Внутрішня будова птахів

Біологія

Особливості систем внутрішніх органів птахів зумовлені їхньою здатністю до польоту, насамперед завдяки зменшенню маси тіла. В цій статті ми розглянемо яка внутрішня будова та особливості життєдіяльності птахів.

Внутрішня будова птахів

З характерними особливостями внутрішньої будови птахів познайомимося на прикладі голуба.

Внутрішня будова голуба

М’язова система птахів. М’язи у птахів краще диференційовані та розвинені, ніж у плазунів. Найбільше розвинені великі грудні та підключичні м’язи, що забезпечують рух крил. Найліпше диференційовані м’язи задньої кінцівки.

Травна система птахів починається дзьобом, пристосованим до добування їжі. Зубів немає. Їжа захоплюється дзьобом, проковтується і потрапляє у стравохід, який розширюється у воло, де їжа залишається на деякий час. Там їжа частково перетравлюється. Далі їжа переходить у залозистий шлунок, де перетравлюється під дією травних соків. Із залозистого шлунка їжа потрапляє у м’язовий шлунок, вистелений твердою рогоподібною оболонкою, що разом із камінцями перетирають та побрвбнюють поживу. Зі шлунка їжа надходить у тонкий кишечник. Неперетравлені тверді частки їжі птахи відригують – це так звані погадки. У тонкому кишечнику завершується перетравлення їжі і всмоктуються поживні речовини. Кишечник у птахів укорочений, що забезпечує зменшення маси тіла. Калові маси виводяться назовні через клоаку. Їжа у птахів перетравлюється досить швидко, тому вони потребують її в значній кількості.

Видільна система птахів представлена великими тазовими нирками, що розташовані в заглибинах тазових кісток і складаються з трьох часток: передньої, середньої та задньої. Сечоводи відкривають в клоаку. Сечового міхура немає, тому сеча не затримується, а виділяється із клоаки назовні разом з калом.

Органи дихання птахів представлені дихальними шляхами, легенями та повітряними мішками. Повітря через ніздрі потрапляє в носоглотку, а звідти в гортань, що підтримується непарним перснеподібним і парним черпакуватими хрящами. Верхня гортань переходить у трахею. У місці, де трахея переходить у бронхи, розташовані голосові зв’язки. Це так звана нижня гортань. Птахи здатні видавати різноманітні звуки.

Легені птахів мають значну поверхню для процесів газообміну. Бронхи, які входять у легені, розгалужуються. Їхні головні відгалуження розширюються і поза легенями відкриваються у тонкостінні повітряні мішки. Повітряні мішки розташовані між внутрішніми органами птаха, а їхні відгалуження можуть навіть заходити у порожнисті кістки. Розташовуючись між внутрішніми органами, повітряні мішки зменшують тертя між ними. Повітряні мішки, заповнені повітрям, зменшують питому масу тіла птахів.

Завдяки повітряним мішкам птахам притаманний особливий механізм газообміну, що дістав назву подвійного дихання. Під час вдиху повітря проходить через легені, де кисень надходить у кров. Але частина багатого на кисень повітря, минаючи легені, відразу спрямовується до задніх повітряних мішків. Під час видиху це повітря проходить через легені, де кисень знову потрапляє у кров.

Кровоносна система птахів удосконалена. Серце птахів чотирикамерне. Частота серцевих скорочень значна (від 140-200 ха хвилину у великих птахів до 500-600 у дрібних). Два кола кровообігу. В серці є два передсердя і два шлуночки. Тому артеріальна і венозна кров повністю розділена, і в усі органи, крім легень, надходить чиста артеріальна кров.

Від лівого шлуночка артеріальна кров, збагачена поживними речовинами, по правій дузі аорти тече в спинну аорту, а від неї – по артеріях до всіх органів, де віддає кисень, перетворюється на венозну і потрапляє у праве передсердя. Це велике коло кровообігу.

Мале коло кровообігу (легеневе) забезпечує перенесення венозної крові від правого шлуночка до легень для газообміну і назад до лівого передсердя.

Нервова система птахів. У головному мозку птахів добре розвинені зорові горбики середнього мозку. Мозочок набагато більший, ніж в інших хребетних, бо він забезпечує координацію рухів, які в птахів, зокрема в польоті, надзвичайно складні.

У птахів, порівняно з рибами, земноводними та плазунами, збільшені півкулі переднього мозку. Тому їхня поведінка більш складна. Півкулі переднього мозку вкриті сірою речовиною.

Органи чуттів птахів. Найкраще з органів чуттів розвинені очі. Птахи мають великі очні яблука. На сітківці містяться палички і колбочки. Птахам властивий кольоровий зір.

Добре розвинений і слух. У птахів є зачаток зовнішнього слухового проходу.

Сприймання запахів у птахів обмежене. Органи смаку містяться на язиці та стінках ротової порожнини.

Статева система птахів. Птахи роздільностатеві тварини. Статева система самки видозмінена, у неї зберігається лише лівий яєчник, розташований спереду від лівої нирки. Лівий яйцепровід, що має вигляд довгої трубки, верхнім кінцем вілкривається воронкою в порожнину тіла, а нижнім – у клоаку. Яйця у яєчнику розвиваються не всі одразу, а по одному. Самці мають парні сім’яники та сім’япроводи.

Птахам притаманне внутрішнє запліднення. Після запліднення яйцеклітина, що має значний запас поживних речовин (жовток), вкривається захисними яйцевими оболонками – так формується яйце.

Оцініть статтю
Додати коментар