Луцій Анней Сенека біографія та цікаві факти

Суспільство

Луцій Анней Сенека біографія та цікаві факти розкажуть про давньоримського філософа, поета, державного діяча і оратора.

Луцій Анней Сенека біографія коротко

Луцій Анней Сенека народився близько 4 року до н. е. в іспанському місті Кордуба в родині риторика. У юнацькому віці захопився філософією. Батько найняв для нього кращих учителів – Атталі, Сотіона, Фабія Папирия, та й сам він часто займався з сином. Юнак виріс освіченим молодим чоловіком. Однак, почавши займатися державною діяльністю, він всерйоз захворів і надовго поїхав до Єгипту, ледь подолавши бажання покінчити життя самогубством. Паралельно з лікуванням він почав писати природничі трактати.

Коли Сенека повернувся в Рим, при владі перебував Калігула. Сенека увійшов до складу Сенату, швидко домігшись успіху як оратор, тим самим викликавши злобу навіть у самого імператора. У 41 році Сенеку вислали на Корсику на заслання за намовою Мессаліни – дружини імператора Клавдія, де він провів цілих 7 років. Помилували Сенеку тільки в 48 році. Повернувшись в Рим він став наставником Нерона, майбутнього імператора.

Коли Нерон в 54 році запанував на троні, Сенека став визначати практично всю римську політику. У 62 році вийшов у відставку. Однак зустріти щасливу старість йому не судилося. Донощики з його ім’ям пов’язали невдалу змова Пизона. Так, Сенеку за наказом імператора Нерона засудили до самогубства. Він порізав собі вени, як і його дружина. Його не стало в 65 році.

Яке було ставлення Сенеки до рабів?

У творі «Про благодіяння» він наводить багато прикладів великодушного відношення рабів до своїх господарів, що особливо проявляється в період жорстокості і громадянських воєн. Він вважав, що раби це не тільки домашні слуги і домашні товариші, але Сораби в службі вищого. Сенека писав: «Краще буде, коли слуги будуть поважати тебе, ніж боятися». Але разом з тим, філософ наполягав на тому, щоб раб почитав свого пана як шанують вищого.

Відомі твори Сенеки – «Моральні листи до Луцилія», «Про дозвілля», «Про провидіння», «Про щасливе життя», «Про славити», «Про душевний спокій», «Про благодіяння», «Дослідження про природу», «Про милосердя».

Сенека філософ цікаві факти:

Луцій Анней Сенека належав до стану вершників.

На 8 років був вигнаний з Рима на острів Корсика. По поверненню в Рим став наставником Нерона, майбутнього імператора.

В молоді роки Нерона, Сенека був фактичним правителем Риму. Але коли він відмовився санкціонувати репресії проти християн і супротивників Нерона – був відсторонений від влади.

У 62 році він демонстративно відсторонився від суспільного життя.

Останній твір Сенеки – це «Моральні листи до Луцилія».

Дружиною філософа стала Помпея Пауліна, яка була набагато молодша за свого чоловіка. Сенека познайомився з нею вже у віці за 50 років.

Він був найбільшим представником стоїцизму в філософії. Ключовими рисами цього напрямку є байдужість, апатія, спокійне ставлення до всіх ударів долі, фаталізм.

Покінчив життя самогубством за наказом Нерона. Дружина Сенеки Пауліна сама виявила бажання померти разом з ним. Подружжя порізало собі вени на руках. У Сенеки, який був уже старий, кров текла дуже повільно. Щоб прискорити її витікання, він порізав собі вени і на ногах, а потім ще і прийняв отруту.

Літературна спадщина Сенеки невелика: 12 невеликих трактатів, 3 великі роботи, 9 трагедій. Світову популярність здобули його «Медея», «Едіп», «Агамемнон», «Федра».

Сенека вважав, що важливо не просто придушувати в собі гнів, а й проповідувати любов до ближнього.

Оцініть статтю
Додати коментар