Арістотель біографія скорочено українською мовою розповість про життя та вчення, про діяльність відомого митця. Цікаві факти про Арістотеля відкриють вам більше подробиць його життя.
Арістотель коротка біографія
Арістотель – давньогрецький філософ, учень Платона.
Арістотель народився в 384 році до нашої ери в родині лікаря, саме цим обумовлена величезна кількість його майбутніх праць в галузі фізіології та анатомії. У 15 років Арістотель стає сиротою, і його дядько, який взяв хлопчика під своє опікунство, розповідає йому про вже дуже знаменитого в той час вчителя – Платона в Афінах.
У 18 років Арістотель самостійно дістався до Афін і вступив до академії Платона, шанувальником якого вже був три роки. Завдяки своїм успіхам у науковій діяльності, Арістотелю надали місце викладача в академії.
У 347 році д.н.е. після смерті Платона Арістотель переселився в місто Вівтарів. Через п’ять років македонський цар Філіп запросив філософа виховувати свого сина Олександра. Знайомство Олександра і Арістотеля було не довгим: у 339 році д.н.е. Філіп помер і спадкоємець вже не потребував уроків, та й не до них йому було в цей складний час Македонії. Арістотель повернувся в Афіни вже популярним і відомим ученим, в основному завдяки своєму зв’язку з царським двором.
В Афінах він заснував власну школу під назвою Лікея (так називається храм Аполона). Спосіб навчання учнів у Арістотеля був специфічним: він читав лекції про метафізику, фізику та діалектику, прогулюючись по саду під зеленню дерев. Оскільки ситуація в Афінах робилася жорстокою з кожним днем, а Арістотель вважався одним з наближених Олександра, він покинув Афіну влітку 323 року д.н.э. і оселився в Халкіді в Греції.
Помер Арістотель в 322 році від хвороби шлунка.
Захоплення Арістотеля
У своєму житті Арістотель приділяв дуже багато часу дослідженню життю тварин: вивчав життя комах, розкривав земноводних і плазунів, склав безліч томів опису молюсків, риб і савців. Одне з висловлювань Арістотеля говорить: «Той, хто пізнає початок речей і стежить за їх поступовим розвитком, впізнає їх найкраще».
Праця «Історія тварин» Арістотеля став одним з найвідоміших творів Античності. А систематика тваринного світу, створена Арістотелем, була обов’язковим предметом у школах до часів К. Лінея (1707р.-1778р.).
За часів Арістотеля був період віри в переселення душ. Сам Арістотель вважав, що найголовніше в організмі людини – це серце, яке формується раніше за інші органи. Саме воно, за переконаннями вченого, є розумовим центром живої істоти. Мозок же тільки виробляє рідину, охолоджуючи серце.
У Арістотеля досить багато навчань, послідовники яких досі відстоюють їх правоту і, треба сказати, не безрезультатно. Наприклад, одне з них, з яким складно посперечатися:
Вчення Арістотеля про чотири причини
- Матерія – те, з чого. Матерія вічна, її не може стати більше або менше. Всі речі складаються з матерії, яка з’єднується один з одним в різних пропорціях і при різних умовах. Первинними (не зміна) матеріями є повітря, вода, земля, вогонь і ефір (небесна субстанція).
- Форма – те, що. Те, в якому вигляді існує об’єкт. Форми створює сам Бог, або розум живої істоти.
- Причина, що виробляє, – те, звідки. Момент часу, з якого починає існувати річ.
- Мета – те, для чого. Кожна річ існує для чогось. Кінцева (загальна) мета усіх речей є Благо.
Чим відомий Арістотель?
Аристотель завжди прагнув пізнати світ, в якому він жив, і передати свої здобуті знання майбутнім поколінням. Він був першим, хто створив фізику, як систему природи і визначив її основний термін – рух. Учений займався розкриттям анатомічної суті тварин, а також описував механізми руху чотириногих і вивчав молюсків, риб.
Найбільший його внесок в природознавство в тому, що він запропонував суспільству свою систему світу. Аристотель вважав, що в центрі Всесвіту розташувалася нерухома Земля, а навколо неї рухаються небесні сфери з закріпленими зірками і планетами. Великий мудрець володів знаннями геології і метафізики. Його ідеї і пізнання втілилися в працях «Про виникнення і знищення», «Про небо», «Метеорологія».
Захоплювався Аристотель і філософією, яку поділив на кілька видів: практичну, поетичну і теоретичну. Він визначив 4 причини всього сущого на планеті. Це матерія, форма, причина і мета.
Великий натураліст відкрив закони логіки і створив класифікацію властивостей буття, засновану на певних ознаках і філософських категоріях. Також він створив вчення про душу, яка була пов’язана з духовною і матеріальною складовими.
Цікаві факти про Арістотеля
• Майбутній філософ з’явився на світ близько 384-332 років до нашої ери в місті Стагіра на узбережжі Егейського моря в родині лікарів. Лікарями були батько й мати, тому вони дали йому прекрасну освіту.
• У віці 17-ти років Аристотель володів енциклопедичними знаннями і вступив в платонівську Академію в Афінах. Тут він провчився 20 років. Після Академії став 4 роки служив особистим наставником Македонського, до того періоду поки той не зійшов на трон. В Афінах він відкрив свою школу філософії під назвою Лікей.
• Він був одружений. Його дружина – Піфіада, племінниця імператора Ассосе Гермия. У подружжя була дочка. Крім того, у Аристотеля був позашлюбна дитина від служниці Герппеліди, син Никомах.
• Біографи натураліста стверджують, що Арістотель зовні був негарний, але любив носити розкішний одяг.
• Мав дефект мови.
• Мало спав. Уві сні завжди тримав бронзову кулю в руці, яка при падінні, будила його.
• Арістотель, будучи на службі в Олександра Македонського, прищепив йому любов до творів Гомера.