“Чорна рада” герої та їх характеристика (образи)

9 клас

Усі головні герої “Чорна рада” умовно поділяються на дві групи: реальні історичні постаті, діячі доби Руїни з одного боку і вигадані Кулішем, здебільшого романтичні образи, що є переважно представниками простого люду, козацтва.

“Чорна рада” образи героїв

Реальні історичні постаті:

  • Павло Тетеря – правобережний гетьман;
  • Яким Сомко – наказний гетьман Лівобережжя, переяславський полковник;
  • Іван Брюховецький – прямий антагоніст Я. Сомка.

Персонажі, вигадані Кулішем, здебільшого романтичні образи:

  • козак Черевань – колишній козак, господар хутора. «Був тяжко грошовитий да веселий пан із козацтва».
  • Васюта Золотаренко — ніжинський полковник;
  • Матвій Гвинтовка
  • Вуяхевич
  • полковник Шрам
  • Кирило Тур –  запорозький козак, курінний отаман. Головним для К. Тура є козацька честь.
  • Петро – один із представників кращої частини улюбленої автором козацької старшини.
  • Леся – кохана П. Шраменка.
  • інші

Але слід пам’ятати, що цей поділ досить умовний, оскільки є всі підстави вважати, що, наприклад, полковника Шрама Пантелеймон Куліш міг змалювати на основі даних про реальну історичну постать — полковника Шрамка. На користь цього свідчить перша, чорнова назва повісті — «Сотник Шрамко и его сыновья», існування реальної історичної постаті — полковника паволоцького полку Шрамка, який за деякими даними, невдовзі після Визвольної війни Богдана Хмельницького заснував свій хутір (зображений у романі) на Лівобережжі, який пізніше виріс у сучасне смт. Шрамківка Драбівського району Черкаської області, село у якому народився і провів перші роки свого життя український гетьман Павло Полуботок (на хуторі Полуботівка). Один з представників роду Шрамків служив пізніше при гетьмані Івані Мазепі, інший — воював у складі військ УНР, Петра Врангеля і Антона Денікінав часи Громадянської війни 1917–1921 рр. в Україні.

Також із хронік того часу довідуємось, що: Шрамко Юсько Степанович став писарем полковим. Отаман сотенний (1638-?) Кузьма Черевань став козаком сотні Корчовського (1649).

“Чорна рада” символічні образи

чорна рада образи-символи

Характеристика образів “Чорна Рада”

Центральним у романі є образ соціальних низів, черні (звідси й на­зва «Чорна рада»). Це узагальнений демократичний образ українського народу — запорозьких козаків, міщан, селян тощо…

Усі історичні персонажі роману, крім Сомка, — Брюховецький, Васюта, Вуяхевич — позначені владою й користолюбством, зажерливістю й підступністю. Автор ставиться до них з неприхованою антипатією: «Мізерна пиха розгорнулась усюди по гетьманщині. Почали знатні коза­ки жити на лядський кшталт із великої розкоші… Запобігаючи царської ласки, кожен себе глядить, аби йому було добре. О, неситая жадоба старшинування! Гнешся ти перед усякою поганню в дугу, аби тільки вер­ховодити над іншими».

Брюховецький — це політичний авантюрист і безчесна людина, яка давно втратила елементарну гідність і ловить у свої сіті простаків, удаючись до лукавства й демагогії: «Усі будемо рівні!»; «Хліб та вода — козацька їда» тощо…

Батько і син Шрами, Сомко щиро засмучені долею рідного краю, усе роблять, аби не допустити брюховецьких та їм подібних до влади, про­те, на жаль, це не вдається. Сомка та його побратимів змальовано в ро­мані найповніше і найпозитивніше. Якима Сомка виведено як продов­жувача справи Б. Хмельницького. Про це свідчать Сомкові слова: «Зло­жити до купи обидва береги Дніпрові, щоб обидва… приклонились під од­ну булаву! Виженем недоляшка (Тетерю) з України, одтиснем ляхів до самої Случі — і буде велика одностайна Україна».

