«Міщанин-шляхтич» короткий зміст по главам

міщанин шляхтич сюжет 9клас

«Міщанин-шляхтич» короткий зміст по главам – докладно розповість про дії в п’єсі, про вчинки героїв. Короткий переказ «Міщанин-шляхтич» ви також можете прочитати на нашому сайті.

«Міщанин-шляхтич» Мольєр короткий зміст по главам

Дія 1 короткий зміст »Міщанин-шляхтич»

Пан Журден буквально схиблений на тому, щоб з міщан вибитися в дворяни. Своєю працею він (спадковий торговець) заробив багато грошей і тепер щедро витрачає їх на вчителів і «дворянські» наряди, всіма силами намагаючись освоїти «шляхетні манери».
Учитель музики та учитель танців обговорюють, як їм пощастило з Журденом: «Ми знайшли саме таку людину, яка нам потрібна. Пан Журден з його божевіллям на дворянстві і на світському житті – це для нас просто скарб. Його пізнання не великі, судить він про все криво і навскіс і аплодує там, де не слід, однак ж гроші випрямляють кривизну його суджень, його здоровий глузд знаходиться в гаманці». Вчителі з запалом лестять його «тонкому» смаку і «блискучим» здібностям. Пан Журден замовив вчителю музики скласти виставу з серенадою і танцями. Він має намір справити враження на вподобану йому маркізу Доримену, яку запросив пообідати в своєму будинку. Звичайно, без посередництва справжнього дворянина Журдену ніколи б не добитися такої честі. Ho у нього знаходиться помічник. Це граф Дорант. Займаючи у Журдена гроші і вимагаючи подарунки для маркізи (які потім підносить їй від свого імені), Дорант постійно обіцяє, що незабаром віддасть Журдену зайняту суму.
З’являється сам Журден. Хвалиться перед учителями своїм новим халатом. Кравець сказав, що вся знать ходить в таких, так що і він має.Учітель танців і вчитель музики просять Журдена подивитися на те, що вони склали спеціально для нинішнього святкування (до Журдену на обід прийде знатна дама, маркіза, в яку він закоханий). Журден байдуже дивиться на те, що йому представляють вчителя, він в цьому не розбирається, але він не показує виду, так як всі знатні люди повинні розбиратися в мистецтві. З приводу балету він відпускає таку репліку: «Дуже навіть здорово: танцюристи відбивають хвацько».

Дія 2 короткий зміст »Міщаниншляхтич»

Вчителі пропонують Журдену вчитися музиці і танцям. Коли Журден з’ясовує, що всі знатні люди цьому вчаться, то погоджується. Тим більше, що вчителі приводять такі «переконливі» аргументи, наприклад: всі війни на землі походять від незнання музики та невміння танцювати, тому що, якби всі вчилися музиці, то це налаштувало б людей на мирний лад.

Журден просить учителя танців навчити його кланятися, так як йому треба буде поклонитися маркізі. «Якщо ви бажаєте, щоб це був шанобливий уклін, – говорить учитель, – то перш відступите назад і вклоніться один раз, потім підійдіть до неї з трьома поклонами і зрештою схилитеся до її ніг». Заходить вчитель фехтування. Починається його урок. Він пояснює Журдену, що весь секрет фехтування полягає в тому, щоб, по-перше, наносити противнику удари, а по-друге, щоб самому таких не отримувати, а для цього потрібно тільки навчитися відводити шпагу супротивника від свого тіла легким рухом кисті руки – до себе або від себя.Наступний урок – урок філософії. Учитель запитує, чому б він хотів навчитися. На що Журден відповідає: «Всьому, чому тільки зможу: адже я смерть як хочу стати вченим». Філософ пропонує Журдену на вибір кілька тем – логіку, етику, фізику. Журден просить пояснити, що це за предмети, чує багато незнайомих і складних слів і вирішує, що це не для нього. Він просить учителя зайнятися з ним правописом. Цілий урок вони розбирають то, як вимовляються голосні букви. Журден радіє, як дитина: виявляється, що багато чого з цього він знав раніше. Але при цьому він відкриває для себе багато нового, наприклад: щоб вимовити звук, треба наблизити верхні губи до нижніх, але не стискаючи їх, а губи витягнути і теж зблизити. Губи при цьому витягуються, як ніби ви гримасуєте. Журден вигукує на це: «Ех, навіщо я не вчився раніше! Я б все це вже знав». Журден просить філософа допомогти написати йому записку, яку той упустить до ніг маркізи. Учитель філософії питає, як повинна бути написана записка, прозою або віршами? Журден не хоче ні прози, ні віршів. Філософ пояснює, що такого бути не може, тому що, що не вірші, то проза, а що не проза, то вірші. Журден робить відкриття, що він говорить прозою.
Кравець приносить Журдену приміряти костюм. Журден зауважує, що у кравця костюм з такої ж матерії, що і костюм, який він замовляв у нього раніше.

