«Доміно» Сетон-Томпсон скорочено

Сетон-Томпсон «Доміно» скорочено читати українською мовою Ви можете за 2 хвилини.

«Доміно» Сетон-Томпсон скорочено

Дія відбувається за Голдерськими горами в сосновому гаю, недалеко від річки Шоба. Там живе чорнобурий лис — Доміно. Головний його ворог мисливська собака Гекла, що належить сімейству Джюксів і знайома лису з дитинства.

В кінці зими Доміно знайшов собі подругу — Білогрудку. Навесні Доміно, захищаючи своє потомство від Гекли, робить обманний маневр і та летить зі скелі і ні весною, ні влітку не може полювати. Однак і Доміно потрапляє в капкан і травмує лапу, але восени вона заживає.

Люди вирішують влаштувати на Доміно полювання, тому що була підозра, що він знищив їх овець, насправді ж знищила отару Гекла.

На початку зграя взяла слід Білогрудкі, яка чекала на друге потомство, але Доміно перехопив собак і повів їх від подруги.

Відірвавшись від однієї зграї, Доміно налітає на іншу, потім на підкріплення приходить Гекла, змучений лис біжить до річки і застрибує на крижину, Гекла слідує за ним. Попереду за течією водоспад і лис зібравши всі сили стрибає на берег, собака гине у воді.

«Доміно» Сетон-Томпсон детальний переказ

 

Частина перша. Золоте дитинство

1. Рідний дім

У Голдерських горах, неподалік від річки Шобан, серед ферм людей жила сім’я лисиць з п’ятьма лисенятами. Батько носив їжу з далеких ферм, щоб уберегти нору від мисливців і собак, а мати піклувалася про безтурботне дитинство дитинчат. Одного разу сім’ю помітив молодий фермер Абнер Джюкс. У нього було цуценя Гекла, яке мало стати «найкращим псом у всьому штаті», він і налякав сім’ю лисиць. Але досвідчений лис-батько відвів собаку від нори. Серед лисенят сильно виділявся чорномордий по імені Доміно, в цей день він дізнався, що таке страх.

2. Нещастя

Батько-лис носив курей з ферми Бентона і одного разу на його слід напали діти фермера. У них не вийшло дістати з нори лисиць в той же день і вони вирішили прийти на наступний. Вночі мати почала переносити дітей по їх силі і спритності: Доміно, сестру і брата-здорованя. Вранці повернулися хлопці і підірвали камінь під яким була нора,  лисенят, яких батьки не встигли забрати батьки, вони поховали живцем. Кілька наступних днів мати і батько приходили і намагалися відрити нору і врятувати дітей, але потім кинули безнадійні спроби

3. Новий будинок

Нову нору вирили в милі від старої, діти набиралися сил і зростали, але більше всіх виділявся Доміно, він був дуже сміливим, швидким і спритним і його шерсть з кожним днем ставала все чорнішою. Одного разу під час тренувань лисенят, на їх слід вийшла собака і схопила брата-здорованя. На наступний день не повернувся батько з полювання. Через деякий час мати і сестра перестали спілкуватися з Доміно і він почав життя лиса-одинака.

4. Новий наряд і нове життя

З кожним днем Доміно ставав розумнішим, обережніше і красивіше. Він зрозумів на скільки вода і скелі можуть допомогти при порятунку від переслідувачів. До зими Доміно став чорно-бурим лисом, такий окрас був дуже рідкісний і високо цінувався серед мисливців.

5. Красень і чудовисько

За цей час підросла і Гекла і перетворилася на злу собаку, вона часто намагалася зловити Доміно, але він завжди виходив переможцем.

6. Зимове життя Доміно

Кожне переслідування робило Доміно розумнішим, швидшим й обережнішим, він уже вважався найшвидшим лисом в окрузі. Доміно на стільки добре навчився полювати, що практично ніколи не поверталися без здобичі. У лисиць та інших тварин місцевість поділена між собою та ніхто з чужинців не мав права перетинати її.

7. Доміно знаходить собі подругу

Одного разу пробігаючи по своїй території Доміно відчув два запахи лисиць, один був його сусід і ще один новий. Він побіг покарати порушника і помітив як рудий лис сусід переслідує лисицю Білогрудку. Він відбив Білогрудку у рудого і з тієї пори вона стала його супутницею.

Частина друга. Удвох

8. Весна

Білогрудка почала шукати місце для нори і ним виявилося місце неподалік від місця, де ріс Доміно. Вони по черзі рили нори, а після зробили другий хід, а перший сховали від очей людей. Тепер Доміно стежив, щоб ніхто не дізнався про їх нору, а Білогрудка сховала запас їжі в їх будинку.

9. Подія

Білогрудка почала уникати Доміно і не пускати в нору. Вона народила 5 лисенят, з якими весь час проводила в норі. А коли закінчувалися запаси їжі, то Доміно приносив нові, не сміючи входити в будинок. Через деякий час лисенята вилізли з нори і сім’я почала жити разом.