З любов’ю зображений Кулішем і паволоцький полковник Шрам, палкий поборник об’єднання України… Чесний і скромний, Шрам не терпить людей, які продалися шляхтичам за «лакомство нещасне» і зли­галися з поневолювачами народу… Образ Шрама, козацького полковни­ка і священика в одній особі, — це узагальнення характеру запорожців-старшин, їхніх звичаїв і патріотизму.

Гідний батька і син Петро — «орел не козак». Він до того гарний, що красуня Леся не спускала з нього очей, а в тих очах «сіяла й ласка, й жаль, і щось іще таке, що не вимовиш ніякими словами». Мужність, хо­робрість Шраменка вражають навіть старих козаків: «не кожен здатен під кулями велику ріку перепливати»… У ту пам’ятну ніч, коли Кирило Тур викрав Лесю, Петро подався навздогін і, відстоюючи дівчину, бив­ся із зловмисником не на життя, а на смерть.

Окремо визначимо образ сліпого старця-кобзаря, у якому сконцен­тровано іншу проблему — народ і співець. Це романтичний образ «Бо­жого ясного Чоловіка», людини національно свідомої, котра в мораль­ному плані стоїть дуже високо: вище міщан, селян, козацької верхівки… Не шлунок, а дух визначає його сутність, тож він «наче бачить таке, чо­го видющий зроду не побачить». Автор пише, що «душа його жила не на землі, а на небі»…

Найяскравіший з образів козаків — Кирило Тур. Про те, що він ко­ристується симпатією автора, легко визначити з опису зовнішності ге­роя: «…здоровенний козарлюга. Пика широка, засмалена на сонці; сам опасистий; довга, густа чуприна, піднявшись перше вгору, спадала за ухо, як кінська грива; уси довгі, униз позакручувані, аж на жупан ізвисали; очі так і грають, а чорні, густії брови аж геть піднялись над тими очима…» Цей портрет повністю виправдовує прізвище героя, справді схожого на тура. Для Кирила, за його ж словами, Січ — мати, а Луг — батько… Го­ловне для Кирила — козацька честь: «Лучче мені проміняти шаблю на веретено, аніж напасти вдвох на одного». Хоробрий лицар, бунтарської і дещо химерної вдачі, Кирило не має корисливих інтересів, прагне до незалежності, відчайдушних вчинків і козацького побратимства. Перед гетьманом він тримається як рівня з рівнею… Останній штрих образу Тура, який ще більше посилює до нього симпатію, — викрадення вночі нареченої гетьмана, Лесі, спроби визволити самого гетьмана Сомка, за­судженого до страти.

Хуторяни, козаки Череваня, живуть безтурботним життям на лоні ідилічної природи. Про Череваня, колись завзятого козарлюгу, а тепер обважнілого хуторянина, саме прізвище говорить. Череваниха — «моло­диця свіжа й повновида, пряма, як тополя». Про їхню дочку Лесю напи­сано скупо, але промовисто: « Чи заговорить, чи рукою поведе, чи піде по хаті — так усякому на душі мов сонечко світить». Череванів хутір — ідеал Куліша натурального життя людини в повній гармонії з природою і совістю, у дотримуванні Божих заповідей (Б. Степанишин).

Михайло Черевань: характеристика

Михайло Череваньвласник хутора Хмарище. Козаки йому польське золото шапками носили, мав в своєму маєтку безцінну колекцію зброї та кубків, нагарбав воєнних трофеїв. Він любить свою сім’ю піклується про доньку. Головне, що можна сказати про Михайла Череваня:

  • брав участь у визвольній боротьбі українського народу проти Польщі;
  • любить поїсти та випити;
  • жага до збагачення; шукає компроміси («не любив ніяких сварок»), допомагав козакам («був козак друзяка: уже кому чи яка нужда, чи що, то зарятує й визволить»);
  • буває досить жорстоким: до Гвинтівки він приїхав у трофейному ридвані і сміявся з княгині, яка впізнала свою карету; піклується про свою сім’ю; любить доньку.
  • відсутність патріотизму.

«…був тяжко грошовитий, да й веселий пан із козацтва, що збагатились за десятилітню війну з ляхами… доскочив собі незчисленного скарбу, та після війни й сів хутором коло Києва»

«…не любив ніяких сварок; … бо був козак друзяка: уже кому чи яка нужда, чи що, то зарятує й визволить»

«Черевань тілько похитувавсь, гладячи черево; а щоки — як кавуни: сміявсь од щирого серця. Така була в його вдача».

