Жан Кальвін коротка біографія на українській мові одного з вождів європейської Реформації, засновника кальвінізму.
Жан Кальвін біографія скорочено
Народився 10 липня 1509 року в місті Нуайон (Північна Франція). В Орлеані і Парижі отримав освіту теолога і юриста.
У 1533 був вигнаний з французької столиці за прихильність протестантизму. Незабаром після цього Кальвін прославився як протестантський проповідник і богослов.
У 1536 році він влаштувався в Женеві (Швейцарія). До цього часу сформувалися основи кальвіністського віровчення. Кальвін з низки питань розійшовся з М. Лютером – визнаним лідером Реформації.
По-перше, він відкидав складний, багаторівневий устрій Церкви. Церку Кальвін вважаю союзом громад на чолі з виборними пасторами. При цьому світська влада не тільки не має права втручатися в справи Церкви, але повинна бути підпорядкована їй. Кальвін вважає, що церква і світська влада в певному сенсі мають бути незалежні.
По-друге, Кальвін не допускав того, що віри людини в Бога достатньо для відпущення гріхів. На думку засновника кальвінізму, при гріхопадінні людина втратила свободу волі. Все, що відбувається з людьми, в тому числі їх посмертна доля, заздалегідь визначені Господом (догмат про абсолютне приречення). Людина нічого не в силах тут змінити, і єдина ознака, за якою можна судити про свою обранність, – успіх в мирських справах. Праця – вища форма служіння Всевишньому; дохід від праці повинен не збиратися, а пускатися в справу. Все зайве, що заважає трудовій діяльності (розкіш, розваги) Кальвіном засуджувалися.
Він проповідував крайню суворість моралі і побуту. Його вчення знаходило відгук серед женевських буржуа. У 1538 р противникам Кальвіна вдалося було вигнати його з Женеви, але в 1541 р богослова вже благали повернутися. Повернувшись, Кальвін завершив розпочату реформу, перетворивши Женеву в столицю кальвіністської Реформації і встановивши тут нічим не обмежену церковну диктатуру. З цього часу він став відомий як «женевський Папа». Яскравий одяг, обжерливість, театральні вистави, навіть гучний сміх в публічних місцях суворо заборонялися і суворо каралися. Противники Кальвіна були вигнані або страчені. У 1553 р. за звинуваченням у єресі був спалений на багатті в кальвіністській Женеві іспанський мислитель і лікар М. Сервет.
До кінця життя Кальвін очолював потужну й численну партію прихильників з багатьох західноєвропейських країн. Свої погляди він виклав в головному творі «Повчання в християнській вірі». Кальвінізм поширився у Франції, Нідерландах, Англії, Шотландії та став одним з провідних напрямів протестантизму.
Помер Кальвін 27 травня 1564 року в Женеві.
“Він відкидав складний, багаторівневий пристрій Церкви” – який пристрій? Ви що, не могли хоча б нормально перекласти з рос. мови “устройство церкви”???