Все про вуглець. Цікаві факти

Хімія

Вуглець реферат по хімії коротко розповість Вам про цей хімічний елемент. Також інформація повідомлення про вуглець допоможе Вам підготуватися до заняття і поглибити свої знання в області хімії.

Все про вуглець. Реферат

Вуглець є хімічним елементом IV групи періодичної системи Менделєєва. Про його існування було відомо ще в глибоку давнину, а ось ім’я людини, яка відкрила вуглець, до сих пір є таємницею.

Завдяки здатності атомів вуглецю з’єднуватися не тільки один з одним, але і з атомами інших елементів, різноманіття його з’єднань вражає.

Вуглець в природі

У природі зустрічається у вигляді сполук і у вільному стані – у вигляді графіту, алмазу і карбін. Алмази є рідкісним елементом. Найбільший з них «Куллінан» був виявлений в Південній Африці в 1905 році. Назва походить від грецького слова «адамас», що позначає незламний і непереможний. Значні запаси алмазів знаходяться в Бразилії, Якутії і Південній Африці. Місцезнаходження гранітів знаходяться в Сибірі, ​​Шрі-Ланці, на Алтаї, в ФРН.

Також багато мінералів і копалин містять вуглець. Серед них виділяють: кальцит СаСО3, СаМg (СО3) 2 і магнезит МgСО3. А ось горючі копалини практично всі побудовані на вуглецевій основі. Деякі вугілля на 99% складаються з вуглецю. Крім того цей елемент входить в склад земної кори, є частиною атмосфери та гідросфери, де розчинений СО2.

Модифікації хімічного елемента вуглецю

Елементарний вуглець утворює 3 модифікації:

Алмаз. Це прозора, кристалічна, безбарвна речовина. Воно сильно переломлює сонячні промені. Перебуваючи у збудженому стані, валентні атоми вуглецю розпарюються і утворюються 4 неспарених електрона. Також при виникненні ковалентних зв’язків під певним кутом утворюється кристалічна атомна решітка, яка є тільки у алмазу. В алмазі кожен вуглецевий атом оточений ще чотирьма іншими атомами. Виняткова твердість каменю пояснюється щільним розміщенням атомів. До речі електричний струм він погано проводить. У 1961 році запустили виробництво синтетичних алмазів з графіту. Основна маса, з якої утворюються алмази – це алмазний пил і невеликі кристали. Якщо його нагрівати до температури вище 1000 ° С, то він перетворюється на графіт.

Графіт. Являє собою кристалічну сіро-чорну речовину, жирну на дотик, з металевим блиском, не дуже тверду. Його атоми утворюють з сусідніми атомами 3 ковалентних σ-зв’язки. Так утворюється сітка з шестикутників. Елемент має низьку механічну міцність і з легкістю розпадається на лусочки. Між шарами атомів існує зв’язок, частково металевого характеру. Графіт прекрасно проводить електричний струм.

Карбін. Це дрібнокристалічний порошок чорного забарвлення. Атоми мають кристалічну структуру і з’єднані потрійними і одинарними зв’язками у вигляді лінійного ланцюжка. Існує в різних формах. Вчені виявили, що карбін є і в космосі: його знайшли в метеоритній речовині. Характеризується напівпровідниковими властивостями. При температурі 2300 ° С переходить в граніт.

Вугілля. Являє собою подрібнений графіт. Утворюється без доступу повітря при термічному розкладанні сполук, що містять вуглець. Найважливіші сорти це деревне вугілля, кокс, сажа. Структура вугілля пориста.

Хімічні властивості вуглецю

Вугілля, алмаз і графіт при звичайних температурах хімічно інертні. Їх активність збільшується з підвищенням температури. Окислювачами вуглецю є деякі метали, які утворюють карбіди при високих температурах. Графіт і вугілля з воднем утворюють вуглеводні, наприклад, метан. З киснем елемент проявляє відновні властивості, а коли він повністю згоряє, то утворює оксид вуглецю. Вугілля може окислюватися концентрованими гарячими азотними і сірчаними кислотами. Примітно, що вуглець вкрай стійкий до лугів.

Де застосовується вуглець?

Алмазами обробляються тверді метали – вони ріжуться і шліфуються. Також за допомоги алмазів можна звірити і гравірувати скло, бурити гірські породи. Якщо сам елемент відшліфувати і огранувати, то вийде діамант, який використовується в ювелірній галузі.

Графіт є цінним матеріалом для промисловості. З нього роблять плавильні тиглі, ливарні форми, вогнетривкі вироби, труби і апарати, олівці, фарби і мастильний матеріал. Найчистіше граніт використовують для уповільнення нейтронів в ядерних реакторах. З карбіну виготовляють напівпровідники. Кокс застосовується при виплавці руд і металів, деревне вугілля важливе для ковальської справи і металургійної промисловості. Сажею наповнюють гуми для того, щоб підвищити їх міцність, вона виступає компонентом друкарських фарб, крему для взуття, туші.

Сподіваємося, що реферат на тему “Вуглець” допоміг Вам підготуватися до заняття. А інформація про вуглець може бути доповнена через форму коментарів нижче.

Оцініть статтю
Додати коментар