Леся Черевань: характеристика

Леся – гарна українська дівчина: любляча, турботлива, мрійлива. Риси характеру Лесі: скромна, боязка, ніжна, романтична, вірна в коханні.

«Так Леся ж усе скрашала собою так, що вже справді годилось би сказати: “У хаті в неї, як у віночку; хліб випечений, як сонце; сама сидить, як квіточка”…»
«А вона ж то стояла, підійшовши під благословеніє, хороша да прехороша! це трошки засоромилась перед поважним гостем, то й очиці спустила в землю, а на виду аж сіяє. На диво була в Череваня дочка, да й годі…»
«Чи заговорить, чи рукою поведе, чи піде по хаті – усе не так, як хто інший: так усі й дивляться, і так усякому на душі, мов сонечко світить…»
«Леся почервоніла, да аж нахилилась, як повна квітка в траві, і пригорнулась до матері, обнявши її руку”

«Ох, да дiвчина ж гарна! – додав Кирило Тур…»

«Черногорець зараз кинувсь до свого побратима, а Леся до Петра. Забула сердешна на той час i стид, i дiвоцький сором: затулила йому хусткою глибоку рану, а сама так i впала на його; плаче, голосить, серденьком називає. Що їй тепер i той ясний жених, i те гетьманство?»

«Я на своєму вiку доволi попов’язала ран козацьких, да й Леся моя до сього дiла здатна…»

Меланія Черевань: характеристика

Череваниха горда, рішуча, амбіційна. Саме вона верховодить у родині, нав’язує свою думку всім членам родини. Їй сниться сон про доньку, яка розцяцькована стоїть на пагорбі, і до неї жоден заможний козак не може доступитися. Череваниха трактує свій сон просто: її донька обрана для одного – гетьмана Якима Сомка, а коли оком накинув на Лесю Петро Шраменко, то вона легко дає йому зрозуміти, що Леся не його пара.

Божий чоловік: характеристика

Це старий сліпий високоморальний кобзар-бандурист. Ходив він без поводиря у латаній свиті та без чобіт. Його довга борода, яка процвіла сивиною, сягала, до самого пояса. Божий чоловік натхненно виконує думи та історичні пісні, уславлює часи Хмельниччини; впевнено та незалежно тримається у присутності козацької верхівки; не відвідує чорну раду. Він викупає з полону козаків, не закликає народ до боротьби, а кличе до милосердя, доброти. Божий чоловік утілює ідеали гуманізму, мудрості, моральної досконалості

Риси характеру: щирий і безкорисливий; далекий від усього суєтного, дріб’язкового; доброта і поважне ставлення до людей; індивідуальність, натхненність, патріотизм; духовний аристократизм; своїми моральними якостями вивищується над народом; «поважали його козаки, як батька, і хоч би, здається, попросив у кого останню свитину з плечей на викуп невільника, то й йому оддав усякий»; виявляє своє неприйняття щодо дріб’язковості, мізерності буденного життя.

Цитатна характеристика:

«грошей носив повні кишені. Що ж робив із тими грішми? Викупав невільників із неволі; допомагав козакам лікувати їх рани; його сутність визначає дух, а не шлунок;

«душа його жила не на землі, а на небі»; 

«В мене, – каже, – одна дорога по всьому світу. Блаженні милостивії, яко тії помилувані будуть»
«Співаючи пісню од серця голосить і до плачу доводить, а сам підведе вгору очі, наче бачить таке, чого видющий зроду не побачить».

«Божий чоловік ясен був на виду, мов душа його жила не на землі, а на небі».

«А більше мені не по нутру ота мізерна пиха, що розвелась усюди по Гетьманщині. Почали значні козаки жити на людський кшталт із великої розкоші. І вже байдуже їм тепер старосвітські співи, що й людям у подобу. Дух мій не терпить сього!»
«Слава треба мирові, а не тому, хто славен. Мир нехай навчається добру, слухаючи, як оддавали жизнь за людське благо; а славному слава у бога!»

