Чому Плутон не вважають планетою?

За що Плутон вигнали з родини великих планет?  Це питання породжує багато суперечок в наукових колах. Одні кажуть, що Плутон — транснептуновий об’єкт або карликова планета. Інші кажуть, що Плутону повинні повернути статус класичної планети.

Чому Плутон втратив статус планети?

З дня його відкриття 1930 року й до 2006 року Плутон вважали дев’ятою планетою. Згодом Плутон був зарахований до нової категорії карликових планет разом із Еридою та Церерою.

Справа в тому, що 5 січня 2005 астрономи Майкл Браун, Девід Рабіновіц і Чедвік Трухільо відкрили в поясі Койпера якийсь об’єкт, якому дали тимчасову назву 2003 UB313. І як виявилося, це нове космічне тіло було трохи більше і навіть масивніше Плутона і стало претендувати на статус дев’ятої планети Сонячної системи.

У зв’язку з цим Міжнародний астрономічний союз (МАС) 24 серпня 2006 року дав визначення класичної планети. Згідно з цим визначенням всяке космічне тіло називається планетою, якщо воно виконує наступні 3 умови:

  • Воно повинно звертатися по своїй орбіті навколо Сонця;
  • Воно повинно мати достатню масу, щоб прийняти сферичну форму (форму гідростатичної рівноваги), під дією своїх же гравітаційних сил;
  • Воно повинно бути гравітаційною домінантною в околицях своєї орбіти і біля нього не повинно бути інших космічний тел схожого з ним розміру, крім його природних супутників і об’єктів, що знаходяться під його гравітаційною дією. Іншими словами це тіло повинно бути найбільшим в своїй системі, щоб утримувати на своїй орбіті інші тіла.

Плутон не виконує третю умову, оскільки його маса становить лише 0,07 від сумарної маси всіх космічних тіл, які перебувають на його орбіті. Для прикладу, маса Землі в 1,7 млн. разів більше маси всіх тіл, які обертаються навколо неї.

Внаслідок цього було прийнято рішення перекваліфікувати Плутон в транснептуновий об’єкт і дати йому статус карликової планети.

Пізніше об’єкту 2003 UB313 було присвоєне назву Еріда. І вона стала наймасивнішою карликовою планетою Сонячної системи.

Але до сих пір питання: «Чому Плутон не вважають планетою?» викликає біля себе безліч  дебатів.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Астрономія

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *