Біографія Мольєра

мольєр біографія скорочено Письменники

Біографія Мольєра українською розповість про його життя та творчість головну інформацію.

Біографія Мольєра коротко

Мольєр (Жан-Батист Поклен)  (1622-1673) – французький комедіограф XVII століття, творець класичної комедії, за професією актор і директор театру, більш відомого як трупа Мольєра.

Париж, 15 січня 1622. У французькій сім’ї Жана Поклена, багатого буржуа, потомственого декоратора,  народився син, Жан-Батист. Мати померла, коли хлопчикові було 10 років. Батько хотів, щоб син став продовжувачем його справи і забезпечив спадкоємцю непогану освіту. Жан-Батист закінчив єзуїтський коледж, витримав іспит на звання ліценціата прав в Орлеані.

Але чудові перспективи не приваблювали юнака. Найбільше захоплення Мольєра з дитинства – театр.

Мольєр вважав театр – дзеркалом суспільства. У його п’єсах діяли звичайні люди. П’єси Мольєра відрізнялися від звичайних класицистичних п’єс своєю стрімкістю, динамічністю, природньою грою акторів.

У червні 1643, коли йому вже виповнився 21 рік, Жан-Батист Поклен покинув сім’ю і відкрив разом з актрисою Мадленою Бежар  «Блискучий театр» в Парижі. У трупі було 10 акторів. Через три роки Мольєр вимушений був закрити свій театр, тому що не було успіху, з’явились борги. З цієї причини йому довелося навіть провести деякий час у в’язниці.

Після цієї історії батько прокляв свого сина, заборонив ганьбити прізвище. У той час акторська професія вважалася ганебною і називалася не інакше як презирливим «комедіант». Саме з цим пов’язують появу псевдоніма Мольєр. Жан-Батист вирішив зректися свого прізвища, адже він не уявляв свого життя без театру.

Мольєр зайнявся улюбленою справою, організувавши мандрівну трупу, з якою подорожував з одного міста в інше 12 років. Репертуар був невеликий, тому він сам взявся за перо. Починав з написання одноактних п’єс. Так з’явилися «Літаючий доктор», «Ветреник», «Ревнощі Барбуйе» (це ті, які збереглися, а були й інші).

Поступово популярність трупи Мольєра росла, трупа почала виступати у великих містах. Мандрівна група акторів стала успішною, бо Мольєр відкрив себе як талановитого коміка і комедіографа.

Одного разу, в Лангедоке Мольєр зустрівся зі шкільним товаришем принцом Конті, який порекомендував його брату короля. І ось Жан-Батист Мольєр разом зі своїми акторами отримав можливість грати в театрі при дворі, в Луврі.

Герцог Філіп Орлеанський запросив Мольєра та його акторів виступити перед Людовиком XIV з п’єсою «Закоханий лікар» (24 жовтня 1658 року). Королю сподобався виступ і театр Мольєра залишився у Парижі після першого виступу перед Людовиком XIV.

жан батист поклен біографія мольєраОстанні півтора десятиліття життя Мольєра (1658 – 1673) були найпродуктивнішою в плані драматургії. В цей час були створені такі шедеври, як «Смішні модниці», «Уявний рогоносець», «Міщанин шляхтич», «Дон Жуан, або Кам’яний гість», «Тартюф», «Мізантроп», «Удаваний хворий». Його п’єси нещадно висміюють пороки людей: жадібність, лицемірство, святенництво.

Мольєр був людиною далеко не бідною, отримував щорічну пенсію в 1500 ліврів від короля. Але до грошей ставився легко, з задоволенням витрачав їх. Витрачав не тільки на себе, допомагав нужденним, відгукувалися про нього, як про людину добру, великодушну.

Не можна сказати, що особисте життя Мольєра склалося щасливо. Одружився він в 40 років, але молода дружина Арманда Бежар обманювала його. Не склалася і дружба його з Жаном Расином. Після прем’єри в театрі Мольєра п’єси Расіна «Олександр Великий», вона була передана для постановки інший трупі. Мольєр сприйняв це як зраду.

Помер Жан-Батист Мольєр 17 лютого 1673 році після спектаклю «Удаваний хворий», де грав головну роль. Незважаючи на те, що відчував себе погано, спектакль скасовувати не став. Догравши роль до кінця, піти з театру сам вже не міг і помер через кілька годин. Причина смерті – туберкульоз.

В той час акторів заборонялося ховати на кладовищах, але завдяки королю, Мольєр все ж був похований, але вночі і в тій частині цвинтаря, де хоронили самовбивць. У 1792 році його останки були перенесені в музей французьких пам’ятників, а в 1817 перепоховані на кладовищі Пер Лашез, в Парижі.

Важливо!
Творчість Мольєра представляє літературний напрям класицизм.
Комедія  – це жанр, який уславив Мольєра.

Тести за творчістю Мольєра

Чому батько Мольєра не хотів, щоб його син став актором?
Як Нікола Буало назвав Мольєра?
Хто був великим прихильником Мольєра?
Який театральний жанр заснував Мольєр?
Назва театру який створив Мольер у Парижі?
Яку назву має остання вистава Мольєра-актора?
Чому Мольєра поховали не на цвинтарі?
Яку п'єсу Мольєра було заборонено?
Оцініть статтю
Додати коментар

  1. zak

    Cпасибо за статью ! Очень люблю Мольера и с удовольствием читаю о нем и смотрю в разных постановках . Обожаю "Скуого" в исполнении Луи де Финеса , а недавно посмотрела в исполнении израильского театра – очень понравилось . Мольер замечательный драматург и психолог !

    Відповіcти
    1. Рома

      zak ти задніпріводний

      Відповіcти