Александрійський маяк цікаві факти

Цікаві наукові факти

Цікаві факти про Александрійський маяк або Фароський маяк розкажуть про те як будувався Александрійський маяк та про його історію.

Александрійський маяк цікаві факти

У ті далекі часи, коли будівлі не досягали у висоту більше 3 поверхів, маяк мав висоту близько 100 м і вражав своєю величчю.

Архітектор Сострат закінчив будівництво Фароського маяка за 5 років. За мірками того часу цей період був дуже коротким.

Довгий час маяк був найвищою штучною будовою. За майже 1000 років він пережив 22 землетруси і цунамі.

Деякі мандрівники згадували про чудесії зі статуями. Одні вказували рукою на сонце протягом усього дня, а коли світило заходило, то рука опускалася. Другі відбивали кожну годину звуком. Флюгер вказував напрям вітру.

Вартість зведення споруди склала 800 талантів, що сьогодні ексвівалентно 3 000 000 доларів.

Французькі археологи в 1994 році виявили у водах біля узбережжя Олександрії кілька руїн, артефакти і великі блоки, що належали Олександрійському маяку.

Де знаходиться Фароський маяк?

Александрійський маяк знаходився раніше на східному узбережжі острова Фарос, біля міста Олександрія, який був головним морським портом Єгипту.

Місто Олександрію звів Александр Македонський в 332 році до н.е.. Воно знаходилося на перетині водних, наземних шляхів Європи, Африки та Азії. Олександрію побудували в 20 милях на південь від дельти Нілу, особлива увага приділялася зміцненню і захисту: важливо, щоб Ніл не забивав все мулом, піском. Тому спорудили дамбу, яка з’єднувала континент з островом. Після смерті Александра Македонського, містом керував Птоломей I Сотер, який зробив місто процвітаючим портом. І з цією метою був зведений Фароський маяк, який став орієнтиром, спостережним пунктом для моряків і торговий суден.

Як будувався Александрійський маяк?

Масштабне будівництво маяка вимагало великих ресурсів, як фінансових, так і інтелектуальних, трудових. Птолемею I вдалося вирішити цю проблему досить швидко: правитель завоював Сирію, поневолив єврейське населення і задіяв їх для будівництва маяка. У 299 році до н.е. правитель Єгипту укладає договір з царем Македонії, заманюючи тим самим ще більше працівників для зведення споруди.

Точна дата початку будівництва невідома – дослідники схиляються до 285-299 років до н.е. Дамба, зведена Александром Македонським, значно полегшила поставлене завдання. За зовнішній вигляд Фароського маяка відповідав Сострат з Кніда. Єдине побажання від правителя Птолемея полягало в тому, щоб його ім’я написали на будівлі. Сострат вчинив дуже хитро: спочатку він написав своє ім’я, потім замазав напис товстим шаром штукатурки і зверху накреслив ім’я правителя. Штукатурка з часом посипалася, і так світ побачив підпис творця зовнішнього вигляду архітектора.

З усіх боків маяк був обнесений кріпосними товстими стінами. У підземеллях на випадок облоги зберігалися запаси їжі і води.

Древній хмарочос мав висоту 120-180 м.

Перший поверх Фароського маяка був заввишки 60 м, а довжина сторін – 30 м. Зовні поверх був як замок або фортеця з вежами по кутах. Дах був плаский і декорований статуями, і являвся основою для другого поверху.
На другому ярусі розташувалися підсобні і житлові приміщення. У них жили робітники, солдати, а також зберігався різного роду інвентар. Висота поверху була 40 м. Восьмикутна форма була облицьована мармуровими плитами.

Третій поверх відрізнявся циліндричною конструкцією, декорованими статуями, які виконували роль флюгерів. На ярусі розташовувалися колони, що підтримували купол. Зверху на ньому стояла бронзова статуя Посейдона, що була повернута обличчям до моря. Її висота була більше 7 м. Під статуєю розміщувався майданчик з сигнальним вогнем, який вказував вночі шлях до гавані, а вдень таку функцію виконував стовп диму.
Щоб полум’я було видно з великої відстані, вчені того часу розробили цілу систему металевих відполірованих дзеркал. Вони відбивали і посилювали світло багаття, яке було видно на відстані 60 км. Але як поставляли паливо на верхній ярус? Відповідно до першої теорії між другим і третім поверхами розташовувалася шахта з підйомним механізмом. Завдяки йому і поставлялося паливо. Згідно з другою версією на майданчик з вогнем можна було потрапити тільки по гвинтових сходах. Горючий матеріал поставляли туди нав’ючені осли.

Александрійський маяк прослужив достатню кількість часу. Всі правителі Олександрії дбали про збереження та відновлення споруди, щоб вона простояло якомога довше. Зовнішній вигляд маяка псували землетруси, вітер, морська солона вода. Фароський маяк перестав функціонувати в 365 році, коли сильний землетрус викликав цунамі біля Середземного моря. В результаті була затоплена більша частина міста, а маяк зменшився в розмірах. Споруда простояла до XIV століття, але черговий землетрус остаточно знищив стародавнє диво з лиця землі. Через 100 султан Кайт-бей звів на його фундаменті фортецю, яка стоїть і донині.

Оцініть статтю
Додати коментар