Журден скаржиться, що йому тиснуть черевики, прислані кравцем, що шовкові панчохи виявилися занадто тісними і порвалися, що малюнок на тканині костюма орієнтований неправильно (квіточками вниз). Підмайстер, надягаючи костюм на Журдена, називає його то Ваша милість, то Святість, то Ваша світлість. При цьому Журден за кожне слово дає йому гроші і думає про себе, що якщо дійде до «Ваша високість», то він віддасть весь гаманець. Але до цього не дійшло.

Дія 3 короткий зміст »Міщанин-шляхтич»

З’являється Ніколь. Побачивши свого господаря в цьому безглуздому костюмі, дівчина приймається так реготати, що навіть загроза Журдена побити її не зупиняє сміх. Ніколь висміює пристрасть господаря до «гостей із вищого світу». На її думку, вони мастаки тільки ходити до нього і наїдатися за його рахунок, вимовляти нічого не значущі фрази, та ще тягати бруд на красивий паркет в залі пана Журдена.
Пані Журден каже:
«Що це на тобі, чоловіче, за новий наряд? Вірно, здумав смішити людей, коли вирядився блазнем?»На що той відповідає, що якщо і будуть показувати, то тільки дурні да дурепи.

Пані Журден зізнається, що їй совісно перед сусідами за повадки чоловіка.

«Можна подумати, у нас кожен день свято: з самого ранку, то і знай, пілікають на скрипках, пісні кричать».

Дружина дивується, навіщо Журдену в його віці знадобився вчитель танців: адже у нього за віком скоро ноги віднімуть. На думку пані Журден треба думати не про танці, а про те, як прилаштувати дочку-наречену.

Журден вирішує показати дружині і служниці, чому він встиг навчитися, задає їм запитання: як вимовити У, або, чи знають вони, як зараз кажуть (прозою). Жінки нічого зрозуміти не можуть, Журден називає їх невігласами. Далі відбувається демонстрація мистецтва фехтування. Журден пропонує Ніколь шпигнути його шпагою. Вона коле кілька разів. Він кричить, щоб не так швидко, а то він не встигає відбити удар.
Пані Журден дорікає чоловіка в тому, що він збожеволів на всіх цих примхах після того, як вирішив «водитися з важливими панами». Журден вважає, що це куди краще, ніж «водитися з твоїми міщанами». Дружина стверджує, що з ним послужливі тільки тому, що він багатий і у нього можна зайняти грошей, приводячи в приклад графа Доранта.

З’являється Дорант, марнує компліменти Журдену з приводу прекрасного зовнішнього вигляду, питає, скільки він йому винен грошей. Після підрахунків вийшла сума п’ятнадцять тисяч вісімсот. Дорант пропонує Журдену зайняти йому ще двісті для рівного рахунку. Пані Журден називає чоловіка «дійною коровою».

Журден і Дорант залишаються наодинці. Вони обговорюють майбутню сьогоднішню вечерю: Дорант приведе Доримену під видом своєї знайомої. Дорант нагадує, щоб Журден не проговорив про діамант, який він подарував Дорімені через нього, тому що вона не любить, коли про це нагадують.

Ніколь каже пані Журден, що чоловіки щось замишляють. «Мій чоловік давно у мене на підозрі. Голову даю на відсіч, що він за кимось залицяється,»- відповідає пані Журден.

Клеонт закоханий в Люсіль. Пані Журден радить йому просити у її чоловіка руки дочки. Журден, перш за все, питає, чи дворянин він? Молодий чоловік відповідає, що ні, і не приховує цього. Журден відмовляє йому. Дружина нагадує, що адже і вони самі-то міщани. Чоловік і чути нічого не хоче.

Дорант приводить маркізу. Все, що тут влаштовується для неї Журденом, він видає за своє. Діамант також зараховує до своїх подарунків.

З’являється Журден, просить маркізу відійти на крок, тому що йому не вистачає місця для поклону.

Дія 4 короткий зміст »Міщанин-шляхтич»

З’являється Дорант, знову позичає гроші, але при цьому згадує, що «говорив про Журдена в королівській опочивальні». Почувши це, Журден перестає цікавитися розумними доводами дружини і негайно виносить Доранту необхідну суму. Віч-на-віч Дорант попереджає Журдена, що він ні в якому разі не повинен нагадувати Дорімені про свої дорогі подарунки, оскільки це поганий тон. Насправді ж розкішне кільце з діамантом він подарував маркізі як від себе, оскільки хоче на ній одружуватися. Журден повідомляє Доранту, що чекає їх з маркізою сьогодні на розкішний обід, а дружину має намір спровадити до її сестри. Ніколь підслуховує частину розмови і передає його господині.

