Володимир Підпалий життя і творчість

володимир підпалий життя та творчість Теорія

Володимир Підпалий життєвий і творчий шлях мав цікавий, але дуже короткий. Письменник прожив зовсім мало, лише 37 років, але за цей час зробив значний внесок в розвиток української літератури. Яким було життя та творчість Володимира Підпалого дізнаємося нижче.

Володимир Підпалий життя і творчість у питаннях

1. Де народився Володимир Підпалий?

Звідки родом поет В. Підпалий? Український поет, прозаїк, редактор, суспільний діяч та перекладач родом з Полтавщини. Він народився 9 травня 1936 року в сім’ї вихідців з козаків. 

Володимир Підпалий місце народження – село Лазірки, яке в той час було районним центром Полтавської області.

2. Ким були його батьки? Що сталося з батьком Підпалого?

Батько майбутнього поета, Олексій Лукович, працював на залізниці, любив займатись бджільництвом та доглядати садок, ненавидів горілку та тютюн. Коли почалась Друга Світова війна – пішов воювати та в 1943 році загинув під Києвом при форсуванні Дніпра. Мати, Ольга Власенко, з дев’яти років стала сиротою та наймитувала в Лубнах. Вона померла 21 січня 1957 року, коли Володимир Підпалий служив на флоті.

3. Володимир Підпалий дитинство в яких проходило умовах?

Батьки Володимира привили йому любов до рідної землі та й самі постійно працювали на ній: батько займався деревами, мати обожнювала квіти. Вони плекали сину любов до рідної культури. Батько гарно співав і поету назавжди закарбувались в пам’яті дві пісні: про Байду та «Ой забіліли сніги». Мама постійно розповідала тьму казок та приповісток, розповідала про лиху наймитську долю з якою вона зіткнулась. Любила слухати як Володимир читав їй «Кобзаря». Шкільні роки його були складні: напівсирітське дитинство в голоді і холоді.

4. До якого покоління поетів належить Володимир Підпалий?

Поет Володимир Підпалий є представником мистецького покоління шістдесятників, для котрих найбільша цінність у житті це ковток свободи.

5. Де навчався Підпалий?

Володимир Підпалий життя і творчістьВолодимир навчався в семирічній Величанській та Лазірівській школах, віддаючи перевагу гуманітарним предметам – літературі та історії, а точні науки не розумів.   В 1953 році він закінчив 10 класів. Шлях до школи займав 3-4 кілометри.

1957 року вступив до Київського університету на філологічний факультет (український відділ), який закінчив 1962 року.

6. Де Володимир Підпалий здобував вищу освіту? На якому факультеті навчався?

Після школи намагався вступити до Київського університету, але провалює іспити. Після демобілізації в 1957 році Підпалий вдруге випробовує удачу та вступає до Київського університету на філологічний факультет. Закінчив навчання в 1962 році.

7. Ким працював Володимир Підпалий?

Після школи почав працювати у МТС та колгоспі аж поки в 1955 році його не мобілізували на флот. Ще в роки студентства почав писати та друкуватись на шпальтах «Молоді України» та «Зміни». Працював спочатку літературним редактором в Держлітвидаві, а з 1965 року у «Радянському письменникові» старшим редактором поезії.

Перші вірші були надруковані у 1958 році в газетах «Молодь України» та «Зміна».  1963 року вийшла перша збірка «Зелена гілка», а у 1964 —”Повесіння”.
Творчість Підпалого представляють такі збірки: «Тридцяте літо» (1966), «В дорогу — за ластівками» (1968), «Вишневий світ» (1970), посмертно — «Сині троянди» (1979), «Поезії» (1982), «Береги землі» (1986), «Кожна бджілка — немов лічилка» (1991), «Сковородинські думи» (2002), «Золоті джмелі» (2011).

9. Володимир Підпалий особисте життя

Університет подарував Володимиру кохання всього життя – Нілу Андріївну Момотенко, котра стала його дружиною. Після смерті поета вона залишилась вдовою з двома дітьми – сином Андрієм, котрий продовжив справу батька та донькою Ольгою – вченим-генетиком. Ніла Андріївна збирала спогади про чоловіка та видавала його збірки.

10. Володимир Підпалий від чого помер?

Володимир Підпалий помер 24 листопада 1973 року від невиліковної хвороби. 22 лютого 1972 року у нього з’явилися ознаки променевої смертельної хвороби від отруєння радіоактивними матеріалами. Існує версія, що причина смерті Підпалого –  отруєння цигаркою. Похований в Києві на Байковому кладовищі.

11. Якою людиною був Володимир Підпалий?

Володимир Підпалий був людиною із вразливою душею та чистим серцем. Він любив Україну, творив на благо української землі, був справжнім сином та патріотом своєї Батьківщини.

Оцініть статтю
Додати коментар