«Діти капітана Гранта» скорочено

діти капітана гранта читати

«Діти капітана Гранта» скорочено читати україеською роман Жуля Верна Ви можете на нашому сайті.

«Діти капітана Гранта» скорочено

«Діти капітана Гранта» короткий зміст

«Діти капітана Гранта» — роман французького письменника Жюля Верна.
Роман складається з трьох частин, в кожній з яких головні герої оповідання — лорд і леді Гленарван, майор Мак-Наббс, Жак Паганель, Мері і Роберт Грант, Джон Манглс — в пошуках капітана Гранта подорожують навколо Землі по Південній Америці через Патагонію, по Австралії і Новій Зеландії, строго дотримуючись 37-ї паралелі південної широти.

Капітан Грант, який мріяв про Нову Шотландію

26 липня 1864 року матроси парової яхти «Дункан» лорда Едуарда Гленарвана в водах Шотландії зловили рибу-молот, всередині якої знайшли пляшку з листами на трьох мовах: англійській, німецькій та французькій. Хоча вода сильно зіпсувала текст, вдалося розібрати, що англійське судно «Британія», яка пропала в морі за рік до початку подій роману, зазнало аварії, після якого залишилися в живих три людини: капітан Грант і двоє матросів, і що вони знайшли притулок на якийсь землі, що лежить на 37° 11′ південної широти. Довготу ж, як і саму землю, на яку вибралися жертви аварії, визначити не вдалося.

Британське Адміралтейство відмовляє Гленарвану в підтримці, посилаючись на неясність і неповноцінність інформації. Дійсна причина відмови — націоналістичні переконання зниклого капітана Гранта, який мріяв про незалежну Шотландію. Основна мета його плавань — знайти і заснувати Нову Шотландію.

У будинок Гленарвана приїжджають син і дочка капітана Гранта в надії дізнатися щось про батька. Гелена Гленарван переконує чоловіка відправитися на пошуки капітана на яхті «Дункан».

«Дункан» вирушає на пошуки

«Дункан» виходить з Глазго і відправляється в плавання. На борту знаходяться сам лорд Гленарван зі своєю дружиною, його кузен майор Мак-Наббс, а також Роберт і Мері Грант. Яхтою командує капітан Джон Манглс. На судні виявляється зайвий пасажир — відомий французький географ Жак Еліас Франсуа Марі Паганель, який через неуважність переплутав судно. Він прямував до Індії за завданням географічного товариства. Пасажири вмовляють його залишитися, і Паганель приєднується до пошуків капітана Гранта.

37-а паралель південної широти

Довгота місця висадки капітана Гранта і його матросів залишається невідомою, проте герої визнали, що його можна відшукати, якщо слідувати уздовж всієї 37-ї паралелі південної широти через Патагонію (спочатку місцеперебування капітана Гранта було визначено в Південній Америці). Яхта направляється через Атлантичний океан до берегів Південної Америки, проходить через Магелланову протоку і слідує по Тихому океану до Патагонії, до місця її перетину з 37 паралеллю. «Дункан» висаджує лорда Гленарвана, Мак-Наббса, Паганеля, Роберта Гранта, помічника капітана Тома Остіна і двох матросів на західному березі Південної Америки, з тим, щоб, обійшовши мис Горн, прийняти їх на східному березі, біля мису Коррьєнтес. Загін Гленарвана Патагонію перетинає,  слідуючи по 37-ій паралелі, але не знаходить жодних слідів капітана, і, дійшовши до східного узбережжя Південної Америки, повертається на «Дункан», який чекав їх.

Мандрівники пливуть на схід, перетинають Індійський океан і відвідують по дорозі острова Трістан-да-Кунья і Амстердам, що лежать на 37 Паралелі, але безрезультатно, і висаджуються в південно-східній Австралії. Лорд Гленарван знаходить ферму, що належить гостинному ірландцеві, який теж нічого не знає про «Британію». Однак один з його слуг, на ім’я Айртон, заявляє, що він був боцманом на «Британії», і що вона потонула на східному березі Австралії. Сам Айртон потрапив в полон до австралійських аборигенів, але потім втік і протягом місяця поневірявся по лісах, поки не натрапив на ферму ірландця, де і залишився жити. За словами Айртона, він думав, що Грант і вся команда загинули.

