“Дажбог” легенда аналіз

дажбог аналіз 5 клас

«Дажбог» легенда – розповідає про сина великого Сварога славетного Дажбога-Сонця, який володарював «над богами, над людьми і над усім світом». Аналіз твору “Дажбог” допоможе краще зрозуміти зміст легенди.

“Дажбог” легенда аналіз (паспорт)

Автор – невідомий

Жанр – легенда

Тема: зображення сина великого Сварога славетного Дажбога-Сонця, який володарював «над богами, над людьми і над усім світом».

Ідея: уславлення величі, мужності Дажбога, який був богом даючим і караючим.

Основна думка: українці гордо іменували себе «Дажбожими внуками», надзвичайно пишаючись цим.

Головні герої:

  •  Дажбог-Сонце,
  • українці — Дажбожі внуки.

Ось як Дажбог описується у цій легенді:

«… Родоначальник русів-українців, перший їхній незмінний покровитель мав мужнє, широке, схоже на сонячне колесо обличчя й русяву бороду».

Хто такий Дажбог? Як він допомагав людям?

Дажбог – це бог сонця.

Дажбог ніс людям тільки добро, сонце, світло, радість життя. Був їхнім покровителем. Він навчив людей, як жити у світі, але водночас карав за несправедливість.)

Інформація про Дажбога

Дажбог (Даждьбог, Сонце-бог) — за найдавніших часів бог сонця, світла й добра. На думку академіка Б. О. Рибакова, культ Дажбога сформувався за скіфських часів у VI—ІV ст. до н. е. На початку н. е. стає богом лісів, гаїв, байраків, садів тощо. Один з найголовніших персонажів української міфології.

У Києві ще за часів Трипільської культури (IV—II тисячоліття до н. е.) було велике капище Дажбога — на Дажбоговій горі (нині Хоревиця). За однією з легенд, Дажбог народився в багатодітній родині київського коваля Сварога. Коли в Києві почався голод, хлопчик приніс із гори зернятко, посадив його, і з нього виріс чудодійний кущ розкішної пшениці, якого люди й нагодувалися. Так Дажбог привчив людей сіяти пшеницю, вирощувати хліб, а батько його Сварог викував першого плуга. Коли Дажбог і Сварог почули про голод у країні росів, то повезли хліб голодуючим. Але по дорозі Чорнобогове військо знищило валку з хлібом, а Дажбога і Сварога посікли. Боги Вирію оживили обох, взяли до себе, зробили богами.

Зображували Дажбога у вигляді антропоморфного Сонця. З давніх-давен сонцевський образ Дажбога малювали на вітрилах кораблів, що виходили із Санбатоса — Київської гавані на почайні. Таке зображення є першогербом Києва.

Легенда “Дажбог” (аудіокнига повністю)

Оцініть статтю
Додати коментар