«Сліпий старець-кобзар. Темний він був на очі, а ходив без проводиря: у латаній свитині і без чобіт, а грошей носив повні кишені. Що ж робив із тими грішми? Викупав невільників із неволі. Іще ж до того знав лічити усякі болі й замовляти усякі рани. Може, він помагав своїми молитвами над недужими, а може і своїми піснями, бо в його піснях лилась, як чари, що слухає чоловік і не наслухається. За теє-то, за все поважали його козаки, як батька, і хоч би, здається, попросив у кого останню свитину з плечей на викуп невільника, то й йому оддав усякий».

«Я в ваші чвари да свари не мішаюсь».

Матвій Гвинтовка: характеристика

Матвій Гвинтовка – брат Череванихи, багатий власник хутора; жорстокий; лицемірством здобуває ласку гетьмана, зрадою – звання ніжинського полковника. Це колишній козак, який перетворився на великого пана; перейшов на бік Брюховецького. Цей герой вбачає своє щастя у кар’єризмі, незалежно від того, яка держава візьме верх над Україною (він поводиться як російський дворянин, полює із собаками, водить дружбу з Іваном Брюховецьким і російськими представниками, хоча за дружину взяв повдовілу польську княгиню).

«А посеред двору в Гвинтовки стояв стовп, i в стовпу усе кiльця, то залiзнi, то мiднi, то срiбнi. Ото знак, що простий козак або посполитий в’яжи коня до залiзного, а хто значний козак, то до мiдного; як же хто рiвня господаревi, так той уже до срiбного…»

« – Плюй ти, панотче, тому в вiчi! Щоб отеє я, будучи паном на всю губу, не знайшов собi лiпшої компанiї над запорозьку челядь!»

« – Хлопцi! Бийте вразьких личакiв по гамаликах! Женiть батогами з двору хамове кодло!»

«Не вважай, що вона така смутна сьогоднi: скажу тiлько слово, так зараз розвеселиться да ще й через шаблю поскаче. Нашi козачки танцювали ж колись пiд лядську дудку…»

«– Пане Матвiю! – озвався тодi до його Шрам. Так отес ти так не брагаєшся з запорожцями?»

«- Не сяду! – каже Пугач, стоя серед свiтлицi… – Тому, що в тебе добрим людям така честь, як собакам… – Та хоч би й про тих, що за вiз хворосту платять по двi пари волiв. Та ось вони й самi йдуть до твого вельможного панства. Без мене ти їм не дав i приступу…»

«Узяла Гвинтовку досада; напавсь на бiдолашну княгиню…»

« – Гей! Чертi! – крикне Гвинтовка на свої слуги.- Вiзьмiть iк бiсовiй матерi сю лядську погань!»

«Знав вiн його замолоду добре. Жвавий був козак. Як було пустить Хмельницький по Польщi загони, то вже нiхто дальше його не пробереться; i говорять було козаки: “О, далеко паша Гвинтовка досягає!” I чи вже в компанiї, чи що, так Гвинтовка друзяка, да й годi…»

«Нехай там хоть догори ногами Нiжень перевернуть. Моя хата скраю, я нiчого не знаю…»

Характеристика Насті Гвинтовки

«Ще була молода і хороша, тілько бліднолика пані. Зараз було видно, що се не нашого пера пташка. Не та в неї хода, не та й постать, да й українська одежа якось їй не припадала. А гарна, чорноброва була пані»

Василь Невольник: характеристика

Герой три роки був на галерах, потім оселився у Череваня, прислуговував на хуторі. В молодості він був одним з найсміливіших козаків, знав грамоту, Дніпрові гирла. На Чорній раді відстоює Череваня.

«Справді … був собі дідусь такий мізерний, мов зараз тільки з неволі випущений: невеличкий, похилий, очі йому позападали і наче до чого придивляються, а губи якось покривились, що ти б сказав — він і зроду не сміявся. У синьому жупанкові, у старих полотняних шароварах, да й те на йому було мов позичене».

Аудіокнига “Чорна рада” (скорочено)

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Маруся

    Характеристика Павла Тетері

    Відповіcти
  2. Шевченко

    Гарно

    Відповіcти