Ян Гус біографія та цікаві факти

Держава

Ян Гус біографія та цікаві факти з життя чеського релігійного реформатора, національного героя Чехії.

Ян Гус коротка біографія

Майбутній реформатор з’явився на світ близько 1370 року в Південно – Західної Чехії в сім’ї селян. Приблизно в 1390 році Ян вступив до університету Праги, який закінчив у 1393 році зі ступенем магістра. Вирішивши зв’язати своє життя з духовністю, Гус в 1400 році прийняв сан священика. А через 2 роки діяч отримав посаду проповідника в празькій Віфлеємській каплиці.

Ян Гус зайнявся вивченням схоластичного спору між прихильниками реалізму і номіналізму. У країні почалася запекла національна і релігійна боротьба. І ці питання сильно цікавили молодого реформатора. Одночасно з роботою проповідника Гус займав посади ректора і декана факультету мистецтв Празького університету. З 1403 року за порадою свого учня і Празького архієпископа Збинек Зайчика Ян Гус став проповідувати на соборах і з’їздах в Празі перед духовенством.

Діяльність Яна Гуса була спрямована на викриття недоліків духовенства, засудження розкоші і багатства Церкви. Він хоч і вважав себе сином католицької церкви, але дотримувався 2 протестантських тез – вважав, що Святе Письмо авторитетніше, ніж рішення соборів і Папи і підтримував вчення і погляди Августина Блаженного. Його проповіді залучали велику кількість слухачів, а ось духовенство, особливо німецьке, виявляло невдоволення ними.

Нарешті в 1403 році німецька партія рішуче виступила проти Яна Гуса. У Празькому університеті відбувся диспут, на якому великою кількістю голосів духовенство заборонило йому проповідницьку діяльність на з’їздах Церкви, а після і священнодіяння. У 1409 році був зібраний Пизанский собор, який займався питаннями Великого розколу між чеським і німецьким духовенством. У 1410 році було висунуто нове звинувачення колишньому священикові. Вирок Яну Гусу церковним собором звучав так: йому заборонили навіть будь-яку викладацьку діяльність в університеті і відлучили від церкви.

У той період Папа Іоанн XXIII оголосив про хрестовий похід проти короля Владислава Неаполітанського, який підтримував антипапу Григорія XII. Григорій XII видав буллу про індульгенції тим, хто встане на його сторону. Гус виступив з осудом індульгенцій, і звернувся до короля Вацлава, але підтримки не отримав. У жовтні 1412 року він відправляється в замок Козійградек до свого друга, продовжуючи таємно проповідувати. У замку був написаний трактат по-латині «Про Церкви» та інші твори чеською мовою.

Католицькій церкві і королю Чехії Вацлаву не подобалася зростаюча популярність Яна Гуса і за ним постійно стежили, вставляли палиці в колеса. Тому діячеві доводилося ховатися. Відомо, що в 1412 році колишній священик жив в околицях Праги, а ось де саме не знав ніхто. Двома королями Вацлавом і Сигізмундом була влаштована змова проти нього – Гуса запросили в 1414 році на черговий церковний собор. Друзі відмовляли його від відвідування цього заходу, але реформатор все ж поїхав відстоювати істинність вірувань. Який вирок був винесений Яну Гусу на цьому соборі? Його заарештували, позбавили можливості захищати свої роботи. У в’язниці діяч хворів, духовенство постійно схиляло його до зречення від своїх навчань. А король Сигізмунд видав указ про страту чеського героя, суд над яким тривав багато місяців.

6 липня 1415 року Яна Гуса засудили до смертної кари через спалення живцем на багатті. І навіть будучи прив’язаним до стовпа, посеред вогню, реформатор не втратив віри і продовжував вимовляти гімни і молитви в ім’я Бога.

Цікаві факти про Яна Гуса

У студентські роки любив відвідувати лазні.

Згідно прижиттєвим зображенням Гус був лисим, товстим і безбородим.

У Чехії Ян Гус є національним героєм.

Під час навчання в Празькому університеті йому постійно не вистачало грошей на їжу. І щоб розтягнути “задоволення” від їжі, Гус з хліба робив ложечку і їв нею гороховий суп.

Коли реформатор займався проповідницькою діяльністю, то будував будинки бідним людям і студентам.

Оцініть статтю
Додати коментар