«Без хліба» характеристика героїв – Грінченко

без хліба характеристика героїв 10 клас

«Без хліба» характеристика героїв твору Бориса Грінченка – Горпини, Петра та інших персонажів допоможе розкрити їх образи та риси характеру.

«Без хліба» головні герої

  • Петро — головний герой твору, простий селянин, чоловік Горпини. Риси характеру Петра: люблячий, турботливий, готовий заради родини піти на злочин, уміє визнавати свою провину.
  • Горпина — дружина Петра. Риси характеру Горпини: чесна, турботлива, вразлива та любляча.  Вона має почуття власної гідності.
  • Староста — байдужий, черствий.

Грінченко «Без хліба» характеристика героїв

Оповідання «Без хліба» Бориса Грінченка змальовує тяжке життя селян, суспільство, де панує соціальна несправедливість.

  • Горпина – молода, любляча матір недавно народженого хлопчика та дружина Петра. Роботяща та турботлива:

«…Одного ранку встала Горпина вдосвіта. Дитина ще спала. Молодиця почала тихесенько біля печі поратися…»

Не зважаючи на голодні муки, була проти того, щоб Петро взяв собі трохи зерна, докоряла йому та навіть ігнорувала, бо вважала великим гріхом красти. Горпина зовсім змарніла, не так від злиднів, як від вчинку чоловіка.

  • Петро – господар у сім’ї, шукав способи як врятувати власне дитя від голодної смерти. Щиро кохає свою дружину та піклується про неї:

«…А Горпина схилилась на прядку і не пряде вже. Глянув на неї Петро,— така вона змучена, зовсім змарніла. Так жалко йому стало її…»

Петро надзвичайно переймався муками сина та дружини, проте ніяк не наважувався зробити те, що задумав заради спасіння родини. Займався самобичуванням спершу через те, що хотів зробити, а потім після того, що власне зробив. Хоч як не просила Горпина в Петра не брати чужого, проте він не дослухався до неї, а зробив по-своєму. Наважився таки та взяв з гамазеї трохи собі зерна. Петро кмітливий, розумів, що нести додому три клунки не можна, тому сховав на могилі їх, згодом переніс додому. Однак спокій в сім’ї зник як і щастя, молодий чоловік був готовий зізнатися у своєму злочині, аби тільки Горпині полегшало, це говорить про його чесність, совісність та любов до жінки.

«…Петрові перехопило дух, він ледве дихав. — Люди добрі! Простіть мене, бо я злодій! Я вкрав з гамазеї… І те промовивши, він упав до ніг громади…»

  • Староста – безсердечний, скупий чоловік, який тільки й жив з того, що за рахунок інших селян. Навіть не спробував допомогти Петрові в його скрутному становищі.

«…Торік же вкрав (староста) четверть ячменю… Вони крастимуть наше добро, а ти з голоду вмирай і дитина нехай умирає!…».

“Без хліба” цитатна характеристика героїв

«Петрові самому дитячий плач мов ножем серце краяв».

«… як подума про це, подума, що тоді в його дома і жінка, й дитина голодні сидітимуть, так дух йому перехопить, і не вимовить він нічого, тільки стоїть біля порогу та шапку драну в руках мне».

«Піду та й украду». — думав він, і йому не здавалося, що він погано робить, бо він просто забув про це, неначебто про це й думати не було чого. Спокійно та сміливо йшов, нічого не лякаючись».

“Глянув на неї (на Горпину) Петро, — така вона змучена, зовсім змарніла. Так жалко йому стало її”.

Оцініть статтю
Додати коментар