Хто збирав та досліджував історичні пісні? Твір про історичні пісні допоможе дізнатися найголовніше про цей вид творчості.
Значення історичних пісень
Історичні пісні – це ліричні (ліро-епічні) твори, в яких йдеться про історичні події, історичних постатей та ставлення до них народу. Історичні пісні здавна були одними з головних в групі епічних пісень, адже вони возвеличували подвиги, увіковічнювали події і виражали ставлення людей до них.
Історичні пісні в Україні беруть свій початок у 15 столітті. Саме тоді українці боролись проти турецько-татарської навали і почали оспівувати найвизначніших героїв. Часто герої історичних пісень залишались безіменними, та згодом в традицію увійшло складати пісні на честь конкретних осіб, імена яких почали згадуватись в самих піснях.
Історичні пісні відмінні від кобзарських пісень та історичних дум. Від перших – власне тим, що їх виконання було багатоголосим, авторами виступали декілька осіб, до того ж, часто пісні зазнавали змін у відповідності до особливостей вимови й побуту селян-виконавців.
Від історичних дум пісні відрізняються рядом особливостей:
– в історичних піснях ліричний компонент є головним, а в думах – переважає епічний;
– пісні лаконічні, розповідають про конкретну історичну подію, а думи – розлогі, часто охоплюють великий обсяг часу;
– пісні мають чітку музичну ритміку, а думи часто підлаштовувались під інструмент, самого виконавця.
Тематично усі історичні пісні можна поділити на три великі групи:
1. Про боротьбу з турецько-татарською навалою. Це найдавніші історичні пісні, створення яких відноситься до 15-17 століття (наприклад, “Пісня про Байду”).
2. Про національно-визвольну боротьбу під проводом Богдана Хмельницького 1648-1657 років. Багато з них присвячено самому Хмельницькому, інші ж – його побратимам і поплічникам (наприклад, “Ой чи не той то Хміль…“).
3. Про стихійні повстання та їх ватажків (наприклад, пісня про Устима Кармалюка “За Сибіром сонце сходить).
Історичні пісні отримали свою назву лише в 19 столітті від Миколи Гоголя. Збирали і досліджували українські народні пісні М. Драгоманов, М. Максимович, П. Куліш, І. Срезневський та багато інших.
Автор: cup_of_flowers