Пані Журден вирішує нікуди не йти з дому, підловити чоловіка і, скориставшись його замішанням, домогтися у нього згоди на шлюб їхньої дочки Люсіль із Клеонтом. Люсіль любить Клеонта, і сама пані Журден вважає його вельми порядним хлопцем. Ніколь же подобається слуга Клеонта Ков’єль, так що ледь одружаться панове, слуги теж мають намір справити весілля.

Пані Журден радить Клеонту негайно просити руки Люсіль у її батька. Пан Журден цікавиться, чи Клеонт дворянин. Клеонт, котрий не вважає можливим брехати батькові своєї нареченої, зізнається, що він не дворянин, хоча його предки займали почесні посади і сам він чесно служив шість років і самостійно нажив капітал. Все це Журдена не цікавить. Він відмовляє Клеонту, оскільки має намір видати дочку заміж так, щоб «їй була шана». Пані Журден заперечує, що краще вийти заміж за людину «чесну, багату да статну», ніж вступити у нерівний шлюб. Їй зовсім не хочеться, щоб онуки соромились називати її бабусею, а зять докоряв Люсіль її батьками. Пані Журден пишається своїм батьком: він чесно торгував, багато працював, нажив і собі і дітям стан. Їй хочеться, щоб і в сім’ї доньки все було «просто».

Ков’єль придумує, як обдурити Журдена, зігравши на його роздутому самолюбстві. Він підмовляє Клеонта переодягнутися в сукню «сина турецького султана», а сам виступає при ньому перекладачем. Ков’єль приймається лестити Журдену, кажучи, що добре знав його батька, який був істинним дворянином. Крім того, Ков’єль запевняє, що син турецького султана закоханий в Люсіль і має намір негайно одружитися з нею. Однак, щоб Журден був одного з ним кола, син султана намір привласнити йому титул «мама-Муши», тобто турецького дворянина. Журден погоджується.

Доримена журиться, що вводить Доранта у великі витрати. Вона зачарована його поводженням, але боїться виходити заміж. Доримена вдова, перший її шлюб був невдалим. Дорант заспокоює Доримену, переконує, що коли шлюб заснований на взаємній любові, ніщо не перешкода. Дорант приводить Доримену в будинок Журдена. Господар, як вчив його вчитель танців, приймається розкланюватися перед дамою «по науці», при цьому відсуває її в сторону, оскільки йому не вистачає місця для третього поклону. За розкішної трапезою Доримена хвалить господаря. Той натякає, що його серце належить маркізі. Ho у вищому світі це всього лише фраза, тому Доримена не звертає на неї уваги. Зате вона зізнається, що їй дуже подобається діамантове кільце, подароване нібито Дорантом. Журден приймає комплімент на свій рахунок, але, пам’ятаючи про настанови Доранта (про необхідність уникати «поганого тону»), називає діамант «просто дрібницею».
В цей момент вривається пані Журден. Вона дорікає чоловіка в тому, що він волочиться за маркізою. Дорант пояснює, що обід організував він для Дорімени, а Журден просто надав свій будинок для їх зустрічей (що є правдою, оскільки Доримена відмовлялася зустрічатися з ним у себе або у нього вдома). Журден ж у черговий раз вдячний Дорантом: йому здається, що граф так спритно все придумав, щоб виручити його, Журдена. Починається церемонія посвяти Журдена в мама-Муші. З’являються турки, дервіші і муфтій. Вони співають якусь тарабарщину і танцюють навколо Журдена, кладуть йому на спину Коран, блазнюють, надягають на нього тюрбан і, вручивши, турецьку шаблю, проголошують дворянином. Журден задоволений.

Дія 5 короткий зміст »Міщанин-шляхтич»

Пані Журден, бачить весь цей маскарад і називає чоловіка божевільним. Журден же поводиться гордо, починає віддавати дружині накази – як істинний дворянин. Доримена, щоб не втягувати Доранта в ще більші витрати, погоджується вийти за нього заміж негайно. Журден вимовляє перед нею промови на східний манер (з великою кількістю багатослівних компліментів). Журден кличе домочадців і нотаріуса, наказує приступити до церемонії одруження Люсіль і «сина султана». Коли Люсіль і пані Журден впізнають Ков’єля і Клеонта, вони охоче приєднуються до спектаклю. Дорант, нібито щоб заспокоїти ревнощі пані Журден, оголошує, що вони з Дорименой теж негайно візьмуть шлюб. Журден щасливий: дочка слухняна, дружина згодна з його «далекоглядним» рішенням, а вчинок Доранта, як думає Журден, – «для відводу очей» його дружини. Ніколь Журден вирішує «подарувати» перекладачеві – Ков’єлю.

Оцініть статтю
Додати коментар