10. Старий ворог

Одного разу Доміно повертався із здобиччю до нори, але побачив свого ворога Геклу і, щоб та не винюхала його лігво, потягнув за собою. Гекла довго переслідувала його і у Доміно не виходило від неї позбутися. Тоді Доміно зважився на ризикований крок і побіг по вузькій стежці на обриві. Гекла була на стільки обозлена гонитвою, що не помітила ризику і звалилася в прірву. Тільки на наступний день, уся поранена, Гекла повернулася додому. Тепер сім’ї Доміно ніщо не загрожувало.

11. Лань

Одного разу Доміно зіткнувся з дитинчам лані, він не знав цих тварин раніше. Він пішов на тварину, чим дуже налякав її. На поклик прибігла мати, яка вирішила покарати кривдника і почала ганятися за ним. Дивом Доміно вдалося вціліти, але він виніс урок, що зі всім незнайомим треба бути дуже обережним.

12. Приворотне зілля

Хлопчаки Бентона були ще поганими мисливцями, всі їх капкани віддавали залізом, запахом і слідами людини, тому Доміно все це знав і тільки насміхався над пастками. Але одного разу один мисливець дав хлопчикам приворотне зілля, яке для людей жахливо смерділо, але лисиць зводило з розуму. Коли Доміно його відчув, він нічого не міг з собою вдіяти і йшов на запах, знаючи що там капкани. Він почав перекидатися в землі і капкан схопив його за спину. Але для лисиць це не страшно, він викрутився і запам’ятав цю хитрість на все життя.

13. Мед з лев’ячого утроби

Доміно продовжував тягати курей з ферми Бентона, це так набридло власнику, що він вирішив сам пополювати. Бентон пішов за межі своєї ферми, обкурив капкан, щоб не було чутно запаху заліза, замів гілкою за собою сліди і розкидав навколо шматки курей. Коли Доміно відчув запах курятини, він обережно підійшов до місця, але все-таки потрапив лапою в капкан. Він намагався вибратися більше доби, але нічого не вийшло. На наступний день біля Доміно проходила лань з дитинчам і дуже зраділа зустрічі, так як бажання покарати лисицяа у неї не зникло. Вона почала бити копитами і на щастя Доміно промахнулася, потрапила на хлястик капкана і відкрила його. Доміно знову врятувався.

14. Літо і дівчинка

У пошуках їжі Доміно натрапив на індичку, яка висиджувала яйця. Але його помітила маленька дівчинка, яка прогнала його. А потім, щоб врятувати і індичку і лиса, розкидала навколо гнізда індички залізні предмети. Тепер Доміно боявся підійти, знаючи запах капканів.

15. Спадкоємець Доміно

Лисенята вже підросли і почали навчається полюванню. Одного разу маленьке лисеня, забарвленням схоже на Доміно, билося з хохулею і побороло її. За літо нога Доміно зажила і він знову став самим швидким лисом в окрузі.

Частина третя. Випробування і торжество

16. Дикі гуси

Дикі гуси дуже обережні птахи і лисиці поодинці неможливо її зловити. Доміно і Білогрудка вийшли вдвох на полювання. Білогрудка лякала гусей, а Доміно ловив їх у тому місці, куди гуси відлітали.

17. Губитель овець

Наступної весни Доміно був свідком, як Гекла напала на стадо овець і загризла кілька. Фермер помітив тільки Доміно і вирішив, що це справа рук чорно-бурого лиса і почав готувати облаву з іншими фермерами.

18. Спаситель Белогрудки

Почалася облава на лисиць, в ній взяли участь всі фермери крім Джюксов. Собаки натрапили на слід Білогрудки, коли вона вже практично вибилася з сил, що на допомогу їй прийшов Доміно і повів за собою собак. Білогрудка була врятована.

19. Випробування мужності

Тягнучи за собою собак, Доміно потрапив у поле зору одного з мисливців і одна з дробинок поранила його. Коли він пішов від погоні, то на його слід кинулися нові собаки і мисливці. Доміно на стільки вже вибився з сил, що став шукати захисту у дівчинки, що колись врятувала від нього індичку. Вона його сховала в будинку і не захотіла віддавати переслідувачам. Але мисливці умовили її батька випустити лиса за фору у чверть милі, яка могла дати шанс Доміно на порятунок.

20. Річка і ніч

Погоня продовжилася, у Доміно намок хвіст і він вже не міг так швидко пересуватися. Але і собаки вибилися з сил, за собаками слідував вже тільки один мисливець — Абнер Джюкс. Тут з’явилася Гекла, і зі свіжими силами кинулася в погоню за Доміно. Доміно біг по косі, яка для нього була пасткою. В останній момент лис стрибнув на крижину, яка відірвалася і попливла за течією річки. Гекла стрибнула на наступну крижину і продовжила переслідування. Крижини пливли до водоспаду — неминучої смерті для двох супротивників. Зі звірами попрощався мисливець і крижини канули у водоспад…

Непомітно для очей Доміно в останній момент перестрибнув по крижинах на інший берег і зник у лісі, його знову врятувала річка.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література
Коментарі:
  1. 6 месяцев ago
  2. 6 месяцев ago
  3. 6 месяцев ago
  4. 6 месяцев ago
  5. 6 месяцев ago
  6. 6 месяцев ago
  7. 6 месяцев ago
  8. 5 месяцев ago

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *