Як готуються до зими дерева, Ви дізнаєтеся з цієї статті.
Як дерева готуються до зими?
З кінця літа у дерев починається процес загартування. Свої продукти фотосинтезу вони витрачаються не на ріст пагонів, а починають накопичувати в тканинах, захисні як запасні речовини, і будуть їх використовувати наступної весни для утворення нових листків і пагонів. Чим більше накопичено запасних речовин (в першу чергу крохмалю) – тим витривалішими, морозостійким буде дерево. Адже потрібно врахувати той факт, що температура, при якій відбувається замерзання клітинного соку в деревах з величезною кількістю запасних поживних речовин значно нижче, ніж у дерев з маленьким їх запасом. Це також стосується і кущів, а не тільки дерев.
Припинення росту, скидання на зиму листя, і вступ здерев’янілих пагонів у стан спокою – це теж все є пристосуванням дерев до тривалої зимівлі.
Яке значення листопада у підготовці дерев до зими?
Всі ми знаємо, що листя здатні випаровувати воду, а взимку, відповідно, випаровування неможливо. Сік по стеблах також рухатися б не міг, бо замерз від низьких температур. І сніг, який починає падати на листові пластинки, значно пошкодив би їх. Тому дерево ще до настання зимових холодів повністю скидає листя. А відбувається це в листопаді. Тому листопад – це захисна реакція дерев від загибелі взимку.
На пагонах у зиму залишаються тільки ті бруньки, які здатні витримати сильні морози від -35 ⁰ С до – 40 ⁰ С. В холодний період часу крохмаль, як поживна речовина, дуба і клена перетворюється в цукор, а в берези, хвойних порід, і липи – відповідно в жири.
Також наявність на пагонах товстої кори сильно пом’якшує різкі коливання температур, а навесні зберігає дерево від сонячних опіків.
Важливо знати, що короткочасні зимові відлиги, поки дерева знаходяться ще в зимовому спокої, не так небезпечні, як весняні заморозки, коли вже розкрилися бруньки і дерево почало зеленіти.
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, як дерева готуються до зими.