Алан Тьюринг біографія і цікаві факти

Наука

Алан Тьюринг біографія і цікаві факти з життя англійського математика, криптографа, логіка, викладені в цій статті.

Алан Тьюринг біографія коротко

Алан Матисон Тьюринг з’явився на світ в Лондоні 23 червня 1912 року в родині чиновника, що перебував на службі в Індії. Освіту юнак отримав в престижній, англійській Шерборнській школі, проявивши таланти в математиці і хімії. У 1931 році він вступає до коледжу при Кембриджському університеті.

Захистивши дисертацію в 1935 році, на тему «Центральна гранична теорема теорії ймовірності», став членом Наукового товариства Кінгз-коледжу. У цей період почав займатися дослідженнями в математичній логіці. Через рік Алан пише роботу «On Computable Numbers, with an Application to the Entscheidungsproblem», в якій ввів нове математичне поняття: «абстрактного еквіваленту алгоритму» або «обчислюваної функції». Пізніше воно отримало іншу назву – «машина Тьюринга». Результат його досліджень став поштовхом до відкриття дискусії з теорії автоматів і став фундаментальною основою для цифрових комп’ютерів, що з’явилися в 40-і роки ХХ століття.

Навчання Тьюринг продовжив уже в США, в Прінстонському університеті. Тут під керівництвом логіка і математика Алонзо Черча отримує ступінь доктора філософії в 1938 році. Повернувшись до Великобританії, Тьюринг починає співпрацювати з урядовою Школою кодів і шифрів.

У 1939 році військове відомство Британії поставило перед ним завдання розгадати коди «Енігми» – спеціального шифрувального пристрою, який використовувався для шифрування радіограм в німецькому люфтваффе і військово-морському флоті. Через півроку команда Тьюринга розробила пристрій «Бомба», читати практично всі радіограми люфтваффе. Через ще один рік математик зламав «Енігму».

Також вчений займався розробкою спеціальних шифрів для листування Черчілля і Рузвельта в період 1942 – 1943 років. За свої заслуги після закінчення війни отримав звання кавалера Ордена Британської імперії 4-го ступеня.

У 1945 році математика прийняли лондонську Національну фізичну лабораторію. Тут він очолив розробку нового обчислювального пристрою АСЕ. У 1947 році Алан розробив «Скорочені кодові інструкції», які поклали початок використанню мови програмування. Через рік його запросили в Манчестерський університет на посаду директора обчислювальної лабораторії, де проектувалася автоматична цифрова машина «Мадам» – комп’ютер з величезною, за мірками того часу, пам’яттю. Він створив кілька програм для неї за допомогою буквено-цифрового коду.

Крім того, Тьюринга вважають основоположником штучного інтелекту. Вчений створив знаменитий і сьогодні уявний експеримент – тест Тьюринга, що займається пошуком відповідей на питання «чи мислить машина?». Його в 1951 році обирають в члени Королівського наукового товариства.

В останні роки свого життя став захоплюватися біологією і працював над створенням хімічної теорії морфогенезу. Але закінчити її він не встиг, зробивши тільки кілька начерків. Тьюринга в 1952 році пограбували. І в ході кримінального процесу він змушений був зізнатися у своїй нетрадиційній орієнтації. У ті часи це жорстоко засуджувалося і каралося в’язницею. Через суспільне засудження, Алан втратив роботу в області криптографії. З геніальної і затребуваної людини він перетворився на жалюгідну особу. Його мертве тіло знайшли вдома 8 червня 1954 року. Вважається, що великий математик покінчив життя самогубством.

Алан Тьюринг цікаві факти

Умів в’язати і воєнні роки сам собі в’язав рукавиці, так як нові речі тоді були в дефіциті.

Сучасники описують його як не дуже симпатичного чоловіка, злегка дивакуватого, нескінченно працьовитого і досить жовчного.

Тьюринг був аллергиком. Однак в період цвітіння рослин він не приймав антигістамінні препарати, а одягав протигаз.

Працюючи в Блечли-Парку, він пристібав свою чашку до батареї, щоб її не вкрали.

Одного разу математик дізнався, що курс англійського фута стрімко падає і переплавив всі свої монети в срібний зливок. Закопав він його території парку, а ось де саме – геть забув.

Був хорошим спортсменом і брав участь в марафонському забігу.

Коли виявилося, що Тьюринг гомосексуаліст, суд виніс йому вирок – або в’язниця, або хімічна кастрація шляхом прийому ін’єкцій естрогену. Він вибрав останнє.

Ніколи не був одружений. Але був заручений з Джоан Кларк, з якою разом працював над зломом «Енігми». Про свої нетрадиційні захоплення сказав їй через пару днів після заручин. Але її це не відлякало. Їх пов’язувала платонічна любов і духовні зв’язки. Але незабаром вони розійшлися. Трохи пізніше Тьюринг запропонував Джоан почати все спочатку, але жінка відмовилася. Незважаючи на те, що вона вийшла заміж за іншу людину, з Аланом вона була до самого кінця, залишаючись з ним в теплих, дружніх відносинах.

Оцініть статтю
Додати коментар