 • Єжи-Ян Пахльовський (1930–2012), польський письменник, однокурсник Л.Костенко під час навчання у Московському літературному інституті імені О. М. Горького.
 • Цвіркунов Василь Васильович, керівник Київської кіностудії імені Довженка у 1960-х рр. Разом вони прожили 25 років. У цьому шлюбі Ліна Костенко народила сина Василя, якого назвала на честь чоловіка та свого батька.

Діти:

 • Пахльовська Оксана Єжи-Янівна, культуролог
 • Цвіркунов Василь Васильович-молодший (народився 28 травня 1969 року), програміст

Ліна Костенко: нагороди

 • Почесний професор Національного університету «Києво-Могилянська академія».
 • Почесний доктор Львівського національного університету.
 • Почесний доктор Чернівецького національного університету (2002).
 • Лауреат Державної премії ім. Тараса Шевченка (1987, за роман «Маруся Чурай» і збірку «Неповторність»)
 • Лауреат Міжнародної літературно-мистецької премії ім. О.Теліги (2000).
 • Нагороджена Почесною відзнакою Президента України (1992) і Орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня (березень 2000).
 • Відмовилась від звання Героя України, відповівши: «Політичної біжутерії не ношу!»
 • Відзнака «Золотий письменник України», 2012
 • У листопаді 2013 року УГКЦ нагородила Ліну Костенко, Редлиха Шимона та Зеновію Кушпету третьою щорічною відзнакою імені блаженного священномученика Омеляна Ковча.
 • У 2015 році мала планета Сонячної системи № 290127 отримала назву Лінакостенко.

“Ми унікальна нація. У нас хліборобів морили голодом. Режисери ставили спектаклі у концтаборах. Поетів закопували у вічну мерзлоту. У кого ще є атомний саркофаг? А у нас є.”

Оцініть статтю
Додати коментар

 1. Тюбик

  Харашо

  Відповіcти
 2. Діма

  Друга світова війна почалося коли для Костенко було 9 років. А в 11 Велика вітчизняна війна

  Відповіcти
 3. Ліза

  круто, але можна більше інформації

  Відповіcти