Що таке гострота зору?

Що таке гострота зору, які фактори на неї впливають та способи її визначення ви дізнаєтеся в цій статті.

Що таке гострота зору?

Завдяки зору сприймається форма, розмір та колір оточуючих предметів, здійснюється орієнтування серед них, визначається відстань до предметів та їхні об’ємні і прсторові співвідношення.

Гострота зору — це здатність ока бачити роздільно дві точки при максимальному їх зближенні. Величина зображення на сітківці залежить від кута зору.

Кут зору — це кут, який утворюється між двома крайніми точками розглядаємого предмета і вузловою точкою ока.

Поріг просторового розрізнення — це найменша відстань між двома точками, які можна розрізнити при даному віддаленні.

Гостроту зору забезпечують колбочки, які розміщені в центральній ямці жовтої плями сітківки.

Високу гостроту зору обумовлюють ідеальна прозорість і оптична досконалість заломних середовищ, нормальний стан центральної ямки, розмірність клінічної рефракції ока, нормальний стан провідних зорових шляхів, підкіркових та кіркових зорових центрів.

Гострота зору і величина кута перебувають у зворотній залежності: чим більший кут зору, тим нижча гострота зору і навпаки.

Еталон нормальної гостроти зору —  прийнятий кут зору в 1 хвилину (Неаполь, 1909 рік, Міжнародний конгрес офтальмологів). Кут в одну хвилину на очному дні відповідає величині рівній 0,004 мм, що дорівнює діаметру однієї колбочки. Для роздільного сприйняття двох точок необхідно, щоб на очному дні між двома колбочками, на які падають зображення, була хоча б одна проміжна, на яку не падає зображення,  вона і буде перешкоджати злиттю зображень.

Для визначення гостроти зору використовують таблицю Сивцева, яка складена із 12 рядків літер різної величини і розрізаних кілець Ландольта, кожний з яких відповідає певній гостроті зору.

В нормі людина повинна бачити з 5 метрів 10-ий рядок, що відповідає зору в умовну одиницю (1.0) або 100%. Якщо людина бачить 9-ий рядок, то гострота зору дорівнює 90% або 0.9 і т.д. Якщо при візометрії бачать лише верхній рядок, то говорять про 10% зору (0.1). Маніпуляцію проводять для кожного ока окремо: спочатку визначають гостроту зору одного, потім іншого ока.

Понижена гострота зору може бути наслідком аномалій рефрації (тоді гостроту зору можна підвищити за допомогою лінз окулярів), порушення функцій сітківки, помутніння світлозаломлюючих середовищ та інших причин.

Автор: Alina У рубриці: Анатомія

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *