Фрукти, які можна вживати при цукровому діабеті варто знати кожному, адже від цих знань залежить стан здоров’я.
Які фрукти можна їсти при цукровому діабеті?
Ні в якому разі через страх перед фруктозою не можна повністю відмовлятися від фруктів. Навпаки, фрукти з кислинкою тільки допоможуть підтримувати стабільний стан і наситять організму вітамінами, які швидко вимиваються при цьому захворюванні.
Список дозволених фруктів набагато більше, ніж тих, які потрібно їсти з обережністю. У будь-якому випадку, для кожного він індивідуальний, так як різні організми відреагують на один і той же продукт по-різному. Додавати в раціон якісь нові фрукти потрібно поступово, спостерігаючи за рівнем цукру крові і загальним фізичним станом. Жоден лікар не може точно сказати, що їсти потрібно, а що категорично не можна – опиратися можна лише на себе і свій стан.
Фрукти, дозволені при цукровому діабеті:
- Грейпфрут. Багато лікарів вважають, що грейпфрут – один з кращих “антидіабетичних” фруктів. Він містить нарінгенін – речовина, яка змушує організм з більшою силою сприймати свій власний інсулін, який, нехай і в малих кількостях, виробляється при цукровому діабеті 2 типу. Славиться грейпфрут також і високим вмістом клітковини, вітамінів С і Р, які не залишаються непоміченими в ослабленому організмі діабетиків.
- Яблука багаті вітамінами і розчинною клітковиною – вона сприяє очищенню організму, нормалізації тиску і рівня холестерину, а антиоксиданти захищають зір і серцево-судинну систему. Пектин дозволяє знизити потребу до інсуліну і попередити серцеві напади.
- Груші містять не надто багато вуглеводів і підвищують чутливість організму до інсуліну у людей з діабетом 2 типу. Вони сприяють зміцненню імунної системи, зниженню рівня цукру і холестерину в крові. Також груші багаті цілим комплексом вітамінів: А, В1, В2, С і Е
- Вишня. Речовини, які містяться в вишні – антоціани – змушують організм виробляти більше інсуліну і знижувати рівень цукру в крові. Крім того, низький глікемічний індекс не викликає стрибків глюкози. А ще вишня містить цілий комплекс вітамінів, мінералів та інших корисних речовин.
- Лимони, апельсини, помело і інші цитрусові. Цитруси приводять у норму кров’яний тиск завдяки високому вмісту фолієвої кислоти і калію. Знизити рівень холестерину і підтримувати нормальне значення цукру в крові допомагає розчинна клітковина, а загальний стан організму нормалізують вітаміни А, С, Е, бета-каротин і лютеїн. Цитрусові – одні з кращих фруктів для діабетиків!
- Темні сливи відмінно борються з частим сечовипусканням і підвищеною спрагою, які так часто виникають при діабеті.
- Персик. Незважаючи на те, що персики дуже солодкі, 1 фрукт в день не зашкодить. Навпаки, вітаміни і клітковина налагоджують обмін речовин, при цьому не викликаючи стрибків цукру в крові. Персик, соковитий і стиглий, стане хорошою альтернативою десерту.
- Чорниця, полуниця та інші ягоди. Практично всі ягоди мають низький глікемічний індекс, а значить дозволені при цукровому діабеті. Порція в 250 г свіжих ягід містить комплекс антиоксидантів, які допомагають організму боротися з побічними продуктами обміну, стимулюють імунітет і не дають розвиватися діабетичній катаракті та іншим захворюванням зору.
- Ківі багатий клітковиною, містить бета-каротин, вітаміни А, С і Е – все це підтримує здоров’я при цукровому діабеті і не дає підніматися високому рівню холестерину і цукру. За кислим смаком неважко здогадатися, що ківі – безпечний фрукт при діабеті.
- алича;
- абрикос;
- гранат;
- смородина і більшість інших фруктів і ягід.
Які фрукти не можна їсти при цукровому діабеті?
Так як фрукти містять в собі багато природного цукру – фруктози, вживати в їжу їх теж потрібно з обережністю.
Варто відмовитися від:
- Виноград. Цей фрукт є рекордсменом за вмістом цукрів. Будь-який сорт винограду дуже солодкий, тому протипоказаний діабетикам. У тому числі виключити з раціону потрібно і родзинки.
- Кавун і диня. Кавун має відносно високий глікемічний індекс, навіть незважаючи на свою водянистість. Це, по суті, вода і дуже багато цукру, який споживати варто в обмеженій кількості або відмовитися від цих продуктів.
- Банан. Солодкі, стиглі банани викликають скачки рівня цукру в крові через те, що їх глікемічний індекс вище дозволеного.
- Хурма. Як і виноград, хурма буває надто солодкою, навіть медовою. Вводити її в раціон потрібно дуже обережно.
- Ананас. Більшість тропічних фруктів дуже солодкі, в тому числі й ананас.
- Манго. Теж містить в собі занадто багато простих вуглеводів, які роблять рівень глюкози в крові нестабільним.
Не можна остаточно сказати, що той чи інший фрукт повинні бути повністю виключені з меню. Невелику порцію кавуна або один середній банан можна включити в свій раціон без шкоди для здоров’я, але не можна забувати про почуття міри.
Навіть не знаючи точних значень глікемічного індексу або вмісту вуглеводів в 100 г, можна орієнтуватися, який фрукт їсти можна, а який – ні: чим він солодше (наприклад, хурма або ананас) – тим менше має бути порція.