Австралія

Лорд Гленарван перетинає Австралію в пошуках капітана Гранта уздовж 37 паралелі і робить Айртона провідником у своїй експедиції. До її складу, крім Айртона, входять також особи, які брали участь у пошуках капітана Гранта в Патагонії, до них приєднуються леді Гленарван, Мері Гранг, капітан Манглс і Олбінет — стюард «Дункана», в той час як сама яхта під командою помічника капітана Тома Остіна направляється на ремонт в Мельбурн і повинна чекати там подальших інструкцій Гленарвана.

З експедицією починаються відбуватися нещастя, одне за одним падають майже всі коні, загін потрапляє в болота річки Снові. Паганель під диктовку лорда Гленарвана пише лист з наказом Томові Остіну попрямувати до східного берега Австралії і крейсирувати в районі 37 паралелі. Мак-Наббс викриває Айртона, який є отаманом зграї втікачів каторжників. Айртон захоплює лист і поспішає в Мельбурн, сподіваючись захопити швидкохідний «Дункан». Загін лорда Гленарвана пішки досягає порту Іден і телеграфує в Мельбурн. Гленарван дізнається, що «Дункан» відплив 18-го січня в невідомому напрямку і вирішує, що його яхта потрапила в руки бандитів Айртона і стала піратським судном.

Обстеживши узбережжі Австралії, в місці його перетину з паралеллю 37, він остаточно переконується в тому, що Айртон брехав йому, і капітана Гранта в Австралії немає, і вирішує повернутися додому. Однак в Іден не має  суден, що прямують до Європи, і Гленарван вирішує дістатися до Окленда, який має з нею більш-менш регулярне пасажирське сполучення. Мандрівники сідають на торгове судно «Макарі» і відправляються до Нової Зеландії.

Нова Зеландія

Біля її західних берегів судно терпить крах, але Гленарвану з супутниками вдається зібрати з його уламків саморобний пліт і досягти на ньому берега.

Висадившись в Новій Зеландії, вони вирішують дістатися до найближчого міста. Цей шлях дуже небезпечний через війну між англійцями і аборигенами — людоїдами маорі. Загін маорі захоплює в полон мандрівників, розраховуючи використовувати їх для переговорів з англійськими військами. Дізнавшись про те, що їх полонені страчені, дикуни вирішують з’їсти мандрівників, але тим вдається втекти, скориставшись забобонами тубільців, і дістатися до східного узбережжя, де вони, на свій подив, знаходять «Дункан» під командуванням Тома Остіна. Як з’ясовується, прибувши в Мельбурн, Айртон віддав лист помічникові капітана Томові Остіну, який ознайомився з ним і рушив у дорогу, але зовсім не в порт Іден, а до східного берега Нової Зеландії, так як Паганель невірно вказав місце прибуття. Айртон спробував підбити команду на бунт, і його взяли під варту. «Дункан» крейсував біля берегів Нової Зеландії вже п’ять тижнів.

Отаман зграї втікачів каторжників

Гленарван вирішує витягнути з Айртона все, що той міг знати про капітана Гранта, але той навідріз відмовляється відповідати. Гленарван загрожує передати його англійській владі, але Айртон як і раніше зберігає мовчання. Нарешті, завдяки старанням дружини, Гленарван укладає договір з Айртоном — той погоджується говорити, і розповідає про капітана Гранта все, що йому відомо, а лорд Гленарван висаджує його на якому-небудь безлюдному острові в Тихому океані.

Айртон справді служив боцманом на «Британії», але, посварившись із капітаном, вирішив підняти бунт і захопити судно. Бунт був розігнаний, капітан Грант висадив Айртона на західному березі Австралії. Про загибель «Британії» він дізнався тільки з розповіді Гленарвана. Айртон під ім’ям Бена Джойса став отаманом зграї втікачів каторжників, які втекли з Пертської в’язниці. Дізнавшись про пошуки капітана Гранта, він вирішив відвести лорда Гленарвана подалі від судна, щоб заманити «Дункан» в пастку, перебити його екіпаж і заволодіти яхтою.

Лорд Гленарван залишається вірним своєму слову і вирішує висадити Айртона на який-небудь безлюдний острів. «Дункан» бере курс на острів Табор — єдину невідвідану землю на 37° південної широти, де мандрівники і знаходять капітана Гранта.

Щасливий фінал

Капітан Грант врятований, і мандрівники повертаються в Англію. Мері Грант виходить заміж за Джона Манглса, Паганель одружується на сестрі Мак-Наббса. Роберт вступає в морську академію. Айртона ж, в надії, що той покається в скоєних злочинах, залишають на острові Табор, де він проводить 12 років — аж до подій роману «Таємничий острів».

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *